Wojsko USA będzie uważnie przyglądać się chińskim i rosyjskim ambicjom kosmicznym

Eksperci twierdzą, że kosmiczne ambicje Rosji i Chin prawdopodobnie pozostaną na pierwszym planie armii amerykańskiej za rządów prezydenta Joe Bidena.

Podczas prezydentury poprzednika Bidena, Donalda Trumpa, przedstawiciele USA wielokrotnie podkreślali, że Rosja i Chiny stanowią istotne i rosnące zagrożenie dla utrzymywanej od dawna przez Stany Zjednoczone dominacji kosmicznej. Na przykład w 2019 roku ówczesny wiceprezydent Mike Pence powiedział, że Stany Zjednoczone biorą udział w wyścigu kosmicznym z tymi dwoma przeciwnikami, „a stawka jest dziś jeszcze wyższa” niż podczas zimnowojennego wyścigu kosmicznego ze Związkiem Radzieckim w latach 60.

Biden już zrezygnował z szeregu polityk Trumpa. Ale nowy prezydent prawdopodobnie będzie uważnie obserwował aspiracje kosmiczne Rosji i Chin – jak wynika za słów sekretarza obrony, Lloyda Austina.

W pisemnym zeznaniu przedłożonym Senackiej Komisji Służb Zbrojnych przed rozprawą potwierdzająca w styczniu, Austin zauważył, że kosmos jest „już areną rywalizacji wielkich mocarstw” i zidentyfikował Chiny i Rosję jako dwóch głównych rywali Stanów Zjednoczonych w tej dziedzinie.

„Chińskie i rosyjskie działania kosmiczne stanowią poważne i rosnące zagrożenie dla interesów bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych” – napisał Austin, określając Rosję jako „kluczowego przeciwnika”, ale wymieniając Chiny jako „rosnące zagrożenie”.

„Chińskie i rosyjskie doktryny wojskowe wskazują również, że postrzegają przestrzeń kosmiczną jako krytyczną dla współczesnych działań wojennych i uważają wykorzystanie zdolności możliwości  przeciwprzestrzennych [ang. counterspace capabilities] zarówno jako sposób na zmniejszenie skuteczności wojskowej USA, jak i na wygrywanie przyszłych wojen” – dodał. „Sprostanie tym wyzwaniom w dziedzinie kosmosu ma kluczowe znaczenie dla ogólniejszej „konkurencji mocarstw”.”

Te „możłiwoscii przeciwprzestrzenne” obejmują technologie antysatelitarne (ASAT), które zarówno Rosja, jak i Chiny rozwijają i testują. Na przykład Chiny zniszczyły jeden ze swoich niedziałających satelitów podczas testu ASAT w styczniu 2007 r., generując nowy, ogromny rój odłamków orbitalnych.

W maju 2013 roku Chiny przeprowadziły mniej destrukcyjny test innego systemu ASAT, który zwrócił uwagę pracowników administracji prezydenta Baracka Obamy. Spowodowało to zainicjowanie National Intelligence Estimate [Krajowa Ocena wywiadowcza] na temat zagrożenia ASAT, które z kolei rozpoczęło „Space Strategic Portfolio Review” Departamentu Obrony w maju 2014 r. – powiedział Brian Weeden, dyrektor ds. Planowania programów w Fundacji Secure World, organizacji non-profit zajmującej się zrównoważeniem w przestrzeni kosmicznej.

Celem przeglądu „była ocena, czy inwestycje departamentu są zgodne z polityką i celami w świetle zmieniającego się środowiska zagrożeń” – powiedział Weeden.

Wkrótce potem gen. John Hyten, ówczesny szef Dowództwa Sił Powietrznych, zaczął publicznie podkreślać, że Stany Zjednoczone nie mogą brać za pewnik swojej przewagi kosmicznej. Na przykład w kwietniu 2015 r. Hyten pojawił się w odcinku „60 Minutes” zatytułowanym „The Battle Above”, w którym omawiano technologię ASAT i inne elementy eskalującej konkurencji w kosmosie.

„To rywalizacja, której wolałybyśmy nie mieć, ale jest” – powiedział Hyten w programie . „A jeśli jesteśmy zagrożeni w kosmosie, mamy prawo do samoobrony i upewnimy się, że będziemy wstanie się bronić”.

Tak więc obawy o rosyjską i chińską działalność kosmiczną nie zrodziły się za administracji Trumpa. Amerykańskie środowiska obronne i wywiadowcze od jakiegoś czasu koncentrują się na takich działaniach i nie ma powodu, aby spodziewać się dużej zmiany pod rządami Bidena, powiedział Weeden.

Ale to nie znaczy, że nie będzie zmian.

„Mam nadzieję, że będzie jeszcze więcej publicznej dyskusji na ten temat [rywalizacji kosmicznej], ponieważ dotyczy one niż tylko wojska. Przyszły konflikt w kosmosie dotknie prawie każdego, kto będzie korzystał z kosmosu” – powiedział Weeden.

„Mam również nadzieję, że będzie więcej publicznej dyskusji na temat tego, jaka powinna być nasza odpowiedź i jakie są opcje” – powiedział. „Administracja Trumpa wzmogła retorykę i publiczną dyskusję na temat zagrożeń, ale nie przeprowadziła dobrej publicznej debaty na temat tego, co z tym można zrobić”.

 U.S. Space Force może być częścią rozwiązania, powiedział Weeden, zwracając uwagę, że urzędnicy USA przywołali chińskie i rosyjskie zagrożenie kosmiczne jako kluczowe uzasadnienie utworzenia najnowszej gałęzi wojskowej w kraju. Ale to rozwiązanie nie będzie natychmiastowe, jeśli rzeczywiście nadejdzie; prawdopodobnie zajmie to od pięciu do dziesięciu lat, zanim siły kosmiczne w znaczący sposób ulepszą obronę kosmiczną kraju, powiedział Weeden.

Źródło:  Mike Wall

US Must Adapt to Fight Growing Space-Based Threats, Air Force Officials Say

Biden Cancels Keystone XL Pipeline and Rejoins Paris Climate Agreement

Senate Armed Services Committee Advance Policy Questions for Lloyd J. Austin Nominee for Appointment to be Secretary of Defense

China’s Anti-Satellite Test: Worrisome Debris Cloud Circles Earth

China Tests Anti-Satellite Missile

National Intelligence Estimate

The Battle Above

Pence says Pentagon should create ‘space force’ to ‘defeat a new generation of threats’

Zdjęcie: Courtesy of Analytical Graphics, Inc.

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x