Najrzadsza małpa na Ziemi może wkrótce wyginąć

Orangutan tapanulijski, najbardziej zagrożony gatunek małpy człekokształtnej na Ziemi, może być jeszcze bliżej wyginięcia, niż wcześniej sądzono, donosi The Hill.

Według badań opublikowanych 4 stycznia w czasopiśmie PLOS One, małpy człekokształtne można obecnie spotkać w górach Batang Toru na północnej Sumatrze w Indonezji, gdzie zajmują mniej niż 3% siedlisk, które zajmowały pod koniec XIX wieku. W Batang Toru zostało mniej niż 800 orangutanów tapanulijskich, gatunek ten stoi w obliczu groźby wyginięcia.

Jeśli ponad 1% dorosłej populacji zostanie zabitych, schwytanych lub translokowanych każdego roku, orangutan tapanulijski stanie się pierwszym gatunkiem małp człekokształtnych, który wyginie w dzisiejszych czasach, autor badania Erik Meijaard, naukowiec zajmujący się ochroną przyrody i założyciel grupy konserwatorskiej Borneo Futures, powiedział The Hill.

Badanie, oparte na zapisach historycznych z tego regionu, wykazało, że małpy człekokształtne zostały wypędzone do ich obecnego domu w górach Batang Toru przez myśliwych, którzy atakowali małpy, problemem jest też fragmentacja ich dawnego siedliska, donosi The Hill. Idealnie byłoby, gdyby orangutany były w stanie poruszać się między różnymi środowiskami, w tym obszarami nizinnymi, aby zmaksymalizować swoje szanse na przeżycie, ale zamiast tego utknęły na wyżynach, do których nie są optymalnie przystosowane, powiedzieli autorzy.

Nawet to ograniczone siedlisko może wkrótce zostać zagrożone przez nową elektrownię wodną, ​​która zostanie zlokalizowana na rzece Batang Toru w Regencji Południowego Tapanuli na północnej Sumatrze. Elektrownia o powierzchni 301 akrów uniemożliwi mieszanie się subpopulacji orangutanów tapanulijskich, co może prowadzić do chowu wsobnego i może ograniczyć różnorodność genetyczną gatunku.

Firma PT North Sumatera Hydro Energy (PT NHSE) wstrzymała budowę elektrowni z powodu pandemii COVID-19. Projekt stracił również kluczowe finansowanie z Banku Chin, więc budowa może zostać wstrzymana przez kilka lat. Meijaard i jego współautorzy chcą, aby deweloper, rząd, IUCN i Program Ochrony Orangutanów Sumatrzańskich (SOCP) wykorzystali tę przerwę do rozpoczęcia niezależnego dochodzenia w celu oceny zagrożenia dla orangutanów.

PT NHSE sfinansowała wcześniej własną ocenę i stwierdziła, że ​​elektrownia nie zagrozi siedliskom małp człekokształtnych. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) opublikowała następnie własny raport, kwestionując ocenę PT NHSE.

Źródło: Nicoletta Lanese

World’s rarest great ape is on the brink of extinction

The historical range and drivers of decline of the Tapanuli orangutan

BATANG TORU HYDROPOWER PROJECT

Zdjęcie: Wikimedia Commons/Tim Laman

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x