Indonezyjska rafineria ropy zamienia się w piekło

W jednej z największych rafinerii ropy naftowej w Indonezji wybuchł ogromny pożar, w wyniku którego powstało “górujące piekło” oraz ciemne smugi dymu i toksycznych oparów. Niektórzy eksperci twierdzą, że piorun mógł wywołać pożar i eksplozję.

Co najmniej 20 osób zostało rannych, pięć z nich znajduje się na oddziale intensywnej terapii w wyniku poważnych oparzeń, a około 950 mieszkańców zostało ewakuowanych ze swoich domów. Według Guardiana nieznane są losy trzech osób, a jedna zmarła na zawał serca w wyniku traumatycznego wydarzenia.

Pożar rozpoczął się o godzinie 12:45 czasu lokalnego w poniedziałek 29 marca (13:45 w niedzielę 28 marca) w rafinerii Balongan na wyspie West Java; według agencji Reuters rafineria jest w stanie przerobić 125 000 baryłek ropy dziennie.

Strażakom udało się powstrzymać pożar tylko w czterech z 72 magazynów na miejscu i powstrzymać rozprzestrzenianie się pożaru po całym obiekcie. Ale ogień nadal płonie i wytwarza gęste chmury czarnego dymu.

Zdjęcie z lotu ptaka pokazuje gęsty dym unoszący się w wyniku pożaru w rafinerii ropy naftowej Pertamina w Balongan. (Zdjęcie: Muhammad AF / Anadolu Agency za pośrednictwem Getty Images)

„Przyczyna pożaru nie są znane, ale w momencie zdarzenia padał silny deszcz, któremu towarzyszyły pioruny” – poinformowała w oświadczeniu państwowa spółka naftowa Pertamina, która prowadzi rafinerię.

Jednak lokalna policja podejrzewa, że ​​z jednego ze zbiorników wyciekła ropa naftowa, który został następnie zapalony przez piorun.

„Wstępne informacje, które otrzymaliśmy, są takie, że w zakładzie doszło do wycieku” – powiedział Reuterowi Ahmad Dofiri, szef policji na Zachodniej Jawie. „Podczas usuwania wycieku uderzył piorun”.

Raporty od ewakuowanych mieszkańców również potwierdzają teorię, że wyciekająca ropa naftowa mógł zostać zapalona przez piorun.

„Najpierw poczuliśmy silny zapach paliwa, tak silny, że bolał mnie nos” – powiedziała lokalna kobieta znana tylko jako Susi, według agencji Reuters. „Usłyszeliśmy uderzenia pioruna, nagle niebo stało się pomarańczowe”.

Według Pertaminy, gdy tylko płomienie zostaną całkowicie ugaszone, lokalne władze rozpoczną pełne dochodzenie, aby dowiedzieć się, jak wybuchł pożar. Firma poinformowała również, że rafineria wkrótce zacznie działać na nowo i zapewniła opinię publiczną, że w kraju nie zabraknie ropy.

„Pożar nie zagraża głównemu wyposażeniu rafinerii” – powiedział agencji Reuters Nicke Widyawati, dyrektor generalny i dyrektor Pertamina. „Mamy nadzieję, że wkrótce po ugaszeniu pożaru rafineria będzie znów gotowa do pracy, aby nie było przerw w dostawach”.

Źródło: Harry Baker

Indonesia fire: Massive blaze erupts at oil refinery

Massive fire engulfs Indonesian oil refinery after explosion

Indonesia Pertamina aims to restarts refinery in days after blaze

Pertamina Ensures that Residents in Evacuation Apply Health Protocols and the Needs of Refugees Will Be Fulfilled

Pertamina Put Forth the Effort to Extinguish the Refinery Tank Fire Incident at the Balongan Refinery

Zdjęcie: AGUS SIPUR/AFP via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x