Dlaczego żółwie morskie pingwiny i rekiny czasami pływają po prostu w kółko lub spiralnie?

Nauka o morzu ma swoje tajemnice kręgów zbożowych. Żółwie morskie, rekiny, pingwiny, a nawet wieloryby czasami po prostu krążą, pływając dookoła i dookoła w pętli lub spirali. Pytanie: dlaczego tak robią?

„Zwątpiłam w swoje oczy, gdy po raz pierwszy zobaczyłam te dane” – mówi biolog morski Tomoko Narazaki z Uniwersytetu Tokijskiego. Żółw zielony (Chelonia mydas), którego ona wraz ze współpracownikami oznaczyli w pobliżu afrykańskiej wyspy z dobrymi miejscami do składania jaj, wykonał w sumie 26 okręgów. Żółw obracający się pod wodą płynął „jak maszyna” – mówi Narazaki.

Kiedy Narazaki wróciła do domu i zachwyciła swoich kolegów z instytutu, odkryła, że ​​od czasu do czasu rejestrowali okrążające lub spiralne ataki innych zwierząt morskich. Cofając się o ponad dekadę, urządzenia do rejestracji danych 3-D urządzenia przymocowane na 10 gatunków morskich, tak różnych jak pingwiny królewskie i zyfia gęsiogłowa [ang. Cuvier’s beaked whale] zebrały wystarczająco dużo szczegółów, aby zrekonstruować kręgi i zawijasy zwierząt, Narazaki i współpracownicy donoszą 18 marca w iScience.

Łatwo sobie wyobrazić, co dzieje się z niektórymi pływakami: żarłacze tygrysie (Galeocerdo cuvier) krążące wokół podczas głębokiej fazy zanurzania się na głębokość w pobliżu Wysp Hawajskich prawdopodobnie krążą w poszukiwaniu zdobyczy. Inni badacze znaleźli humbaki, które zataczają kręgi tworząc okrągłe pułapki śmierci z bąbelków, które utrzymują ofiary w gęstej, łatwej do przełknięcia masie. Ale niektóre akrobacje są bardziej tajemnicze.

Żółw zielony, który zadziwił Narazaki, krążył równomiernie – bez skoków ani eksploracyjnych bocznych pętli – więc naukowcy wątpią, że zwierzę szukało pożywienia. Narazaki zauważyła to zachowanie podczas śledzenia żółwia, którego badacze zepchnęli z kursu w drodze do złożenia jaj. Dopiero w pobliżu kuszącej wyspy żółw zaczął pływać powtarzającymi się okrężnymi ruchami. To krążenie mogło mieć coś wspólnego z uzyskaniem dobrego odczytu na ważnej lokalizacji, być może sprawdzając pole geomagnetyczne, proponują naukowcy. Zauważają, że okręty podwodne również krążą, gdy pobierają dane geomagnetyczne.

Droga wieloryba zyfia gęsiogłowa na powierzchnię
Naukowcy zarejestrowali zagadkową podróż wala Cuviera na powierzchnię z głębokiego nurkowania. Początkowo wieloryb odchyla się od dna do góry w dość prostej linii. Następnie, z przyczyn nieznanych naukowcom, wieloryb przechodzi w górę na ostatnie 600 metrów w luźny korkociąg. Jego ruchy w kierunku północnym i wschodnim w tej części pływania śledzonego są zaznaczone na tym diagramie w 50-metrowych przyrostach, a głębokość co 200 m.

NARAZAKI I IN. / ISCIENCE , 2021

„To może być podobne do tego, co ludzie często robią podczas wędrówek po bezdrożach” – mówi Kenneth Lohmann z University of North Carolina w Chapel Hill. Kiedy zbaczamy ze ścieżki, często zwracamy szczególną uwagę na kluczowe miejsce, aby móc prześledzić nasze kroki. Lohmann badał kierunek znajdowania kierunku u wylęgających się żółwi morskich i może sobie wyobrazić dorosłe żółwie zielone sprawdzające nie tylko pole magnetyczne, ale także różne wskazówki lokalizacyjne, w tym ślady chemiczne i dźwięki.

Jedna z bardziej zagadkowych, zawiniętych ścieżek podążania wala Cuviera (Ziphius cavirostris) wychodzącego z głębokiego nurkowania. Jego trasa prowadziła pod kątem w stosunkowo prostej linii od okolicznych głębin do około 640 metrów nad powierzchnią. Następnie wieloryb zaczął się unosić w górę szerokimi zakolami.

Przychodzi na myśl kilka możliwych wyjaśnień, mówi Sascha Kate Hooker z University of St. Andrews w Szkocji, która bada fizjologię nurkowania u ssaków morskich. W teorii, głęboko zanurzające się wieloryby mogą ryzykować uzyskanie zakrętów, jeśli płyną w górę zbyt szybko, obliczyła. Wolniejsze wynurzenie, z pętlami, może zmniejszyć to ryzyko.

Jednak prędkości są tak bardzo zróżnicowane u wznoszących się wielorybów, że w zabawie musi być coś więcej niż tylko podstawowa fizjologia, mówi Hooker. Inni badacze są przekonani, że unikanie orek ma duże znaczenie podczas tych wypraw w górę. Prosta ścieżka może zaprowadzić zyfia gęsiogłowa na kilometr (poziomo) od punktu wyjścia w głębinach. Spirale mogą więc pozwolić zwierzęciu pokonać odległość w górę i zacząć szukać swoich towarzyszy bez oddalania się tak daleko. „Zastanawiam się, czy ta stosunkowo bierna druga połowa wspinaczki, pozostanie w tym samym miejscu, pomogłaby zwierzętom przegrupować się” – mówi.

Pingwiny królewskie (Aptenodytes patagonicus) nie żerują tak głęboko, jak wieloryby Caviera, ale pływają w kółko w pobliżu powierzchni, informuje Narazaki. Jeśli krążą raczej wolno, mogą po prostu czyścić swoje pióra, co jest kluczowym zadaniem dla utrzymania izolacji w wodach Antarktyki, mówi Manfred Enstipp z Hubert CURIEN Multidisciplinary Institute w Strasburgu we Francji, który również badał te ptaki. Jeśli jednak pingwiny krążą szybko, aktywność mięśni może pomóc im uzyskać przepływ krwi i rozgrzać się. Jest to więc kolejne możliwe porównanie z ludźmi na zewnątrz, tupiącymi nogami, aby ogrzać się w zimowy dzień, może nawet obracającymi się w małych tajemniczych kręgach.

Źródło: Susan Milius

T. Narazaki et alSimilar circling movements observed across marine megafauna taxaiScience. Published online March 18, 2021, 102221. doi: 10.1016/j.isci.2021.102221.

Zdjęcie: WIKIMEDIA COMMONS

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x