Wojownicy epoki żelaza zostali pochowani na poduszkach wypchanych piórami w pobliżu bezgłowej sowy

Na cmentarzu z epoki żelaza w dzisiejszej Szwecji dwóch wojowników, którzy zginęli w VII wieku naszej ery, zostało hojnie pochowanych w łodziach z nieoczekiwanie luksusowym akcentem: miękką pościelą wypchaną piórami.

W miejscu pochówku w Valsgärde  w Uppsali w Szwecji, w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża kraju, pochowano 15 łodzi pochodzących od III wieku p.n.e. – być może nawet wcześniej – do XII wieku naszej ery.

Naukowcy zbadali ostatnio niezwykłą “pierzastej pościeli” w dwóch grobach, znanych jako Valsgärde 7 i Valsgärde 8. Oba pochówki zawierały „bogato wyposażone łodzie”, ustawione rufami skierowanymi w stronę rzeki Fyrisån. Według nowych badań poduszki z łodzi, datowane na około 1400 lat, są najstarszymi artefaktami związanymi z pościelą w Skandynawii.

Delikatne pióra szybko ulegają degradacji i dlatego rzadko są dokumentowane w zapisach archeologicznych. Jednak wyjątkowa konserwacja pościeli z Valsgärde umożliwiła naukowcom wydobycie i zbadanie piór z wielu miejsc wewnątrz łodzi. Analiza zespołu pozwoliła im zidentyfikować grupy ptaków, a nawet gatunki, z których pochodzą pióra – poinformowali naukowcy w Journal of Archaeological Science: Reports z kwietnia 2021 roku.

Hełmy, miecze i noże leżały obok ciał, a kilka tarcz zakrywało szczątki w każdej łodzi. W grobach znajdowały się także narzędzia do gotowania i polowania. Żałobnicy położyli wojowników na poduszkach, aby „zadbać o piękny sen również po śmierci”, główna autorka badań Birgitta Berglund, emerytowana profesor archeologii w Muzeum Uniwersytetu Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (Muzeum NTNU) w Trondheim, Norwegia, powiedział w oświadczeniu .

Konie i ptaki w grobach również wskazywały na wysoki status wojowników, chociaż jednemu ze zwierząt – puchaczowi zwyczajnemu ( Bubo bubo ) – brakowało głowy. Ścięcie głowy mogło mieć znaczenie rytualne dla pochówku, a pióra wypełniające poduszki również mogły zostać wybrane ze względu na ich symboliczne znaczenie – powiedzieli naukowcy.

 Obrazy mikroskopowe różnych piór i promieni (z ptasich piór) z Valsgärde 7 (a i c) w porównaniu z przykładami podobnego materiału referencyjnego z grup ptaków: b) Grzebiące (Cietrzew zwyczajny [Tetrao tetrix]) oraz d) Wróblowe (sójka zwyczajna [Garrulus glandarius]) ). (Zdjęcie: Jørgen Rosvold)

„Głębsze znaczenie”

Aby zidentyfikować pióra, naukowcy zebrali osiem próbek piór z Valsgärde 7 i trzy próbki z Valsgärde 8, a następnie ostrożnie “rozdzielali” kruche, splecione ze sobą kawałki, szukając piór, które zachowały jak najwięcej ze swojej pierwotnej struktury. Podzielili próbki na dwie kategorie: pióra konturowe [contour feathers], które służą do lotu, oraz „puch prawdziwy”, który rośnie najbliżej skóry ptaków i zapewnia izolację.

Kiedy rozdzielanie i sortowanie zostało zakończone, naukowcy stworzyli szkiełka próbek piór i przyjrzeli się im przez mikroskop, który powiększył próbki do 400 razy. Następnie zespół porównał pióra z próbkami referencyjnymi piór ptaków północnoeuropejskich w literaturze naukowej oraz w bibliotece Muzeum NTNU.

„To, o ile wiemy, najstarsze ptasie pióra z pochówków ludzkich zbadane w ten sposób” – podają autorzy badania.

W próbkach z czterech miejsc pościeli z Valsgärde 7 najczęściej występowały pióra kaczek i gęsi; w jednym miejscu pobranym z Valsgärde 8 wszystkie pióra przypominały upierzenie gęsi. Ale inne rodzaje ptasich piór były również obecne w Valsgärde 7; były tam pióra ptactwa lądowego, np. kury, a także ptaków śpiewających, brodzących (wodniki), a nawet pióra puchacza zwyczajnego.

Według nordyckiego folkloru, pióra miały szczególne znaczenie dla obrzędów związanych ze śmiercią i obrzędami pogrzebowymi, powiedziała Berglund. Większość zapisów dotyczących tych tradycji pochodzi z XVIII wieku lub później, ale rytuały powstały prawdopodobnie znacznie wcześniej, dodała. Na przykład pióra sów i innych ptaków drapieżnych wiązały się z przedłużaniem walki ze śmiercią. W niektórych częściach Skandynawii „uważano, że gęsie pióra umożliwiają uwolnienie duszy od ciała” – powiedziała Berglund.

„Pościel z Valsgärde najprawdopodobniej miała również głębsze znaczenie niż tylko służenie jako wypełniacz” – powiedziała w oświadczeniu.

Odkrycia naukowców pokazują, że możliwe jest zidentyfikowanie niektórych grup ptaków na podstawie bardzo małych starożytnych fragmentów piór – mniejszych niż 1 milimetr. Naukowcy zazwyczaj przeoczają kawałki piór na stanowiskach archeologicznych, a ich poszukiwanie może dostarczyć cennych wskazówek na temat życia w epoce żelaza i interakcji ludzi z naturą, a także „relacji między człowiekiem a ptakami” – napisali autorzy badania.

Źródło: Mindy Weisberger

Microscopic identification of feathers from 7th century boat burials at Valsgärde in Central Sweden: Specialized long-distance feather trade or local bird use?

Warriors’ down bedding could ease journey to realm of the dead

Zdjęcie: Photo by Jørgen Rosvold

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x