Dziedzictwo roztrzaskanego teleskopu Arecibo będzie żyło przez miliony lat

Radioteleskop Arecibo Observatory w Puerto Rico, który po raz pierwszy na Ziemi próbował skontaktować się z kosmitami, kształtował pionierskie badania kosmiczne przez prawie sześć dekad. Jego upadek w grudniu ubiegłego roku, poprzedzony dwiema awariami lin nośnych i decyzją National Science Foundation (NSF) o wycofaniu z eksploatacji i demontażu teleskopu, oznaczał koniec pewnej ery.

Niemniej jednak Arecibo pozostawia po sobie bogatą spuściznę odkryć naukowych obejmujących 57 lat, a dane zebrane przed upadkiem teleskopu będą nadal stanowić podstawę do badań asteroid, planet i odległych galaktyk – poinformowali niedawno naukowcy.

Naukowcy przedstawili trwały wkład Arecibo w radioastronomię w prezentacji 19 marca na 52 Lunar and Planetary Science Conference (LPSC), konferencja odbyła się w tym roku online z powodu pandemii COVID-19. Naukowcy powiedzieli, że Arecibo pozostawiło „niezatarty ślad w naukach planetarnych, radioastronomii oraz naukach o kosmosie i atmosferze”, a smutek związany z jego upadkiem wyrazili w smutnym haiku [japońska forma poetycka reprezentatywna dla okresu Edo]: „Sześć dziesięcioleci służby / Teleskop Arecibo / Odszedł, nie zapomniany”.

Zbudowany w 1963 roku talerz teleskopu Arecibo o szerokości 305 metrów był największym i najpotężniejszym radioteleskopem na świecie. Nadawał pierwszą wiadomość do istot pozaziemskich – tak zwane „Przesłanie z Arecibo” w 1974 roku. Wysyłał obrazkową wiadomość w kosmos, która zawierała proste obrazy człowieka; teleskop Arecibo; wzór DNA; schemat naszego układu słonecznego; i niektóre związki chemiczne potrzebne do życia.

Arecibo po raz pierwszy pomogło astronomom zmierzyć rotacje Merkurego i Wenus. Wykryło pierwszą znaną egzoplanetę krążącą wokół pulsara w 1990 roku. Obserwatorium dokładnie zbadało pierścienie Saturna i sporządziło mapę powierzchni Księżyca. Arecibo potwierdziło nawet ogólną teorię względności Alberta Einsteina oraz przy jego użyciu wywnioskowano obecności fal grawitacyjnych – donoszą naukowcy z LPSC.

Teleskop zrewolucjonizował również wykorzystanie radaru do badania i śledzenia asteroid krążących w pobliżu naszej planety. Arecibo zebrało krytyczne dane na temat ich właściwości fizycznych, satelitów i orbit, umożliwiając NASA obliczenie ryzyka, jakie asteroida może stanowić dla Ziemi, powiedział Patrick Taylor, starszy naukowiec z Universities Space Research Association w Lunar and Planetary Institute w Houston, Teksas.

„W ciągu ostatnich 10 lat znacznie rozszerzyliśmy zakres obserwacji asteroid bliskich Ziemi, z Arecibo i ogólnie z radarem” – powiedział Taylor. „Arecibo nie jest jedyną placówką do tego celu, ale było to zdecydowanie najpotężniejsze i najczulsze narzędzie w użyciu. Za pomocą Arecibo zaobserwowaliśmy setki planetoid bliskich Ziemi” – powiedział Taylor.

Arecibo zauważył pierwsze potwierdzone egzoplanety wokół pulsara PSR 1257+12 podczas przeglądu nieba w 1992 roku. (Zdjęcie: NASA / JPL-Caltech)

Ale praca Arecibo zatrzymała się w 2020 roku. Jedna z lin nośnych teleskopu zawiódł w sierpniu tego roku, a druga pękła w listopadzie. Po zbadaniu uszkodzeń i ocenie stanu pozostałych lin nośnych NSF ogłosił, że teleskopu nie da się bezpiecznie naprawić i zostanie wycofany z eksploatacji. 1 grudnia kolejny pęknięta lina nośna spowodowała, że platforma instrumentów Arecibo spadła na talerz teleskopu poniżej.

„Widziałem, jak cała moja kariera zawodowa wpada w lej” – powiedział Taylor. „Od szkoły średniej pracowałem w Arecibo. To oczywiście ciężki cios”.

Do tego czasu Arecibo nie tylko zgromadziło dziesięciolecia przełomowych osiągnięć naukowych, ale także zgromadziło “olbrzymią bazę obserwacji”, które naukowcy będą badać przez wiele lat.

„Jeśli chodzi o radar asteroid, mamy ogromne archiwum danych, które musimy nieustannie przeglądać – istnieje wiele szczegółowych modeli, zwłaszcza określających rzeczywiste trójwymiarowe kształty tych ciał, co może być naprawdę czasochłonne”. – powiedział Taylor. „Mimo że nie będziemy mieć żadnych nowych danych z Arecibo, z pewnością mamy mnóstwo danych archiwalnych, które mogą nas zająć przez jakiś czas”.

Uszkodzenie 305-metrowego teleskopu w Arecibo Observatory, po jego zawaleniu się 1 grudnia 2020 r. Pozostałości platformy instrumentów są widoczne na talerzu teleskopu. Data zdjęcia: 8 grudnia 2020 r.(Zdjęcie: Michelle Negron, National Science Foundation)

Dziedzictwo Arecibo jest również zachowane w jego długotrwałym wpływie na naukę i edukację społeczności w Puerto Rico, powiedzieli naukowcy z LPSC.

„Wielu naukowców Boricua, nawet tych spoza astronomii i planetologii, rozpoczęło swoje ścieżki w dziedzinach nauki, technologii, inżynierii i matematyki w wyniku inspiracji obserwatorium Arecibo”

Ale najbardziej długowieczną częścią spuścizny Arecibo może być przesłanie Arecibo, które będzie przemierzać kosmos długo po tym, jak pokolenia naukowców przejrzą wszystkie dane z teleskopu. Wiadomość przemieszcza się z prędkością światła w kierunku celu – gromady 300 000 gwiazd oddalonej od Ziemi o około 25 000 lat świetlnych (prawie 240 biliardów kilometrów); nawet po dotarciu na miejsce wiadomość będzie kontynuowała swoją podróż w kosmos, być może przez miliony lat, donosi Cornell Chronicle w 1999 r., w 25 rocznicę przełomowej transmisji z Arecibo.

Źródło: Mindy Weisberger

Arecibo Message

It’s the 25th anniversary of Earth’s first attempt to phone E.T.

Friday, March 19, 2021 MICROBES: WHERE WE LIVE

Zdjęcie: University of Central Florida

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x