Trzy rosyjskie atomowe okręty podwodne przebijają się jednocześnie przez lód Arktyki

Trzy rosyjskie okręty podwodne marynarki wojennej przebiły się przez lód morski i wynurzyły się jednocześnie w odległości kilkuset metrów od siebie – po raz pierwszy udało się wykonać ten trudny manewr morski.

Film opublikowany przez rosyjskie Ministerstwo Obrony pokazuje, jak trzy okręty podwodne przebijają się przez lód w pobliżu archipelagu Ziemi Franciszka Józefa na Oceanie Arktycznym na północ od Morza Barentsa.

Okręty podwodne biorą udział w Umka-2021 (co oznacza „niedźwiedź polarny” w języku syberyjskich czukocków) – wyprawie w region, w której bierze udział 600 wojskowych i cywilnych pracowników, w tym pracownicy Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, organizacji pozarządowej założonej w XIX wieku.

Trzy okręty podwodne przedarły się przez lód o grubości 1,5 metra na powierzchnię w odległości 300 metrów od siebie w tym samym czasie, „po raz pierwszy w historii marynarki wojennej”, dowódca rosyjskiej marynarki wojennej admirał Nikolay Jewmenow powiedział prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi w transmitowanej w telewizji rozmowie wideo.

Warunki panujące w regionie wahały się od minus 25 do minus 30 stopni Celsjusza, w porywach wiatru dochodził do 110 km / h – poinformował admirał.

Trzy atomowe okręty podwodne należące do Rosji manewrowały, aby w tym samym czasie przebić się przez lód arktyczny. (Zdjęcie: rosyjskie Ministerstwo Obrony)

Okręty podwodne powierzchniowe

Wypłynięcie łodzi podwodnej przebijać się przez gruby lód morski nie jest łatwym zadaniem. Według artykułu z 2018 roku w Popular Mechanics o amerykańskich okrętach podwodnych w Arktyce, przedarcie się przez lód wymaga starannego przygotowania.

Okręty podwodne z pociskami jądrowymi zwykle starają się pozostać w ukryciu pod lodem Arktyki, ponieważ sprawia to, że są niewidoczne dla wrogów. Ale kiedy będą musiały wyjść na powierzchnię, dowódca najpierw spróbuje znaleźć pobliskie skrawki otwartej wody – takie jak „połynia” [naturalny przerębel w lodach pokrywających oceany w Arktyce i wokół Antarktydy] – gdzie łódź podwodna może wypłynąć na powierzchnię bez napotkania pływającego lodu.

Gdy to się nie powiedzie, konieczne jest ostrożne manewrowanie, aby łódź podwodna mogła przebić się przez 2,5 metrowy lodu morskiego.

Pierwszym zadaniem jest powolne podnoszenie łodzi podwodnej, aż jej górna wieża zetknie się z dnem pływającej warstwy lodu. Następnie sprężone powietrze jest wykorzystywane do wypychania wody morskiej ze zbiorników balastowych łodzi podwodnej, tworząc siłę skierowaną w górę, dzięki której łódź przebija się przez lód.

Sprawienie, aby trzy okręty podwodne przebiły się przez lód w tym samym czasie, jest szczególnie trudne, ponieważ jednostki podwodne nie mogą się ze sobą komunikować.

Wyprawa arktyczna

Chociaż był to pierwszy raz, kiedy rosyjskie okręty podwodne wynurzyły się razem przebijając lód, nie było to pierwszy tego typu manewr w historii świata.

Popular Mechanics podało, że dwa amerykańskie okręty podwodne – USS Connecticut i USS Hartford – wypłynęły na powierzchnię przebijając arktyczny lód w zasięgu wzroku brytyjskiego okrętu podwodnego HMS Trenchant w 2018 roku.

Rosyjskie wojsko nie wymieniło nazw trzech okrętów, które wzięły udział w ostatniej operacji, ale serwis informacyjny Barents Observer zidentyfikował je jako dwa okręty podwodne z pociskami balistycznymi o napędzie atomowym Delta-IV – ostoję radzieckiej floty podwodnej podczas zimnej wojny – i nowsza podklasa klasy Borei; nazwy klas pochodzą od Boreasza, greckiego boga północnego wiatru.

Uważa się, że każdy rosyjski okręt podwodny może przenosić do 16 pocisków balistycznych, a każdy pocisk może przenosić do sześciu pojedynczych głowic jądrowych.

Wyprawa Umka-2021 w pobliżu archipelagu Ziemi Franciszka Józefa rozpoczęła się 20 marca pod dowództwem rosyjskiej marynarki wojennej.

„Po raz pierwszy, zgodnie z jedną koncepcją i planem, w regionach okołobiegunowych prowadzony jest kompleks szkolenia bojowego, badania naukowe i praktycznych działań w różnych kierunkach” – powiedział Jewmenow w rozmowie wideo z Putinem.

Kluczowym rezultatem było to, że “parametry techniczne” różnych systemów uzbrojenia, sprzętu wojskowego i sprzętu specjalnego zostały potwierdzone w wysokich szerokościach geograficznych i niskich temperaturach, powiedział.

Rosja zaproponowała, że ​​Arktyka mogłaby stać się głównym szlakiem żeglugi handlowej, a lód morski byłby kruszony przez statki „lodołamaczy” o napędzie atomowym.

Źródło: Tom Metcalfe

Комплексная арктическая экспедиция ВМФ России и РГО «Умка-21»

Президент заслушал доклад главкома ВМФ Николая Евменова о ходе комплексной арктической экспедиции

How the Navy Punches a Nuclear Sub Through Arctic Ice

Three nuclear ballistic missile subs surfaced simultaneously through the ice in complex Russian Arctic exercise

Zdjęcie: Russian Ministry of Defense

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x