W jaki sposób wykorzystanie owczej skóry w dokumentach prawnych mogło zapobiec oszustwom

Nowe badanie sugeruje, że oszukańcze próby ulepszenia dokumentów prawnych w Wielkiej Brytanii mogły zostać udaremnione przez sam pergamin, na którym te dokumenty zostały napisane.

Poprzednie badania wykazały, że akty własności były spisywane na różnych skórach zwierzęcych, takich jak kozie, cielęce i owcze. Okazuje się jednak, że owcza skóra była wybierana jako pergamin – donoszą naukowcy 24 marca w Heritage Science. Analiza białek wyodrębnionych z 645 próbek z 477 brytyjskich dokumentów prawnych pochodzących z okresu od XVI do XX wieku wykazała, że 622, czyli 96,4 procent, zostało wykonanych z owczej skóry.

Ta popularność może być związana z niską ceną w porównaniu z innymi pergaminami, takimi jak welin ze skóry cielęcej, a także z właściwościami owczej skóry, które mają zapobiegać oszustwom.

Aby zrobić pergamin ze skóry zwierzęcej, skórki zanurza się w wapnie, białej sodzie kaustycznej w proszku, która usuwa tłuszcz. Skóra owcza ma więcej tłuszczu – stanowiącego od 30 do 50 procent swojej wagi – niż inne skóry zwierzęce. (Na przykład skóra bydlęca zawiera od 2 do 3 procent tłuszczu). Zatem jej usunięcie pozostawia większe szczeliny między pozostałymi warstwami skóry. Zeskrobanie atramentu z tego pergaminu może oderwać te luźne warstwy, uszkadzając powierzchnię i ujawniając zmiany na niej.

„Tak mało wiemy o tych dokumentach, mimo że na całym świecie są ich miliony” – mówi współautor badania Sean Doherty, archeolog z University of Exeter w Anglii. Doherty mówi, że badania takie jak te „przekształcają biblioteki w archiwa biomolekularne”, które pozwalają badaczom lepiej zrozumieć zwierzęta, rzemiosło i handel w ciągu minionych tysiącleci.

W kilku dokumentach z XII i XVII wieku skóra owcza jest przydatna w wykrywaniu zmian w oryginalnym dokumencie, takich jak fałszowanie nazwiska właściciela nieruchomości. Nowe badanie stanowi dowód na to, że owcza skóra pomogła powstrzymać oszustów przed mydleniem oczu angielskich urzędników.

Źródło: Anushree Dave

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x