Holenderska para obchodzi 20 rocznicę pierwszego na świecie małżeństwa osób tej samej płci

Dwadzieścia lat temu holenderska para Gert Kasteel i Dolf Pasker przeszła do historii, kiedy związali się węzeł małżeńskim na pierwszym na świecie uznanym prawnie ślubie osób tej samej płci w Holandii.

Byli jedną z czterech par homoseksualnych – trzech pary mężczyzn i jedna para kobiet – które wkrótce po północy wzięły ślub 1 kwietnia 2001 roku.

W czwartek (01.04) obchodzili swoją 20 rocznice ślubu w małych grupach lub w domu z powodu zasad dystansu społecznego COVID-19, które uniemożliwiały duże zgromadzenia.

„Miło jest powiedzieć innym ludziom„ to mój mąż, to mój mężczyzna”- powiedział Dolf, siedząc obok Gert, kiedy przeglądali album ze zdjęciami z wesela i wycinki z gazet – informacja o ślubach była na pierwszych stronach gazet na całym świecie. „Pomogło mi to zaakceptować siebie”.

Wszystkie cztery małżeństwa homoseksualne przeszły próbę czasu. Jeden z mężczyzn, Frank Wittebrood, zmarł na atak serca w 2011 roku w wieku 55 lat.

Uczestnicy spoglądali z dumą wstecz ciesząc się, że przeszli do historii prawa.

„Ludzie mówili mi, że Holandia będzie pierwszym i ostatnim krajem (który pozwoli na małżeństwa osób tej samej płci), a reszta świata nie pójdzie jej śladem” – powiedział Henk Krol, prawodawca, który poparł ustawę, która przeszła przez Parlament holenderski w 2000 roku.

„Prawie 30 krajów na świecie poszło za przykładem Holandii” – powiedział.

Większość krajów Unii Europejskiej, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia, Meksyk i Republika Południowej Afryki znajdują się wśród 29 krajów, które zalegalizowały małżeństwa osób tej samej płci od 2001 roku.

Źródło: reuters.com | Zdjęcie: reuters

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x