„Ból w piękno”: argentyński rzeźbiarz zamienia pandemiczne odpady w sztukę

Marcelo Toledo zwykle tworzy rzeźby i biżuterię z metalu. Teraz argentyński artysta pracuje z nowym materiałem: zużytymi maseczkami i strzykawkami z pandemii COVID-19, aby stworzyć wystawę poświęconą bolesnemu wpływowi wirusa.

Toledo, który wykonał biżuterię do musicalu „Evita” na Broadwayu oraz dla dla Baracka Obamy i Madonny, był jednym z pierwszych w Argentynie, którzy rok temu zachorowali na COVID-19, co spowodowało, że był hospitalizowany przez osiem dni.

To doświadczenie odcisnęło piętno na jego życiu i wywołało lawinę dzieł sztuki – 14-metrową maseczkę z argentyńską flagą, którą umieścił na kultowym El Obelisco w Buenos Aires, aby zwiększyć świadomość na temat oddawania narządów podczas pandemii.

Na potrzeby swojej nowej wystawy, „Museum of the After”, Toledo zbiera odpady koronawirusowe wysyłane przez szpitale, laboratoria i przypadkowe osoby – strzykawki i inny sprzęt medyczny oraz wycinki z gazet na temat pandemii.

„Jestem podekscytowany, że mogę przekształcić ból w piękno, a ta wystawa jest właśnie tym, pokazując wszystko, co dzieje się z nami jako społeczeństwem” – powiedział 45-letni Toledo w swoim warsztacie w dzielnicy San Telmo w Buenos Aires.

Dzieła sztuki, które będą pokazywane od września w przestrzeni publicznej w centrum Buenos Aires, będą wykonane z „materiałów jednorazowego użytku lub śmieci, które zostały mi przekazane”, a wiele z nich jest zapakowanych w próżniowe torby.

„Po raz pierwszy robię wystawę, na której nie muszę kupować żadnego elementu” – powiedział. „To wszystko będzie zamknięte w kapsułkach, ponieważ nigdy nie powinniśmy o tym zapominać.”

Na wystawie będzie można zobaczyć prawdziwy statek, który symbolicznie przepływa przez „burzową” i recyklingową wyspę, aby uświadomić, jak ważna jest troska o środowisko.

„Wystawa opowie historię tego statku, który wypłynął i utknął po burzy, co jest świetną metaforą tego, co się z nami dzieje. Ta pandemia to wielka globalna burza”- powiedział Toledo.

Podobnie jak w przypadku gigantycznej maseczki, która była replikowana w krajach takich jak Stany Zjednoczone i Japonia, artysta marzy o odtworzeniu nowej wystawy w innych miastach na całym świecie.

Źródło: reuters.com | Zdjęcie: reuters

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x