Tajemnicza grupa chorób mózgu badana w Kanadzie

Według doniesień prasowych naukowcy w Kanadzie starają się znaleźć przyczynę tajemniczej choroby mózgu, która dotknęła ponad 40 osób w prowincji Nowy Brunszwik.

Objawy tajemniczej choroby przypominają objawy choroby Creutzfeldta-Jakoba ( Creutzfeldt-Jakob disease / CJD), rzadkiej i śmiertelnej choroby mózgu; powodującej utratę pamięci, halucynacje i atrofię mięśni.

Wcześniej w tym miesiącu kanadyjscy naukowcy zaalarmowali lekarzy w rejonie Nowego Brunszwiku, że monitorują grupę 43 przypadków chorób neurologicznych o nieznanej przyczynie. Pierwszy zidentyfikowany przypadek pochodzi z 2015 r., ale naukowcy odnotowali rosnącą liczbę przypadków w ostatnich latach, z 24 przypadków zgłoszonych w 2020 r. i 6 przypadków zgłoszono do tej pory w 2021 r. Z chorobą związanych jest pięć zgonów.

Lekarze najpierw podejrzewali, że to CJD, które jest spowodowane nieprawidłowym zwijaniem białek [folded proteins] zwanych prionami. Ale testy przeprowadzone do tej pory nie wykazały CJD ani żadnej innej pokrewnej choroby prionowej.

„Nie ma żadnych dowodów, ani śladu – nawet w trzech przeprowadzonych sekcjach zwłok – ludzkiej choroby prionowej” – mówi dr Neil Cashman, profesor z University of British Columbia, który bada choroby prionowe i jest zaangażowany w nowe śledztwo. Szczerze mówiąc, było to dla mnie zaskoczeniem – powiedział

Wiele zespołów badawczych bada teraz przyczynę, która może być zupełnie nową chorobą lub kilkoma różnymi już znanymi zaburzeniami. „To było wezwanie do broni w celu zidentyfikowania przyczyny” – powiedział Cashman.

U pacjentów z tą chorobą w ciągu 18 do 36 miesięcy rozwijały się coraz gorsze objawy, od “niewyjaśnionych” bólów i skurczów po zaburzenia funkcji poznawczych, zanik mięśni i szczękanie zębami.

Jak podaje CBC News, jak dotąd większość przypadków zidentyfikowano na Półwyspie Acadian w północno-wschodnim Nowym Brunszwiku oraz w pobliżu Moncton, miasta w południowo-wschodnim Nowym Brunszwiku.

Biorąc pod uwagę, że przypadki wydają się ograniczone do określonego regionu, możliwe, że są one spowodowane toksyną środowiskową.

Niektórzy potencjalni podejrzani to B-metyloamino-L-alanina (BMAA) i kwas domoikowy (Domoic acid) – obie toksyny, czasami gromadzą się w rybach i skorupiakach, powiedział Cashman. Podkreślił jednak, że na razie to tylko spekulacje, a znalezienie prawdziwej przyczyny może zająć trochę czasu.

„Jest możliwe, że toczące się dochodzenia dadzą nam przyczynę w ciągu tygodnia lub w ciągu roku” – powiedział.

Źródło: Rachael Rettner

Mystery brain disorder baffles Canadian doctors

New Brunswick monitoring more than 40 cases of unknown neurological disease

What’s causing N.B.’s mystery neurological disease? Worried residents want answers

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x