Amazoński potwór rzeczny martwy na Florydzie

Według źródeł wiadomości gnijące ciało martwego „rzecznego potwora” z Amazonii zostało ostatnio wyrzucone na brzeg Florydy, co budzi obawy, czy ta gigantyczna drapieżna ryba dołączyła do stale rosnącej listy gatunków inwazyjnych w Sunshine State.

Ale chociaż może dobrze się rozwijać w ciepłych wodach Florydy, ta ryba, znana jako arapaima ( Arapaima gigas ) – spore stworzenie, które może osiągnąć 3 metry długości i do 200 kilogramów wagi, według badania z 2019 r. w czasopiśmie PLOS One – przynajmniej na razie nie ma szans żeby zaczęła żyć na Florydzie – powiedział Solomon David, ekolog wodny z Nicholls State University w Luizjanie

Dzieje się tak dlatego, że te ryby mają bardzo szczególne dziwactwa: rozmnażają się tylko w określonych obszarach, opiekują się młodymi (zużywając czas i energie) i nie osiągają dojrzałości płciowej, dopóki nie osiągną około 1,5 metra długości i wieku co najmniej od 3 do 5 lat, powiedział David. Co więcej, potrzeba by wielu osobników na zrównoważoną populację na Florydzie, a do tej pory znaleziono tylko jedną martwą arapaimę.

W tym przypadku arapaima była prawdopodobnie egzotycznym zwierzakiem w prywatnym akwarium, które było już zbyt duże dla swojego akwarium i zostało nielegalnie wypuszczone na wolność, albo zmarło w niewoli i zostało wrzucone do rzeki, powiedział David. „Nie wiemy nawet, czy ta ryba żyła, kiedy została wypuszczona, czy wyrzucona” – powiedział David.

Pozostałości arapaimy zostały znalezione w Cape Coral Jaycee Park nad brzegiem rzeki Caloosahatchee, która wpada do Zatoki Meksykańskiej w zachodniej Florydzie – poinformował South Florida Sun Sentinel na początku marca. Zdjęcia pokazują , że normalnie zielonkawa ryba z czerwonawym ogonem stała się już biała od rozkładu. Chociaż ryba nie miała 3 metrów długości, z pewnością była to arapaima, poinformowało Fish and Wildlife Conservation Commission.

Ta ryba, znana również jako pirarucu lub paiche, występowała często w częściach Amazonki, ale gatunek ten jest obecnie zagrożony w wielu miejscach w swoim rodzimym środowisku, powiedział David. Według Encyclopedia Britannica, arapaima jest częścią rodziny kostnojęzykowych, rodziny skupiającej ciężkie tropikalne ryb rzecznych, których języki są pokryte zębami i których ciała pokryte są dużymi, podobnymi do mozaiki łuskami, które są twarde jak zbroja. Te łuski są tak twarde, że nawet piranie nie mogą ich przegryźć – arapaima ewoluowała na długo przed powstaniem piranii, powiedział David.

Małe arapaimy, takie jak te pokazane tutaj, są popularne w prywatnych akwariach. (Zdjęcie: Solomon David)

Arapaima jest ceniona ze względu na swoje mięso i to nie tylko na obszarach wiejskich nad rzeką, gdzie mięso ryby – stosunkowo bez ości – po osoleniu (zakonserwowaniu solą), może być przechowywane bez chłodzenia. Dzikie arapaimy są w dużej mierze zagrożone przez przełowienie i nie pomaga to, że gatunek ten, jedna z największych ryb słodkowodnych na świecie, jest stosunkowo łatwy do zauważenia. Powoduje to “obowiązkowy oddech” – ryba ​​musi wypływać na powierzchnię wody co 5 do 15 minut, aby wciągnąć powietrze, zgodnie z badaniem z 2009 roku w Journal of Applied Ichthyology.

Arapaima rozwinął tę taktykę oddychania, ponieważ Amazon ma niski poziom tlenu. (Ciepła woda zawiera mniej tlenu niż zimna). Arapaimy nie mają płuc, a specjalną tkankę w swoich pęcherzach pławnych (swim bladder), która przetwarza tlen, powiedziała Lesley de Souza, działaczka na rzecz przyrody specjalizująca się w rybach neotropikalnych w Field Museum w Chicago.

