Naukowcy wykryli najzimniejszą chmurę świata unoszącą się nad Oceanem Spokojnym

Według nowych badań, silna chmura burzowa, która uformowała się nad Oceanem Spokojnym w 2018 roku, osiągnęła najniższe temperatury, jakie kiedykolwiek zarejestrowano.

Sam wierzchołek chmury burzowej osiągnął mrożące krew w żyłach minus 111 stopni Celsjusza, zimniej niż jakakolwiek wcześniej zmierzona chmura burzowa. Burze z piorunami i cyklony tropikalne, koliste burza o niskim ciśnieniu, mogą osiągać bardzo duże wysokości – do 18 kilometrów od powierzchni – gdzie powietrze jest znacznie chłodniejsze, zgodnie z oświadczeniem brytyjskiego Narodowego Centrum Obserwacji Ziemi.

Ale ta nowa temperatura jest na innym poziomie. Zgodnie z oświadczeniem szczyt chmury burzowej był o około 30 C zimniejszy niż typowe chmury burzowe. “Bestia burzowa” pojawiła się około 400 km na południe od Nauru na południowo-zachodnim Pacyfiku 29 grudnia 2018 r., a temperatura jej chmur została zarejestrowana przez czujnik podczerwieni znajdujący się na pokładzie amerykańskiego satelity NOAA-20 krążącego wokół planety.

Burze zwykle przybierają kształt przypominający kowadło, gdy docierają do szczytu troposfery, najniższej warstwy atmosfery ziemskiej. Ale jeśli burza ma dużo energii, “przejdzie” do następnej warstwy, stratosferę. Zjawisko to, znane jako „overshooting top”, wypycha chmury burzowe na bardzo duże wysokości, gdzie jest bardzo zimno.

Przekraczanie wierzchołków jest „dość powszechne” – powiedział BBC główny autor Simon Proud, pracownik naukowy w National Center for Earth Observation i na Uniwersytecie Oksfordzkim. Powiedział, że podczas overshooting top chmury chłodzą się o około 7 C na każdy kilometrze w stratosferze.

Ale ta burza była szczególnie ekstremalna. „Ta burza osiągnęła bezprecedensową temperaturę, która przesuwa granice tego, co obecne czujniki satelitarne są w stanie zmierzyć” – powiedział Proud w oświadczeniu. „Odkryliśmy, że te naprawdę niskie temperatury wydają się być coraz częstsze”.

Dodał, że w ciągu ostatnich trzech lat naukowcy zarejestrowali w chmurach taką samą liczbę ekstremalnie niskich temperatur, jak przez 13 wcześniejszych lat. „Jest to ważne, ponieważ burze z zimniejszymi chmurami są zwykle bardziej ekstremalne i bardziej niebezpieczne dla ludzi na ziemi z powodu gradu, wyładowań atmosferycznych i wiatru”.

Według BBC ta konkretna burza mogła zostać pobudzona przez połączenie bardzo ciepłej wody w regionie i wiatru posuwającego się na wschód. Jednak nie jest jasne, dlaczego te niższe temperatury w chmurach burzowych stają się coraz bardziej powszechne.

„Musimy teraz zrozumieć, czy wzrost ten jest spowodowany przez nasz zmieniający się klimat, czy też z powodu “The Perfect Storm tzw. “sztorm doskonały”, które w ciągu ostatnich kilku lat spowodowały wybuchy ekstremalnych burz” – powiedział Proud.

Odkrycia opublikowano 22 marca w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

Źródło: Yasemin Saplakoglu

Coldest recorded cloud temperature measured by satellite

Super-cold thunderstorm sets temperature record

Record‐Low Cloud Temperatures Associated With a Tropical Deep Convective Event

Zdjęcie: National Centre for Earth Observation

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x