Kobieta w Anglii zaszła w ciążę już w ciąży

Według najnowszych doniesień, kobieta w Anglii zaszła w ciążę już w ciąży, ostatecznie rodząc rzadkie bliźniaki poczęte w odstępie trzech tygodni.

Zazwyczaj, gdy kobieta zajdzie w ciążę, jej organizm uruchamia kilka procesów biologicznych, których celem jest zapobieganie ciąży, w tym uwalnianie hormonów powstrzymujących owulację. Ale w rzadkich przypadkach ciężarna kobieta może kontynuować owulację lub uwolnić komórkę jajową, a jajeczko to może zostać zapłodnione plemnikiem i być “wszczepione” do macicy. To rzadkie zjawisko, w którym dwa zapłodnione komórki jajowe są wszczepiane do macicy w różnym czasie, nazywane jest „Superfetacja”.

W tym nowym przypadku bliźnięta zostały poczęte w odstępie trzech tygodni, zgodnie z Good Morning America. Matka, Rebecca Roberts, miała 39 lat i po raz pierwszy zaszła w ciążę w zeszłym roku po kilku latach prób zajścia w ciążę i przyjmowaniu leków wspomagających płodność.

W 12 tygodniu ciąży lekarze wykryli w badaniu ultrasonograficznym drugie dziecko, które różniło się wielkością od pierwszego dziecka o trzy tygodnie. Ponieważ superfetacja jest tak rzadka, początkowo lekarze Robertsa nie potrafili wyjaśnić różnicy wielkości między dwojgiem dzieci.

„Moją początkową reakcją było to, że przegapiłem drugiego bliźniaka” – powiedział w rozmowie z Good Morning America dr David Walker, położnik ginekologiczny z Royal United Hospital w Bath. „I po tym [ja] poczułam niewielką ulgę, że to nie był mój błąd, ale całkiem niezwykła ciąża”.

Lekarze zdiagnozowali u Roberts superfetację i powiedzieli jej, że młodsze dziecko może nie przeżyć. Kiedy Roberts była w 33 tygodniu ciąży, we wrześniu ubiegłego roku, lekarze wywołali poród, ponieważ młodsza bliźniaczka Rosalie przestała prawidłowo rosnąć z powodu problemu z pępowiną.

Starszy bliźniak, Noah, przebywał na oddziale intensywnej terapii noworodków (NICU) przez trzy tygodnie, a Rosalie przez 95 dni. Oba niemowlęta są teraz w domu i są zdrowe.

„Kiedy kładziemy je obok siebie, to tak, jakby od razu wiedzieli – wyciągają ręce i dotykają się nawzajem, a to jest po prostu najpiękniejsza rzecz” – powiedziała Roberts w wywiadzie dla Good Morning America. „Bliźniacy i tak mają niesamowitą więź, ale historia między nimi, jest jeszcze bardziej wyjątkowa”.

Nie jest jasne, ile jest przypadków superfetacji; wiele przypadków może pozostać niewykrytych, ponieważ płody są tak “bliskie wiekiem”, a tym samym wielkością, że uważa się je za zwykłe bliźnięta. Według Healthline większość znanych przypadków superfetacji dotyczy pacjentek, które stosowały techniki wspomaganego rozrodu, takie jak zapłodnienie in vitro .

Mimo to uważa się, że zjawisko to jest niezwykle rzadkie, ponieważ do jego wystąpienia muszą zajść trzy odrębne, nieprawdopodobne zdarzenia: owulacja (która jest zwykle zatrzymywana przez hormony ciążowe), zapłodnienie (kiedy tworzy się „czop śluzowy”, aby powstrzymać nasienie przed przechodzeniem przez szyjkę macicy) i implantacji (co wymaga wystarczającej ilości miejsca dla innego zarodka w macicy, a także hormonów, które normalnie nie zostałyby uwolnione, gdy ktoś jest już w ciąży). U innych zwierząt – takich jak ryby, zające i borsuki – superfetacja jest w rzeczywistości powszechna.

Źródło: Yasemin Saplakoglu

Mom gives birth to rare ‘super twins’ born on same day but conceived 3 weeks apart

Superfetation

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x