Arapaima ma czerwonawy ogon. (Zdjęcie: Solomon David)

Zapracowani rodzice

W przeciwieństwie do wielu ryb, które nigdy nie spotykają swoich młodych, arapaimy są kochającymi rodzicami. Podczas pory deszczowej w Amazonii, zwykle od grudnia do maja, rzeka wlewają się do sąsiednich terenów zalewowych. To właśnie tam, na zalanych równinach, arapaimy kopią płytkie gniazda, w których samice mogą składać jaja do zapłodnienia przez samca. Jak wynika z badania z 2017 roku opublikowanego w czasopiśmie PLOS One, oboje rodzice pilnują gniazda przed drapieżnikami i nadal opiekują się młodymi po wykluciu się z jaj (zaledwie dziewięć dni później).

Według badań oboje rodzice uwalniają z głowy substancję mleczną, zwaną „mlekiem arapaima”, którą karmi się potomstwo. Ponadto tatusiowie są oddanymi opiekunami.

„Samiec zapewnia intensywną opiekę rodzicielską, która może trwać do trzech miesięcy – kieruje potomstwo do obszarów bogatych w zooplankton którym młode się żywią” – wynika z badania z 2017 roku. Samica ma tendencję do pływania – w pewnej odległości – wokół samca i “dzieci”, nie jest jasne dlaczego, ale być może w celu wypatrzenia drapieżników lub pożywienia – i zwykle opuszcza swoją „rodzinę” po około miesiącu, gdy może rozmnażać się z innymi samcami.

Mooneye, inna ryba kostnojęzykowa, która na języku ma zęby. (Zdjęcie: Solomon David)

Opieka rodzicielska jest głównym powodem, dla którego arapaimy prawdopodobnie nie przeniosą się na Florydę, ponieważ młode arapaimy są „niezbyt twardymi rybami, kiedy są małe” – powiedział David. Ale jeśli te ryby osiągną dorosłość, mogą żyć co najmniej 15 do 20 lat, zgodnie z badaniem PLOS One z 2019 r.

To prawda, chociaż szanse, że ta ryba zacznie żyć na Florydzie są duże, arapaima mogłaby pokonać te przeszkody – być może mogłyby znaleźć obszary lęgowe na wybrzeżu Florydy, wychować młode, poczekać, aż będą wystarczająco duże i dorosłe, aby się rozmnażać, a następnie powtórzyć cykl, ustanawiając zdolną do życia populację. Gdyby tak się stało, te żarłoczne stworzenia prawdopodobnie zniszczyłyby populacje zarówno inwazyjnych, jak i rodzimych gatunków ryb oraz małych bezkręgowców, powiedział David. Jednak te ryby są tak duże, a ich dojrzewanie trwa tak długo, że prawdopodobnie będzie możliwe, aby Komisja Ochrony Ryb i Przyrody Florydy mogła je wyśledzić i usunąć – zauważył.

„Powinniśmy być czujni – nie ma nic złego w byciu czujnym” powiedział David. „Ale z drugiej strony, strach i niechęć do tej ryby nie jest najlepszym sposobem na poznanie tego gatunku” – dodał, zwracając uwagę na wszystkie negatywne “relacje”, jakie te ryby otrzymują w mediach.

CBS, a nawet magazyn wędkarski „Field & Stream”, nazwał amazońskie ryby „brzydkimi”.

„Myślę, że to naprawdę fajne i niesamowicie wyglądające ryby. Wystarczy spojrzeć na te czerwone łuski” powiedział David.

Źródło: Laura Geggel

The largest fish in the world’s biggest river: Genetic connectivity and conservation of Arapaima gigas in the Amazon and Araguaia-Tocantins drainages

Monster fish from Amazon River spotted in Florida

Arapaima, Monster Amazon River Fish, Curiously Appears In Florida

Assessing CITES non-detriment findings procedures for Arapaima in Brazil

Forgotten species: the arapaima or ‘dinosaur fish’

New invasive species emerges in Florida — a 10-foot-long river monster

Florida Has a New Invasive Species. And It Is Big—and Ugly

Zdjęcie: TatianaMironenko via Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x