Czy kawa naprawdę hamuje rozwój dzieci?

Jednym z powodów, dla których kawa nie jest zwykle podawana dzieciom, może być powszechne przekonanie, że napój z kofeiną może hamować rozwój dzieci. Ale czy to przekonanie jest prawdziwe?

Odpowiedź brzmi „nie”: nie ma dowodów na to, że kawa lub kofeina hamują wzrost i rozwój w dzieciństwie.

Zamiast tego wzrost osoby zależy w dużej mierze od innych czynników. Na przykład uważa się, że setki dotychczas zidentyfikowanych genów odpowiadają za około 16%  wzrostu dorosłego człowieka.

Ważną rolę odgrywa również ogólny stan zdrowia dziecka. Na przykład powtarzające się infekcje w okresie niemowlęcym mogą spowolnić wchłanianie składników odżywczych i wzrost kości, co wykazano w wielu różnych badaniach. Co więcej, to, czy dziecko ma dostęp do ważnych składników odżywczych, takich jak mleko, we wczesnych latach życia również wpływa na wzrost, podobnie jak dieta matki w czasie ciąży, według badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrition Research Reviews.

Dlaczego więc niektórzy ludzie nadal wierzą, że kawa może zahamować rozwój dziecka?

Nikt tak naprawdę nie wie, ale istnieje kilka teorii. W latach 80. kilka badań sugerowało, że osoby regularnie pijące kawę były narażone na zwiększone ryzyko osteoporozy, ponieważ kofeina może prowadzić do zwiększonego wydalania wapnia (chociaż efekt był niewielki). Gdyby kofeina była zdolna do osłabienia kości, można było sobie wyobrazić, że większe spożycie w dzieciństwie doprowadzi do niższego wzrostu. Okazało się jednak, że w grę wchodzi jeszcze jeden czynnik: osoby pijące kawę miały również tendencję do spożywania mniejszej ilości mleka, które jest głównym źródłem wapnia. Innymi słowy, prawdopodobnie przyczyną problemu nie była kawa, ale raczej niewystarczająca ilość wapnia. Co więcej, późniejsze badania nie wykazały związku między osteoporozą a spożyciem kawy.

Innym pomysłem jest to, że wiele badań łączyło spożycie kofeiny zarówno z pozytywnymi, jak i negatywnymi skutkami zdrowotnymi, tylko przyczyniając się do zamieszania.

„Przeprowadzono tak wiele badań epidemiologicznych dotyczących kawy, wskazujących na [jej] szkodliwość lub pozytywne skutki” – powiedział pisarz naukowy Mark Pendergast, autor książki „Uncommon Grounds: The History of Coffee and How It Transformed Our World” (Basic Books, 2019 ).

Inna teoria, faworyzowana przez Duane’a Mellora, dietetyka z Aston University w Wielkiej Brytanii, głosi, że mit wywodzi się z zalecenia, aby kobiety w ciąży ograniczały spożycie kofeiny, ponieważ niektóre badania powiązały ekspozycję płodu na kofeinę z wyższym ryzykiem poronienia samoistnego. Badania te są jednak ograniczone małą liczebnością próby. W tej chwili dowody nie są rozstrzygające, więc organizacje zajmujące się zdrowiem, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia, radzą obecnie kobietom w ciąży, aby ograniczyły (ale niekoniecznie całkowicie unikały) spożycia kofeiny, aby zmniejszyć możliwe ryzyko utraty ciąży i niskiej masy urodzeniowej u niemowląt.

„Stąd pomysł na wzrost i kofeinę, ale biologia płodu i sposób, w jaki dostaje on swoje składniki odżywcze przez łożysko, jest zupełnie inna niż u wolno żyjącego osobnika” – powiedział Mellor. „Metabolizm też jest inny. Nie można rysować podobieństw”.

Więc dla nauki jest jasna: kawa nie hamuje rozwoju dzieci. W rzeczywistości jest prawdopodobnie zdrowsze dla twojego dziecka wypicie słabej filiżanki kawy niż słodkiego, gazowanego napoju który niszczy zęby, powiedział Mellor.

„Słaba kawa prawdopodobnie nie jest wielkim problemem” – powiedział Mellor. „Niektóre z gorzkich nut kawy są wspólne dla warzyw i można nawet dostrzec korzyści w przyzwyczajeniu [dzieci] do tych smaków. Oczywiście nie powinniśmy dawać im mocnej kawy, ale tak naprawdę bardziej przejmuj się słodkimi napojami.”

Ale Mellor nie radzi również, aby każdego ranka podawać dziecku podwójne espresso. I nie bez powodu: umiar jest kluczem. Według Johns Hopkins Medicine kofeina może powodować zwiększony niepokój, wysokie ciśnienie krwi i refluks żołądkowy, a także może zakłócać sen. Oczywiście kofeina z kawy może również powodować te problemy u dorosłych. Ale dzieci mają mniejsze ciała, więc te same ilości kofeiny mogą mieć na nie większy wpływ na dzieci. Z tego powodu American Academy of Pediatrics zaleca małym dzieciom abstynencję, a nastolatkom ograniczenie picia kawy.

Pomimo dowodów, ten mit o kawie prawdopodobnie nie zniknie w najbliższym czasie.

„Powszechny mit, że hamuje rozwój, nie zniknie całkowicie” – powiedział Pendergast. „Kiedy mit związany ze zdrowiem wkroczy do naszej kultury, bardzo trudno go wyplenić”.

Źródło: Benjamin Plackett

Adult Height and Childhood Disease

Nutrition, infection and stunting: the roles of deficiencies of individual nutrients and foods, and of inflammation, as determinants of reduced linear growth of children

Effects of nitrogen, phosphorus, and caffeine on calcium balance in women

Can Coffee Really Stunt Your Growth?

Couples’ pre-pregnancy caffeine consumption linked to miscarriage risk

Moderate Caffeine Consumption During Pregnancy

WHO recommendations on antenatal care for a positive pregnancy experience

Is Coffee Bad for Kids?

Caffeine and Children

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x