Ujmująca twarz przypominająca “Nemo” i taniec – nowo odkryty gatunek pająka

Nowo odnaleziony gatunek kolorowego, tańczącego pająka z gatunku maratus volans ma ujmującą pomarańczową twarz w białe paski, co spowodowało, że arachnologa, który opisał pająka nazwał go „Nemo”, od słynnego błazenka Pixara.

W przeciwieństwie do dzielnego bohatera filmu animowanego „Gdzie jest Nemo” z 2003 roku, mały pająk nie zginął – był po prostu nieznany nauce. Australijska fotografka i entuzjastka pająków Sheryl Holliday zrobiła zdjęcia pająka w zeszłym roku i udostępniła je na Facebooku. Zdjęcia pająka o pomarańczowej twarzy zwróciły uwagę Josepha Schuberta, taksonomisty pająków w Museums Victoria w Melbourne w Australii.

„Pomyślałem:„ Och, wow, to wygląda na nowy gatunek”, więc skontaktowałem się z nią [Holliday], a ona wysłała mi kilka zdjęć” – powiedział Schubert, student studiów licencjackich na Invertebrate Diagnostics Lab na Uniwersytecie Murdoch. Schubert zidentyfikował 13 nowych gatunków z rodzaju Maratus, nazwał siedem z nich w 2020 roku, zgodnie z oświadczeniem.

Holliday, pracowniczka terenowa ds. Ekologii w Nature Glenelg Trust, znalazła pająka w bagnistym ekosystemie mokradeł w pobliżu Mount Gambier w Australii Południowej i zebrała pięć osobników – cztery samce i jedną samicę – w listopadzie 2020 r., które wysłała do Schuberta. Joseph opublikował opis pająka, nazywając go Maratus nemo, 25 marca w czasopiśmie Evolutionary Systematics.

Podobnie jak u innych gatunków pająków maratus volans, żywe kolory M. nemo pojawiają się tylko u samców, podczas gdy samice są większości brązowe i przypominają inne samice z rodzaju Maratus. Identyfikacja samic M. nemo może zatem zależeć od tego, czy zostaną znalezione blisko samca M. nemo, napisał Schubert w badaniu. Samce mają ciemnobrązowe ciała “posypane bielą” i pomarańczowe plamki znajdują się w pobliżu ich odnóży. Ich twarze są jaskrawopomarańczowe, z poziomym białym paskiem pod oczami i krótszymi pionowymi białymi paskami na szczycie głowy.

Maratus nemo to 92 gatunek pająka z rodziny maratus volans opisany w Australii. Większość z nich została zidentyfikowana w ostatniej dekadzie.(Zdjęcie: Museums Victoria, fot.Joseph Schubert)

Według badań każdy pająk jest mniej więcej wielkości ziarenka ryżu, przy czym samce mają nie więcej niż 4,25 milimetra długości, a samice mają do 5 mm długości. Samce pająków maratus volans są znane ze swoich wyszukanych tańców godowych, a M. nemo nie jest wyjątkiem. Schubert obserwował samca rozpoczynającego taniec, podniósł odnóże i „powoli machał nim w częściowo zgiętej pozycji”. Następnie, gdy samica podeszła bliżej, samiec machał wszystkimi przednimi odnóżami, entuzjastycznie podskakując, tworząc „słyszalne wibracje” na liściu, na którym tańczył, relacjonował Schubert.

Jednak był to tylko częściowy pokaz w sztucznym środowisku. „W naturze samce mogą wykazywać pełniejszy pokaz zalotów z wieloma trybami zalotów” – napisał Schubert w badaniu.

Do tej pory naukowcy nazwali 92 gatunki australijskiego pająka z rodziny maratus volans; 76 gatunków zostało opisanych od 2010 roku. Znalezienie i identyfikacja nieznanych gatunków w Australii, takich jak M. nemo, jest pilniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ wiele dzikich zwierząt na kontynencie jest zagrożonych utratą siedlisk, pożarami i powszechnym stosowaniem pestycydów, powiedział Schubert w oświadczeniu.

„Mniej więcej tylko 30 procent różnorodności biologicznej Australii zostało formalnie udokumentowane naukowo, co oznacza, że ​​możemy tracić gatunki, zanim w ogóle dowiemy się, że one istnieją” – powiedział Schubert.

Źródło: Mindy Weisberger

Nemo found: new species of dancing peacock spider named

Maratus nemo: A new wetland species of peacock spider from South Australia (Araneae, Salticidae, Euophryini)

Zdjęcie: Museums Victoria, photo by Joseph Schubert

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x