Tajemnicza infekcja mózgu sprawia że ​​niedźwiedzie zachowują się “jak przyjazne psy”

Tajemnicza choroba neurologiczna młodych czarnych niedźwiedzi kalifornijskich (Ursus americanus) sprawia, że ​​zachowują się jak psy domowe, przytulając się do ludzi w przyjazny sposób.

Choć brzmi to uroczo, to nienormalne zachowanie dramatycznie zmniejsza szanse niedźwiedzi na przetrwanie na wolności.

Misie, z których wszystkie mają około 1 rok, wydaje się, że cierpi na postać zakaźnego zapalenia mózgu – zapalenie tkanki mózgowej, które mogą być spowodowane przez wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty, a także jako część odpowiedzi autoimmunologicznej. Jednak weterynarze nie są pewni, co jest przyczyną problemu ani jak szybko choroba rozprzestrzenia się wśród populacji.

Objawy obejmują wyraźne przechylenie głowy, letargiczne ruchy, drżenie mięśni, drgawki, chodzenie w kółko i znaczną niedowagę, a także zaskakujący brak nieufoności wobec ludzi.

„Zainfekowane niedźwiedzie zwracają naszą uwagę, ponieważ podchodzą do ludzi w sposób pokojowy, przyjazny i nieagresywny” – powiedziała Ann Bryant, dyrektor wykonawcza BEAR (Bear Education Aversion Response), która była zaangażowana w ratowanie zarażonych niedźwiedzi. „Ich zachowanie jest podobne do psa, a nie niedźwiedzia”.

Według Kalifornijskiego Departamentu Ryb i Dzikich Zwierząt (California Department of Fish and Wildlife / CDFW) w ciągu ostatniego roku wykryto cztery osobniki – to najwyższa liczba przypadków od czasu  wykrycia pierwszego przypadku w 2014 roku.

Według CDFW populacja niedźwiedzia czarnego w Kalifornii wzrosła z 10 000 do 15 000 osobników w 1982 r. do 30 000 do 40 000 obecnie. W rezultacie weterynarze nie martwią się zbytnio wpływem choroby na całą populację.

Nieustraszeni młodzi

Chociaż przypadki zapalenia mózgu są rzadkie, objawy ułatwiają wykrycie zarażonych niedźwiedzi.

„U pierwszego niedźwiedzia, którego osobiście uratowałam, zdiagnozowano zapalenie mózgu w marcu 2018 roku” – powiedziała Bryant. „Niedźwiedź wszedł szkoły a następnie do klasy, gdzie usiadł między dziećmi, zachowując się bardzo jak przyjazny pies”.

W 2019 roku inny zarażony niedźwiedź został nagrany na wideo, gdy “bawił” się ze snowboardzistą. Młody niedźwiedź został ostatecznie uratowany po tym, jak snowboardzista i jego przyjaciele bawili się z nim i karmili go kanapkami. Jednak przyjazne zachowanie nie oznacza, że ​​przebywanie w pobliżu niedźwiedzi jest bezpieczne dla ludzi.

„Niedźwiedzie zbliżające się do ludzi, którzy mogliby wtedy potraktować zwierzę tak, jakby były oswojone, mogą z łatwością stanowić zagrożenie” – powiedziała Bryant.

Zamiast tego, jeśli ktoś napotka niedźwiedzie wykazujące objawy zapalenia mózgu, powinien zgłosić to do CDFW, powiedziała Bryant.

Te dwa niedźwiedzie przebywają obecnie w ośrodkach ratunkowych, gdzie muszą otrzymywać stałą opiekę medyczną, aby kontrolować stan zapalny mózgu, ale większość innych niedźwiedzi nie ma tyle szczęścia.

Najnowszy niedźwiedź, ze stwierdzoną chorobą, którego znaleziono w lutym tego roku leżącego na tyle ciężarówki zaparkowanej na nieruchomości mieszkalnej, miał niedowagę i był pokryty pchłami i musiał zostać uśpiony z powodu jego słabej kondycji fizycznej.

Niestety, ten smutny los spotkał większość zarażonych niedźwiedzi, które nie są w stanie o siebie zadbać i wydają się być porzucone przez matki.

Jest mało prawdopodobne, aby zarażone niedźwiedzie były w stanie w pełni rozwinąć się w samodzielne dorosłe osobniki. (Zdjęcie: Shutterstock)

Wzrastający?

Lekarze weterynarii z Nevada Department of Wildlife (NDOW) po raz pierwszy odkryli zapalenie mózgu u niedźwiedzi wokół jeziora Tahoe na granicy z Kalifornią w 2014 roku, według CDFW.

Od tego czasu CDFW odnotowało osiem przypadków w Kalifornii, chociaż rzeczywista liczba może być wyższa. Połowę potwierdzonych przypadków wykryto w ciągu ostatniego roku, ale nie musi to oznaczać, że ilość przypadków rośnie.

„Moim zdaniem to się nie zwiększa” – powiedziała Bryant. „Ale teraz w końcu przeprowadza się więcej badań, więc jesteśmy tego bardziej świadomi”.

Choroba nie wydaje się również przenosić między pojedynczymi niedźwiedziami, powiedziała Bryant. Jest to niewątpliwe dobre dla reszty populacji, ale pozostawiło naukowców zdezorientowanych co do tego, co ją powoduje.

„Najgorsze w tej chorobie jest to, że nie wiemy na pewno, co ją powoduje” – powiedziała Bryant. „Niewiedza jest niepokojąca”.

Nieznane pochodzenie

Zarażone niedźwiedzie są przewożone do laboratorium badawczego CDFW Wildlife Investigations Laboratory, gdzie można je leczyć lub, co bardziej prawdopodobne, uśmiercić z powodu ich złego stanu fizycznego.

„Niedźwiedzie, które umierają lub są poddawane eutanazji, poddawane są sekcji zwłok w celu ustalenia przyczyny śmierci” – powiedział Brandon Munk, starszy weterynarz ds. Dzikich zwierząt w laboratorium badawczym CDFW Wildlife Investigations Laboratory. „Ocena tkanek może potwierdzić, czy zwierzę miało zapalenie mózgu, czy nie”.

Chociaż weterynarze mogą zidentyfikować chorobę, ustalenie przyczyny zapalenia mózgu okazało się znacznie trudniejsze.

„Prawdopodobnie przyczyną objawów jest zapalenie mózgu” – powiedział Munk. „Poza tym nie znamy konkretnych mechanizmów, które mogą w tym brać udział”.

Potencjalne patogeny zostały zidentyfikowane jako przyczyna zapalenia mózgu, ale jak dotąd żadnego nie potwierdzono.

„Zidentyfikowaliśmy pięć nowych wirusów czarnych niedźwiedzi, z których niektóre są dalej badane jako możliwe przyczyny zapalenia mózgu” – powiedział Munk. „Współpracujemy również z laboratorium badawczym, aby dokładniej ocenić, czy przyczyną może być pierwotniak pasożytniczy”.

Jednak możliwe jest również, że istnieje więcej niż jeden patogen odpowiedzialny za zapalenie mózgu, powiedział Munk.

Źródło: Harry Baker

More Bears Turning Up With Neurological Disorders, Confounding Vets, Biologists

Mysterious disease killing young California bears in Tahoe. One symptom: fearlessness

Zdjęcie: Shutterstock

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x