Rekonstrukcja twarzy ojca Tutanchamona

Starożytny egipski faraon, który mógł być ojcem Tutanchamona ma nową twarz, stworzoną w oparciu o rekonstrukcje cyfrową. Chociaż jest to jak dotąd najdokładniejsza rekonstrukcja twarzy tego człowieka, pytania dotyczące jego tożsamości pozostają bez odpowiedzi.

Jego szczątki znaleziono w 1907 roku w egipskiej Dolinie Królów w grobowcu KV 55, zaledwie kilka metrów od grobowca Tutenchamona. Ponad sto lat po odkryciu grobowca analiza genetyczna sugerowała, że ​​szkielet wewnątrz należał do biologicznego ojca króla Tutanchamona, a inne wskazówki w grobowcu “powiedziały” archeologom, że był to Echnaton, który panował od 1353 r p.n.e. do 1335 r. p.n.e. i był pierwszym królem w Egipcie który wprowadził monoteizm. Jednak niektórzy eksperci podważyli te wnioski, twierdząc, że jego prawdziwa tożsamość jest nadal niepewna.

Rekonstrukcja, została stworzona przez naukowców z Forensic Anthropology, Paleopathology, Bioarchaeology Research Center (FAPAB) na Sycylii. Ściśle współpracowali z Cicero Moraesem, artystą kryminalistycznym 3D z Brazylii, który jest znany z rekonstrukcji twarzy z odległej przeszłości – napisali przedstawiciele FAPAB na Facebooku. W przeciwieństwie do poprzednich rekonstrukcji twarzy KV 55, nowy model pomija włosy, biżuterię i inne ozdoby, aby „skupić się na rysach twarzy tej osoby”, zgodnie z postem.

Naukowcy wykorzystali proces rekonstrukcji zwany metodą Manchester, aby przenieść twarz KV 55 w teraźniejszość „z cienia historii” – powiedział Francesco Galassi, dyrektor i współzałożyciel Centrum Badawczego FAPAB, profesor nadzwyczajny archeologii na Flinders University w Australii i adiunkt antropologii sądowej na Magna Graecia University w Catanzaro w Kalabrii we Włoszech.

Podczas tego procesu „mięśnie twarzy i więzadła są modelowane na modelu czaszki zgodnie z zasadami anatomii” – powiedział Galassi. „Na wierzchu kładzie się skórę, a grubości tkanki to średnia wartość, które zostały naukowo określone”.

Podczas tworzenia rekonstrukcji naukowcy brali pod uwagę „ogromnej ilości danych” związanych KV 55, w tym notatek z wcześniejszych badań fizycznych czaszki, szczegółowych pomiarów, skalowanych zdjęć i zdjęć rentgenowskich szkieletu, powiedział Galassi.

Mięśnie i więzadła twarzy modelowano cyfrowo na czaszce KV 55. (Zdjęcie: Centrum Badawcze FAPAB)

Ciemna przeszłość

Echnaton wstąpił na tron ​​jako Amenhotep IV i przyjął swoje nowe imię, które oznacza „Sługa Atona” – egipskiego boga słońca – na początku jego panowania. Następnie zaczął demontować kapłaństwo, które służyło egipskiemu panteonowi bóstw, w celu ustanowienia monoteistycznego kultu Atona, według Departamentu Historii Ohio State University.

Archeolodzy znaleźli KV 55 w nieozdobionym grobowcu, który zawierał cegły z wygrawerowanymi magicznymi zaklęciami noszącymi imię Echnatona. Inna trumna i kanopy – naczynia do przechowywania zmumifikowanych narządów – zawierały szczątki kobiety o imieniu Kiya, która została zidentyfikowana jako konkubina Echnatona, zgodnie z oświadczeniem FAPAB wydanym 10 marca.

KV 55 został zmumifikowany, ale zachowane ciało rozpadło się w rękach archeologów prowadzących wykopaliska, pozostawiając tylko szkielet. Opierając się na przedmiotach w grobowcu i płci szkieletu, niektórzy archeolodzy doszli do wniosku, że musi on należeć Echnatona. Jednak analiza zębów i kości wykazała, że ​​mężczyzna był młodszy niż oczekiwano. Miał około 26 lat [niektóre badania wskazują ze w chwili śmierci miał od 19 do 22 lat], kiedy zmarł, podczas gdy zapiski sugerują, że Echnaton rządził przez 17 lat i spłodził córkę w pierwszym roku jego panowania, powiedział Galassi.

„Niektórzy archeolodzy zakładają, że rozpoczął swoje panowanie jako młodzieniec, a nie jako dziecko. Z tego powodu nieustannie podejmowano próby [uznania] KV 55 za starszego niż wskazuje na to faktyczna anatomia” – powiedział.

Kiedy archeolodzy wykopali KV 55 w 1907 roku, ciało rozpadło się w pył. Dziś pozostały tylko kości.(Zdjęcie: Centrum Badawcze FAPAB)

Inni eksperci sugerowali, że KV 55 może być Smenkhkare, młodszym bratem Echnatona, ale istnieje niewiele dowodów na to, że brat w ogóle istniał, powiedział Galassi. Dziś Smenkhkare jest częściej uważana za nie prawdziwą osobę, ale skonstruowaną tożsamością królowej Nefertiti, która mogła przyjąć to imię, gdy wstąpiła na tron ​​po śmierci Echnatona. To skutecznie wykluczałoby hipotezę „młodszego brata” KV 55, powiedział Galassi.

Analiza genetyczna sugeruje, że KV 55 był synem Amenhotepa III i ojcem Tutenchamona, dostarczając więcej dowodów na to, że był Echnatonem, zgodnie z badaniem opublikowanym w 2010 roku w czasopiśmie JAMA . Jednak wniosek ten nie jest pozbawiony kontrowersji, ponieważ dane genetyczne mumii egipskich mogą być „skomplikowane” przez fakt, że kazirodztwo z rodzeństwem było powszechną praktyką w dynastiach królewskich, zgodnie z oświadczeniem.

Bardziej szczegółowy raport z rekonstrukcji KV 55 zostanie opublikowany w 2021 roku – poinformowali przedstawiciele FAPAB.

Źródło: Mindy Weisberger

Amenhotep IV (Akhenaton)

FAPAB KV 55 Akhenaton media release (March 8th 2021)

Ancestry and Pathology in King Tutankhamun’s Family

Zdjęcie: FAPAB Research Center

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x