Oto dlaczego ludzie wybrali poszczególne grupy gwiazd jako konstelacje

Gwiazdy Wielkiego Wozu stanowią charakterystyczny punkt orientacyjny na niebie półkuli północnej. Nawet początkujący obserwatorzy gwiazd mogą z łatwością dostrzec kształt, będący częścią konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy. Teraz naukowcy wykazali, że trzy czynniki mogą wyjaśnić, dlaczego pewne grupy gwiazd tworzą takie rozpoznawalne wzory.

Aby odtworzyć sposób, w jaki ludzie postrzegają sferę niebieską, zespół naukowców zastanawiał się, w jaki sposób oko może przemieszczać się losowo po tym nocnym niebie. Ludzkie oczy mają tendencję do poruszania się dyskretnymi skokami, zwanymi sakkadami, od jednego interesującego punktu do drugiego. Zespół stworzył symulację, która obejmowała rozkład długości tych sakkad, w połączeniu z podstawowymi szczegółami nocnego nieba widzianego z Ziemi – a mianowicie pozornymi odległościami między sąsiednimi gwiazdami i ich jasnością.

Technika ta mogłaby odtworzyć indywidualne konstelacje, takie jak Dorado czyli Złota Ryba. A kiedy wykorzystano je do mapowania całego nieba, symulacja wygenerowała grupy gwiazd, które miały tendencję do zrównania się z 88 współczesnymi konstelacjami uznanymi przez Międzynarodową Unię Astronomiczną, Sophia David i jej współpracownicy poinformowali 18 marca na spotkaniu internetowym American Physical Society.

„Starożytni ludzie z różnych kultur niezależnie od siebie łączyli podobne grupy gwiazd” – powiedział David, licealista z Friends ‘Central School w Wynnewood w Pensylwanii, który współpracował z naukowcami sieciowymi z University of Pennsylvania. „A to wskazuje, że istnieją pewne fundamentalne aspekty ludzkiego uczenia się… które wpływają na sposób, w jaki organizujemy informacje”.

Źródło: Emily Conover

Zdjęcie: GETTY IMAGES
Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x