Króliki wykopują artefakty sprzed 9000 lat na „wyspie marzeń”

Stado dzikich królików wykopało bezcenne archeologiczne skarby na wyspie u wybrzeży Walii w Wielkiej Brytanii.

Króliki odkopały dwa artefakty – 9000-letnie narzędzie z epoki kamienia i 3750-letni kawałek ceramiki, prawdopodobnie ze zniszczonej urny z epoki brązu, według Wildlife Trust of South and West Wales, który zarządza wyspą Skokholm, gdzie znaleziono przedmioty.

Archeolodzy odkryli podobne artefakty w Wielkiej Brytanii, ale te nowe odkrycia są pierwszymi tego rodzaju na wyspie Skokholm i wskazują, że ludzie odwiedzali ją lub mieszkali tam tysiące lat temu.

Wyspa, która znajduje się około 3,2 km od wybrzeża Pembrokeshire, hrabstwa w południowo-zachodniej Walii, znana jest z dziesiątek tysięcy ptaków morskich, które gniazdują tam w miesiącach wiosennych i letnich.

Widok z lotu ptaka na wyspę Skokholm, która leży u wybrzeży Walii. (Zdjęcie: Lucy Griffiths)

Odkrycia archeologiczne na przestrzeni lat wykazały istnienie prehistorycznych ludzi na tej wyspie, ale niewiele o nich wiadomo. Począwszy od 1324 roku, wyspa Skokholm stała się farmą królików na następne 200 lat – według Wildlife Trust była to powszechna praktyka na wyspie w tamtych czasach. Wydaje się, że niektórzy potomkowie tych królików są sprawcami najnowszego odkrycia.

Artefakty znaleziono przy tych króliczych norach na wyspie Skokholm. (Zdjęcie: Richard Brown i Giselle Eagle / WTSWW)

Strażnicy Richard Brown i Giselle Eagle, którzy monitorują wyspę, jako pierwsi znaleźli gładki, owalny artefakt z epoki kamienia łupanego, który znajdowali się w pobliżu nory królików. Opisali go jako „interesująco wyglądający kamyk” w poście na blogu z 16 marca.

Kamyk wykopany przez króliki na wyspie Skokholm. (Zdjęcie: Richard Brown i Giselle Eagle / WTSWW)

Duet wysłał e-mailem ze zdjęcia kamyka do Toby’ego Driver’a, archeologa z Królewskiej Komisji w Walii, który z kolei skontaktował się z ekspertem od prehistorycznych narzędzi kamiennych, Andrew Davidem. Gdy tylko zobaczył zdjęcia, David wiedział, że kamień był znaczącym znaleziskiem.

„Zdjęcia wyraźnie przedstawiały „obrobiony kamyk” z późnego mezolitu (środkowej epoki kamienia), narzędzia, które, jak się uważa, było używane do takich zadań, jak przygotowywanie skór fok do produkcji jednostek pływających pokrytych skórą lub do przetwarzania żywności, takiej jak skorupiaki u społeczności łowiecko-zbierackich jakieś 6000-9000 lat temu ”- napisał David w e-mailu do strażników.

„Chociaż tego typu narzędzia są dobrze znane na obszarach przybrzeżnych w kontynentalnej części Pembrokeshire i Kornwalii, a także w Szkocji i północnej Francji, jest to pierwszy przykład ze Skokholm i pierwszy niezbity dowód na późną mezolityczną okupację wyspy” – dodał David.

Zaledwie kilka dni później Brown i Eagle znaleźli inny artefakt – gruby kawałek ceramiki – który króliki wykopały przy tych samych dziurach, co poprzednie znalezisko. Jak napisali strażnicy w poście na blogu z 19 marca, ten kawałek ceramiki „dla naszych (bardzo) niewprawnych oczu wyglądał staro”.

Zdjęcie: Credit Richard Brown & Giselle Eagle / WTSWW

Fragment ceramiki pochodzi z grubościennego garnka, który był ozdobiony naciętymi liniami wokół jego wierzchołka – powiedział Jody Deacon, kustosz prehistorycznej archeologii w Amgueddfa Cymru – National Museum Wales. Ten garnek był prawdopodobnie urną wazową z wczesnej epoki brązu, pojemnikiem związanym z pochówkami kremacyjnymi, zauważył Deacon.

Deacon powiedział, że fragment ceramiki pochodzi z okresu między 2100 a 1750 rokiem p.n.e., czyli około 3750 lat temu. Zmarli byli wówczas często kremowani i chowani w urnach w zachodniej Walii, ale jest to pierwszy dowód istnienia takiej urny na wyspie Skokholm lub dowolnej z zachodnich wysp Pembrokeshire, powiedział Deacon.

„To niezwykle ekscytujące odkrycie” – napisali strażnicy w poście na blogu z 19 marca. „To raczej niewiarygodne, że przez tysiące lat ludzie wracali na ten sam obszar, niektórzy z nich być może pracowali przy skórach fok, być może budując łodzie pokryte skórami, a inni grzebali swoich zmarłych”.

Królewska Komisja w Walii planuje teraz rozpocząć prace archeologiczne na wyspie Skokholm tego lata.

„Wygląda na to, że możemy mieć kopiec grobowy z wczesnego brązu zbudowany przez społeczeństwo zbieracko-łowieckie w środkowej epoce kamienia” – powiedział Driver.

Źródło: Laura Geggel

Zdjęcie: Fiona McAllister Photography via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x