Szczepionka Pfizer jest w 100% skuteczna w zapobieganiu COVID-19 u dzieci w wieku od 12 do 15 lat

Jak poinformowały firmy w środę (31 marca), szczepionka Pfizer-BioNTech była w 100% skuteczna w zapobieganiu COVID-19 wśród dzieci w wieku od 12 do 15 lat w badaniu III fazy.

Firmy planują jak najszybciej przesłać dane do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA), aby rozszerzyć uprawnienia awaryjne na tę grupę wiekową, zgodnie z oświadczeniem opublikowanym w Internecie.

Jest nadzieja, że ​​szczepienie tej grupy wiekowej może rozpocząć się przed rozpoczęciem następnego roku szkolnego, powiedział w oświadczeniu Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer. Wyniki nie zostały jeszcze zweryfikowane.

W badaniu klinicznym III fazy przeprowadzonym w USA wzięło udział 2260 uczestników w wieku od 12 do 15 lat: połowa dzieci otrzymała szczepionkę, a pozostałe otrzymały placebo. Firma podała, że ​​w okresie próbnym 18 przypadków COVID-19 wystąpiło w grupie placebo i żaden nie wystąpił w grupie zaszczepionej.

Firma poinformowała, że ​​szczepionka wyzwoliła poziomy przeciwciał neutralizujących miesiąc po drugiej dawce szczepionki, które były wyższe niż te wywołane u uczestników w wieku od 16 do 25 lat w poprzednim badaniu. Co więcej, zgodnie z oświadczeniem szczepionka „była dobrze tolerowana, a skutki uboczne były na ogół zgodne z obserwowanymi u uczestników w wieku od 16 do 25 lat”.

Wszyscy uczestnicy będą nadal monitorowani przez dwa lata po podaniu drugiej dawki, aby naukowcy mogli analizować długoterminową ochronę i bezpieczeństwo.

„Na całym świecie tęsknimy za normalnym życiem. Dotyczy to zwłaszcza naszych dzieci” – powiedział w oświadczeniu Ugur Sahin, dyrektor generalny i współzałożyciel BioNTech. „Wstępne wyniki, które widzieliśmy w badaniach dotyczących młodzieży, sugerują, że szczepionka szczególnie dobrze chroni dzieci, co jest bardzo zachęcające, biorąc pod uwagę trendy, które obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się wariantu B.1.1.7 w Wielkiej Brytanii”.

Obecnie szczepionka Pfizer-BioNTech jest awaryjne zatwierdzenie dla osób w wieku 16 lat i starszych. Pozostałe dwie szczepionki, które są szeroko rozpowszechniane w USA, Moderna i Johnson and Johnson, mają awaryjne zatwierdzenie dla osób w wieku 18 lat i starszych.

Obecnie Moderna testuje swoją szczepionkę również na starszych dzieciach w wieku od 12 do 17 lat. Zarówno Moderna, jak i Pfizer / BioNTech rozpoczęły również badania kliniczne, aby przetestować swoje szczepionki u jeszcze młodszych dzieci i niemowląt. Johnson & Johnson planuje również przetestować swoją szczepionkę jednodawkową u dzieci i niemowląt.

Źródło: Yasemin Saplakoglu

PFIZER-BIONTECH ANNOUNCE POSITIVE TOPLINE RESULTS OF PIVOTAL COVID-19 VACCINE STUDY IN ADOLESCENTS

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x