Szczepionka Pfizer na COVID-19 jest skuteczna po 6 miesiącach i działa przeciwko nowym wariantom

Szczepionka COVID-19 opracowana przez Pfizer i BioNTech zachowuje wysoką ochronę przed nowym koronawirusem przez co najmniej sześć miesięcy po drugiej dawce, ogłosiły firmy w czwartek (1 kwietnia).

Ta analiza, oparta na trwającym badaniu ponad 44 000 ochotników, obejmowała 800 uczestników w Afryce Południowej, gdzie wariant koronawirusa – zwany B.1.351 – ma pewną zdolnością do unikania przeciwciał. Niemniej jednak szczepionka nadal wydawała się chronić przed tym wariantem, zgodnie z oświadczeniem firmy Pfizer.

Zgodnie z raportem opublikowanym 8 marca w The New England Journal of Medicine, badania laboratoryjne krwi zaszczepionych osób wykazały również, że szczepionka wywołuje silną reakcję neutralizującą przeciwciał przeciwko B.1.351 .

„Wysoka skuteczność szczepionki obserwowana przez okres do sześciu miesięcy po podaniu drugiej dawki i przeciwko wariantowi występującemu w Republice Południowej Afryki dodatkowo zwiększa zaufanie do ogólnej skuteczności naszej szczepionki” – powiedział w oświadczeniu prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla.

Skuteczność szczepionka została teraz oceniona u ponad 44 000 uczestników w wieku 16 lat i starszych, a ponad 12 000 zaszczepionych uczestników przeszło co najmniej sześć miesięcy obserwacji po drugiej dawce. Firmy planują przekazanie nowych danych do publikacji w czasopiśmie naukowym „w najbliższej przyszłości”.

Opierając się na oświadczeniu firmy, szczepionka wykazuje ogólną skuteczność 91,3% przeciwko objawowemu COVID-19 i 95,3% skuteczności przeciwko „ciężkiemu COVID-19 zgodnie z definicją podaną przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA)”. Definicja FDA ciężkiego COVID-19 obejmuje różnorodne objawy, takie jak podwyższone tętno, zwiększona częstość oddechów wskazująca na niewydolność oddechową, wysycenie krwi tlenem na poziomie 93% lub niższym, dysfunkcja wątroby lub potrzeba dodatkowego tlenu lub przyjęcie do szpitala na oddział intensywnej terapii.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) mają nieco inną definicję ciężkiego COVID-19, a mianowicie poziom tlenu we krwi wynoszący 94% lub mniej oraz objawów zapalenia płuc. Według standardu CDC „szczepionka była w 100% skuteczna przeciwko ciężkiej chorobie” – poinformował Pfizer.

Dziewięć przypadków COVID-19 odnotowano wśród 800 ochotników w RPA, z których wszystkie wystąpiły w grupie placebo, „co wskazuje na 100% skuteczność szczepionki”, zgodnie z oświadczeniem. Biorąc pod uwagę, że ta analiza obejmuje stosunkowo niewielką podgrupę uczestników w porównaniu z całym badaniem, to oszacowanie skuteczności szczepionki jest mniej pewne niż ogólne oszacowanie 91,3%.

Firma zauważyła, że ​​„w analizie eksploracyjnej zsekwencjonowano dziewięć szczepów i potwierdzono, że sześć z dziewięciu pochodzi z linii B.1.351”, co stanowi uzupełnienie dowodów na to, że szczepionka chroni przed wariantami.

Oprócz tych obiecujących danych dotyczących skuteczności, „nie zaobserwowano żadnych poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa u uczestników badania do sześciu miesięcy po drugiej dawce”, zgodnie z oświadczeniem. „Efekty uboczne były generalnie zgodne z poprzednio raportowanymi wynikami”.

Źródło: Nicoletta Lanese

PFIZER AND BIONTECH CONFIRM HIGH EFFICACY AND NO SERIOUS SAFETY CONCERNS THROUGH UP TO SIX MONTHS FOLLOWING SECOND DOSE IN UPDATED TOPLINE ANALYSIS OF LANDMARK COVID-19 VACCINE STUDY

Neutralizing Activity of BNT162b2-Elicited Serum

Ongoing trial shows Pfizer Covid-19 vaccine remains highly effective after six months

Zdjęcie: PATRICK T. FALLON/AFP via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x