Słabe oświetlenie może zwiększyć ryzyko ekspozycji na wirusa Zachodniego Nilu

Nie przyciemniaj świateł. Badanie z wykorzystaniem ponad 6. 000 kurczaków na Florydzie pokazuje, że niski poziom zanieczyszczenia światłem może zwiększyć ryzyko narażenia na wirusa Zachodniego Nilu, naukowcy donoszą 24 marca w Proceedings of the Royal Society B.

Meredith Kernbach, ekolog zajmująca się chorobami z University of South Florida w Tampie, wcześniej wykazała, że ​​słabe oświetlenie w nocy wydłuża czas, w którym wróble zakażone Zachodnim Nilem są zdolne do przenoszenia choroby. Ona i jej koledzy chcieli wiedzieć, czy zanieczyszczenie świetlne może również zwiększyć naturalne rozprzestrzenianie się choroby na przedmieściach.

Sygnał od kurcząt wskaźnikowych. Zespół połączył dane z czterech lat z tych kurczaków, przetrzymywanych w klatkach w całym stanie w celu monitorowania rozprzestrzeniania się chorób, z atlasem świata sztucznej jasności nocnego nieba. Dane pokazały, że kurczęta wykazywały dodatni wynik na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi Zachodniego Nilu częściej, gdy było trochę światła niż w jasnym świetle lub w ogóle.

Może nie wyglądają jak bohaterowie, ale te kurczaki stoją szlachetnie na straży przed chorobami takimi jak wirus Zachodniego Nilu na Florydzie. Badania krwi pozwalają na śledzenie wszelkich chorób, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi. THOMAS UNNASCH / UNIVERSITY OF SOUTH FLORIDA

„Tam, gdzie nie ma zanieczyszczenia świetlnego, ryzyko ekspozycji jest bardzo niskie” – mówi Kernbach. „A potem, gdy wkraczasz w te obszary o słabym zanieczyszczeniu światłem, ryzyko narażenia rośnie”. W jasnych obszarach ryzyko ponownie spada. Te słabo oświetlone obszary odpowiadają przedmieściom i niektórym obszarom wiejskim, mówi Kernbach.

Oczywiście kurczaki ukąszone przez komary nie są zarażone wirusem Zachodniego Nilu. Odkrycia mogą jednak pomóc wyjaśnić, dlaczego wirus Zachodniego Nilu, najczęstsza choroba przenoszona przez komary w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych, jest tak ściśle powiązany ze środowiskiem człowieka.

Naukowcy wykazali, że jasność nieba była lepszym predyktorem ekspozycji na Zachodni Nil niż gęstość zaludnienia lub utwardzone powierzchnie – dwa inne czynniki środowiskowe, które uważane są za predyktory rozprzestrzeniania się choroby. Ale to badanie dopiero zaczyna rzucać światło na to, dlaczego tak się dzieje, zauważa Kernbach. „Mamy powód, aby przyjrzeć się temu teraz i… zrozumieć, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy w zanieczyszczeniu świetlnym”.

Źródło: Bethany Brookshire

Zdjęcie: GETTY IMAGES PLUS
Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x