Jak księżyc pomógł uwolnić statek Ever Given w Kanale Sueskim

Potrzeba było niewielkiej pomocy księżyca w pełni, aby uwolnić masywny statek towarowy Ever Given, który utknął w Kanale Sueskim.

Kontenerowiec o długości 400 metrów zaklinował się w Kanale Sueskim, blokując cały ruch. Nawet na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wszystkie oczy zwróciły się na Ever Given. Rosyjski kosmonauta Siergiej Kud-Swierczkow, który mieszka i pracuje w laboratorium na orbicie od października, nawet udostępnił zdjęcia zrobione z jego orbitalnego punktu obserwacyjnego, cieszącego się złą sławą Ever Given, który utknął w Kanale Sueskim.

„Jedną z najczęściej dyskutowanych wiadomości jest incydent w kanale #SuezCanal” – napisał Kud-Sverchkov. „Jeden z największych kontenerowców na świecie #EverGiven zablokował jeden z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie. Specjaliści dokładają wszelkich starań, aby przywrócić żeglugę. Możesz to zobaczyć teraz z @SpaceStation”.

Oczywiście satelity również monitorowały sytuację.

Zdjęcia Copernicus Sentinel-1 wykonane 21 marca 2021 r., zanim Ever Given utknęły, zdjęcie z 25 marca pokazują nagromadzenie statków czekających na przepłynięcie przez Kanał Sueski. (Zdjęcie: zawiera zmodyfikowane dane programu Copernicus Sentinel (2021), przetworzone przez ESA, CC BY-SA 3.0 IGO)

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała zdjęcia z satelity Copernicus Sentinel-1, porównujące typowy ruch w Kanale Sueskim z sytuacją z czwartku (25 marca). Według Associated Press może minąć nawet 10 dni, zanim uda się rozładować “korek”.

W międzyczasie satelity obsługiwane przez amerykańską firmę Maxar – WorldView-2 i GeoEye-1 – obserwowały, jak wysiłki ratunkowe zaczynają przynosić rezultaty.

Rosyjski kosmonauta Siergiej Kud-Swierczkow udostępnił zdjęcia zrobione z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statku towarowego Ever Given, który utknął w Kanale Sueskim 27 marca 2021 roku. (Zdjęcie: Roscosmos / NASA)

Holownik – który “wyciągnął” Ever Given miał pomocną dłoń ze strony jakiejś niebiańskiej mechaniki. W końcu Kanał Sueski, podobnie jak wiele innych zbiorników wodnych, unosi się i opada wraz z przypływami, co jest efektem ubocznym relacji Ziemi z naszymi kosmicznymi sąsiadami.

Pływy są najbardziej ekstremalne, gdy Ziemia znajduje się w jednej linii ze słońcem i księżycem, dwoma obiektami, które wywierają najsilniejszy wpływ grawitacyjny na naszą planetę. (Ponieważ woda porusza się najłatwiej w odpowiedzi na to przyciąganie, pływy są najbardziej oczywistą odpowiedzią na to przyciąganie grawitacyjne). Kiedy księżyc w pełni lub księżyc znajduje się w nowej fazie, przyciąganie grawitacyjne księżyca dodaje się do przyciągania słońca, w wyniku czego mają miejsce bardziej dramatyczne przypływy i odpływy, według National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

A księżyc był w pełni w niedzielę (28 marca). Jeszcze lepsza wiadomością dla statku było to, że Księżyc znajdował się jednocześnie stosunkowo blisko Ziemi na swojej orbicie; do najbliższego punktu, zwanego perycentrum (perygeum), dotrze we wtorek (30 marca). Według NOAA perycentrum może również uwydatnić ekstremalne przypływy spowodowane pełnią i nowiu księżyca.

Te czynniki oznaczają, że księżyc pomógł “uwolnić” Ever Given. Według New York Times poziom wody w Kanale Sueskim mógł być o około 46 centymetrów wyższy niż zwykle.

„Ogromnie pomógł nam silny przypływ, który mieliśmy tego popołudnia” – powiedział The Associated Press Peter Berdowski, dyrektor generalny Boskalis, firmy ratowniczej, której powierzono uwolnienie Ever Given. „W efekcie masz siły natury, które pchają cię mocno, a one pchają mocniej niż dwa holowniki morskie są w stanie pociągnąć”.

Źródło: Meghan Bartels

Suez Canal reopens after stuck cargo ship is freed

What are spring and neap tides?

What is a perigean spring tide?

With the Suez Canal Unblocked, the World’s Commerce Resumes Its Course

Zdjęcie: Satellite image ©2021 Maxar Technologies

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x