Przerażająca rzeźba z ludzką twarzą jest starsza niż sądzili eksperci

Drewniany bożek w kształcie człowieka ozdobiony niesamowitą ludzką twarzą, uważany jest za najstarszą rzeźbę drewnianą tego typu, jaki kiedykolwiek odkryto, twierdzą naukowcy.

Często nazywana Shigir Idol od torfowiska Shigir, gdzie została znaleziona na Uralu w Rosji w 1890 roku, rzeźba mogła powstać 12 100 lat temu, mówią naukowcy. Wcześniej ci sami naukowcy oszacowali, że idol został stworzony około 11500 lat temu, wyniki swoich badań opisali w 2018 roku w czasopiśmie Antiquity.

Dla porównania, ten idol był „świadkiem” czwartorzędowego wymarcia około 10 000 lat temu, kiedy wyginęła megafauna epoki lodowcowej, taka jak nosorożce włochate. Kilka innych punktów porównania: Stonehenge zostało zbudowane około 5000 lat temu, a Wielka Piramida w Gizie została zbudowana ponad 4500 lat temu.

Po wyrzeźbieniu bożek miał 5,3 metra wysokości, ozdobiony jest geometrycznymi motywami i wyrzeźbionymi ludzkimi twarzami. Ta data czyni idola „najwcześniejszą drewnianą rzeźbą monumentalną na świecie” – napisał w czasopiśmie Quaternary International zespół badaczy pod kierownictwem Thomasa Terbergera, archeologa z State Agency of Heritage Service w Dolnej Saksonii w Niemczech.

Idol o wysokości 5,3 metra jest ozdobiony motywami geometrycznymi i kilkoma ludzkimi twarzami. (Zdjęcie: Donat Sorokin / TASS via Getty Images)

Datowanie Idola

Aby uzyskać poprawiony wiek, zespół ponownie przeanalizował datowanie radiowęglowe opublikowane w artykule z 2018 roku w Antiquity. Wyniki opublikowane w tym artykule sięgały od 12 500 lat temu do 8600 lat temu. Wszystkie próbki razem dały średni wiek około 11 500 lat.

Badając powierzchnię bożka, zespół odkrył, że w ciągu ostatnich 120 lat do naprawy i rekonstrukcji używano wosku, a do napraw używano w latach 90 pigmentu do drewna. Datowanie radiowęglowe opiera się na stosunku pewnych radioaktywnych izotopów węgla, które rozpadają się ze znaną szybkością. Zespół uważa, że ​​użycie wosku i pigmentów do obróbki drewna wpłynęło na datowanie radiowęglowe niektórych próbek, sprawiając, że bożek wydawał się młodszy, niż był w rzeczywistości.

Zespół użył tylko próbek najbardziej oddalonych od zewnętrznej powierzchni bożka.

„Doszliśmy do wniosku, że obróbka rzeźby nie miała wpływu na próbki z najbardziej wewnętrznej części rzeźby i że te wyniki są najbardziej wiarygodne” – powiedział Terberger.

Korzystając tylko z najbardziej wewnętrznych próbek, zespół określił wiek drewna z którego zrobiony był bożek na około 12 250 lat. Następnie uwzględnili fakt, że drewno pochodzi z “serca drzewa” – fragmentu drzewa, które umarło na długo przed ścięciem drzewa i wykorzystaniem go do stworzenia bożka. Ten krok jest ważny, ponieważ datowanie węglowe określa, kiedy materiał organiczny (z którego wykonany jest artefakt) umarł.

„Ponieważ mamy do czynienia z próbką z centralnej części pnia, ścięcie drzewa można datować na około 150 lat później. Uwzględniając ten fakt można powiedzieć, że rzeźba ma [około] 10 100 lat”, napisał zespół.

Datowanie jest tez oparte na historycznej analizie sztuki związanej z idolami. Motywy geometryczne na posągu znaleziono na innych artefaktach sprzed około 12 100 lat. „Geometryczne wzory [idola], takie jak proste linie i ornamenty zygzakowate, są powszechnymi elementami dekoracji późnego paleolitu i wczesnego mezolitu” – napisał zespół.

Idol jest teraz wystawiany w Muzeum Regionalnym w Swierdłowsku w Jekaterynburgu w Rosji.

Źródło: Owen Jarus

The Shigir idol in the context of early art in Eurasia

Zdjęcie:  Donat Sorokin/TASS via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x