Jaskinie lawowe na Hawajach mogą być próbą generalną przez kolonizowaniem Marsa

Kiedy ludzie zaczną budować pierwsze bazy i siedliska na innych planetach, będą musieli stawić czoła niebezpieczeństwom i wyzwaniom odmiennym od tych, z którymi mieli do czynienia astronauci, którzy byli przed nimi. Aby przygotować się na takie wyzwania, naukowcy schodzą głęboko pod ziemię do jaskiń lawowych na Hawajach, które symulują warunki panujące na skalistych światach obcych.

Tam członkowie załogi misji poruszają się po nierównym wulkanicznym terenie i znoszą fizyczne ograniczenia związane z prowadzeniem badań w nieprzyjaznym środowisku. Nosząc obszerne kombinezony, takie jak te wymagane do eksploracji pozaziemskiej, naukowcy badają geologię i organizmy znalezione w jaskiniach lawowych pod hawajskim wulkanem Mauna Loa.

Według strony internetowej IMBA, ta wyjątkowa stacja badawcza w Mauna Loa jest prowadzona przez International Moon Base Alliance (IMBA), stowarzyszenie pracujące nad stworzeniem pierwszej międzynarodowej bazy księżycowej. Jest częścią Hawaii Space Exploration Analog and Simulation (Hi-SEAS), która organizuje analogowe misje dla naukowców-astronautów, naśladując doświadczenie życia na Marsie i Księżycu. Dyrektor habitatu Hi-SEAS, Michaela Musilova, opowiedziała o takich misjach podczas prezentacji 19 marca na 52 dorocznej konferencji Lunar and Planetary Science Conference (LPSC), która odbyła się w tym roku online z powodu COVID-19.

Podczas misji Hi-SEAS zespoły składające się z nie więcej niż sześciu członków załogi żyją w siedlisku jaskini lawowej przez tygodnie lub miesiące bez przerwy. Chociaż każdy z nich ma wyznaczoną rolę – na przykład dowódca, oficer operacyjny, inżynier i komunikacja naukowa – zadania są często dzielone między załogę w razie potrzeby, powiedziała Musilova.

„Zwykle mamy wielu członków załogi, którzy mogą wykonywać podobne zadania, a jeśli ktoś jest ranny lub zmęczony, zawsze jest ktoś, kto może go zastąpić” – wyjaśniła.

Zasoby takie jak żywność, woda i energia są bardzo ograniczone i dlatego są ściśle monitorowane – jak miałoby to miejsce na Księżycu lub Marsie – a członkowie załogi opuszczają siedlisko dopiero po założeniu kombinezonów ochronnych, hełmów i systemów podtrzymywania życia. Analogowi astronauci, którzy wchodzą do sieci jaskiń lawowych Mauna Loa, prowadzą swoje badania w kombinezonach, zbierając krytyczne dane na temat geologii i ekosystemów jaskiń lawowych. Zgodnie z prezentacją LPSC, ich praca rzuca również światło na trudności prowadzenia nauki w ekstremalnych środowiskach.

„Prowadziłam tam prawie 30 misji analogowych od 2018 roku” – powiedziała Musilova, która jest również astrobiologiem i służy jako dowódca załogi w misjach Hi-SEAS. „Musimy przygotować się na wszystko tak szczegółowo, jak to tylko możliwe, ponieważ w kosmosie tak wiele rzeczy może pójść nie tak – nawet najmniejsze rzeczy mogą wpłynąć na misję i kosztować kogoś życie” – powiedziała.

Cień rzucany przez świetlik na jaskinie lawową pod morzem księżycowym Mare Tranquillitatis sugeruje, że obiekt może mieć nieco ponad 100 metrów głębokości. (Zdjęcie: NASA / Goddard / Arizona State University)

Dowódca misji Musilova stoi na szczycie „świetlika” – tunelu lawowego z zawalonym “dachem” – w Mauna Loa na Hawajach. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości Micheala Musilova / Hawaii Space Exploration Analog and Simulation, zdjęcie: Sebastian Mulder)

W habitacie Hi-SEAS członkowie załogi żyją i pracują tak, jak podczas misji na innej planecie. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości Micheala Musilova / Hawaii Space Exploration Analog and Simulation)

Wulkanicznejaskinie lawowe na Ziemi służą jako analogi dla podobnych środowisk, które astronauci mogą pewnego dnia odwiedzić i zbadać na Marsie i Księżycu. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości Micheala Musilova / Hawaii Space Exploration Analog and Simulation)

Ekstremalne życie

Uważa się, że jaskinie lawowe na Księżycu i Marsie są obiecującymi miejscami do znalezienia śladów życia pozaziemskiego, a badanie jaskin lawowych Mauna Loa może dostarczyć wskazówek na temat ekstremofilów – organizmów, które rozwijają się w ekstremalnych warunkach – na innych światach. W tym celu Hi-SEAS współpracuje z NASA w celu zbadania ekstremofilów Mauna Loa, które tworzą osady w jaskiniach lawowych.

Pobieranie próbek i badanie tych organizmów i ich produktów ubocznych może ujawnić, jak różne czynniki wpływają na zachowanie i przetrwanie ekstremofilów w systemach jaskiń lawowych w całym Układzie Słonecznym.

Ale inną ważną kwestią podczas poszukiwania życia na Księżycu i Marsie będzie fizyczne skutki tej pracy dla ludzkich astronautów. Według raportu próbki mikrobiologiczne są łatwo zanieczyszczane, a wykonywanie wrażliwych zadań staje się znacznie trudniejsze, gdy nosisz niewygodny sprzęt.

„Nawet bez analogowego skafandra kosmicznego zebranie niektórych próbek może zająć wiele godzin, jeśli starasz się to zrobić ostrożnie” – powiedziała Musilova. „Teraz dodaj skafander kosmiczny. Ogranicza ruchy i ograniczone widzenie – z powodu hełmu możesz tylko pochylić głowę lub lekko ją obrócić. Masz ograniczone schylanie i klękanie na ziemi, ze względu na sposób, w jaki system podtrzymywania życia jest przymocowany do hełmu. Więc jesteś bardzo ograniczony w tym, co możesz zrobić.”

„Im bardziej możemy przygotować się na Ziemi do tego, co planujemy robić w kosmosie, tym lepiej” – powiedziała Musilova.

Źródło: Mindy Weisberger

THE INTERNATIONAL MOONBASE ALLIANCE

LUNAR AND MARTIAN LAVA TUBE RESEARCH SIMULATION AT HI-SEAS

Zdjęcie: Courtesy of Micheala Musilova/Hawaii Space Exploration Analog and Simulation

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x