Loty kosmiczne i pływanie na długich dystansach kurczą serce

Co wspólnego mają pływanie na ekstremalnych dystansach i loty kosmiczne? Według nowego badania mogą skurczyć serce.

Obie czynności zmniejszają nacisk grawitacji na serce, dzięki czemu nie musi ono pracować tak ciężko, aby pompować krew w górę przez ciało. Serce jest mięśniem i tak jak każdy inny mięsień w ciele, jeśli nie jest używane tak często jak wcześniej, kurczy się.

Aby zrozumieć, jaki wpływ ma nieważkość na serce, grupa naukowców przeanalizowała dane dotyczące zdrowia emerytowanego astronauty Scotta Kelly’ego, który przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w latach 2015-2016, oraz dane zdrowotne elitarnego pływaka wytrzymałościowego Benoît Lecomte, który przepłynął 2821 kilometrów przez Ocean Spokojny w 2018 roku.

Lecomte pływał przez 159 dni między 5 czerwca a 11 listopada 2018 r., korzystając 7-dniowych i 32-dniowych przerwy z powodu niesprzyjającej pogody (co było ograniczeniem w gromadzeniu danych, ale było to dla jego własnego bezpieczeństwa). Średnio pływał około 5,8 godziny dziennie.

Kelly spędził 340 dni w kosmosie i ćwiczył kilka godzin dziennie, 6 dni w tygodniu, jeżdżąc na rowerze, używając bieżni i wykonując ćwiczenia czynne z oporem. Lekarze przeanalizowali serca obu mężczyzn – przed, w trakcie i po “podrózy”.

Naukowcy odkryli, że podczas swojego roku spędzonego w kosmosie Kelly stracił około 0,74 grama masy serca na tydzień w lewej komorze, głównej komorze pompującej serca. Lecomte, podczas pływania przez Pacyfik, tracił 0,72 grama masy serca tygodniowo w lewej komorze. Naukowcy odkryli również, że kiedy Kelly i Lecomte po raz pierwszy rozpoczęli swoją podróż, obaj mężczyźni doświadczyli początkowego spadku średnicy lewej komory. Przeciętne serce waży około 280 do 340 gramów u mężczyzn i 230 do 280 gramów u kobiet .

Ogólnie rzecz biorąc, Kelly miał 19% do 27% utraty masy lewej komory podczas swojego roku w kosmosie, a Lecomte miał utratę 20 do 25% w ciągu pięciu miesięcy pływania, współautor dr James MacNamara, pracownik kardiologii na University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas powiedział BBC.

Innymi słowy, pomimo ćwiczeń w środowisku nieważkości (woda i przestrzeń), serca obu mężczyzn skurczyły się. Było to zaskakujące dla naukowców, ponieważ wcześniej stwierdzono, że intensywny trening pływacki trwający od 1 do 3 godzin dziennie wiąże się ze zwiększeniem rozmiaru i masy lewej komory. „Spodziewaliśmy się, że długi czas ćwiczeń pływackich byłby wystarczającym bodźcem” – napisali autorzy.

„Serce jest niezwykle plastyczne i specjalnie dostosowane do wagi lub jej braku” główny autor dr Benjamin Levine, profesor medycyny wewnętrznej w UT Southwestern Medical Center powiedział w oświadczeniu . „Zarówno wpływ grawitacji, jak i reakcja adaptacyjna na ćwiczenia odgrywają rolę i byliśmy zaskoczeni, że nawet bardzo długie okresy ćwiczeń o niskiej intensywności nie powstrzymały kurczenia się mięśnia sercowego”.

Ale po ich “podróżach” serca obu mężczyzn wróciły do ​​swoich normalnych rozmiarów, gdy wrócili do “chodzenia po ziemi”. Naukowcy nadal planują analizować serce Lecomte’a za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) przed i po pływaniu, aby lepiej zrozumieć, czy długoterminowe skutki nieważkości można całkowicie odwrócić.

Odkrycia opublikowano 29 marca w czasopiśmie Circulation.

Źródło: Yasemin Saplakoglu

Long spaceflights and endurance swimming can ‘shrink the heart’

Long-term space travelers will need high-intensity exercise to protect heart health

Cardiac Effects of Repeated Weightlessness During Extreme Duration Swimming Compared With Spaceflight

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x