Zaawansowana technologia obrazowania rzuca światło na krzyże w bazylice Grobu Świętego

Od dawna uważano, że krzyże wyryte na ścianach najświętszego kościoła chrześcijaństwa to forma graffito (w kontekście archeologicznym, jest celowym śladem wykonanym przez drapanie lub grawerowanie na dużej powierzchni, takiej jak ściana. Znaki mogą tworzyć obraz lub pismo.), ale mogą być dziełem średniowiecznych artystów opłacanych przez pielgrzymów, sugerują badania.

Czczony w tradycji chrześcijańskiej jako miejsce ukrzyżowania i pochówku Jezusa, bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie zwykle tętni życiem wiernych i duchowieństwa. To utrudniało badanie świętych znaków.

Ale renowacja w 2018 roku w jednej z jej kaplic z tysiącami zwartych i ręcznie grawerowanych krzyży dała Izraelskiemu Urzędowi Starożytności i Hadassah Academic College Jerusalem okazję do badań.

We współpracy z Ormiańskim Kościołem Prawosławnym, który kontroluje kaplicę, uczeni wykorzystali aparaty cyfrowe i trójwymiarowe obrazowanie do mapowania, porównywania i datowania krzyży.

„To wyjątkowe zjawisko zawsze nas zaskakiwało: czy to graffito przedstawia pielgrzymów, czy raczej coś innego?…” – powiedział Amit Re’em, regionalny archeolog z Jerozolimy .

„Widzieliśmy, że wszystkie z nich (krzyże) mają tę samą głębokość, a nawet oznaczenie artysty” – powiedział, prowizorycznie datując je na XV wiek.

„Może dwóch lub trzech artystów wykonało te krzyże” – powiedział Re’em. „…więc to nie są przypadkowe graffito, to coś bardziej zorganizowanego”.

Re’em zaproponował cel wstawienniczy.

„Powiedzmy, że jesteś ormiańskim pielgrzymem, więc płacisz coś księdzu, płacisz coś temu wyjątkowemu artyście, a on wyrzeźbi krzyż dla ciebie, dla dobra twojej duszy i dusz twoich bliskich… specjalny krzyż w najświętszym miejsce dla chrześcijaństwa na ziemi”- powiedział Re’em.

Źródło: reuters.com | Zdjęcie: reuters

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x