Martwy młody humbak wyrzucany na plażę w Wielkiej Brytanii

Częściowo rozłożona, długa na 11 metrów tusza młodego humbaka została wyrzucona na plażę w Wielkiej Brytanii kilka tygodni po tym, jak zwierzę zostało po raz pierwszy zauważone martwe w wodzie.

Wieloryb, nazywany Humpy, o godzinie 7:15 czasu lokalnego w piątek (19 marca) został wyrzucony na angielskim wybrzeżu Northumberland. Humpy został po raz pierwszy zidentyfikowany na tym obszarze 31 stycznia w ramach U.K. Humpback Catalogue, obywatelskiego projektu naukowego, który identyfikuje humbaki na wodach brytyjskich na podstawie zdjęć przesłanych przez ludzi.

Humpy został uznany za zmarłego 5 marca po tym, jak znaleziono jego ciało uwięzione w linach. Teraz, gdy ciało wieloryba zostało wyrzucone na brzeg, lokalne władze ostrzegają ludzi, aby omijali ten obszar do czasu usunięcia ciała, ponieważ „częściowo rozłożona tusza” wydziela „nieprzyjemny zapach”.

„Wydzielają unikalny smród, który dobrze trzyma się później ubrań” – powiedział Dan Jarvis, oficer wsparcia terenowego British Divers Marine Life Rescue (BDMLR). „Biorąc pod uwagę wielkość zwierzęcia, zapach będzie obejmował dość duży obszar, zwłaszcza gdy będzie niesiony przez wiatr”.

Humpy to trzeci humbak znaleziony martwy w Wielkiej Brytanii w tym roku; jeden został zauważony w Szkocji 5 marca, a inny wyrzucony na plaże w Kornwalii 12 marca.

Wzrasta

Liczba humbaków w wodach brytyjskich rośnie w ostatnich latach z powodu zwiększonych zasobów śledzia, który jest ulubieńcem ssaków oceanicznych. W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii odnotowano 119 obserwacji humbaków – to trzecia najwyższa liczba odnotowanych obserwacji, według danych fundacji Sea Watch.

„Ponieważ coraz więcej zwierząt odwiedza nasze wody, nieuniknione jest, że zobaczymy również więcej wyrzuconych ciał na brzeg” – powiedział Jarvis.

Po dziesięcioleciach intensywnego połowu wielorybów w połowie XX wieku populacja zmalała, a warunki oceaniczne zmieniły się gwałtownie z powodu zmian klimatycznych, co może również wyjaśniać, dlaczego więcej humbaków pojawia się na wodach Wielkiej Brytanii, powiedział Jarvis.

Zaplątanie się

Naukowcy nie wiedzą, dlaczego Humpy zmarł, a ciało jest zbyt rozłożone, aby przeprowadzić pełną sekcję.

Chociaż ciało było zaplątane w liny, nie jest jasne, czy zaplątanie zabiło Humpy’ego, czy też zwłoki zaplątały się po śmierci. Jednak “zaplątanie” jest ogólnie dużym problemem dla humbaków w Wielkiej Brytanii

„W całej Wielkiej Brytanii przypadkowe zaplątanie się w sprzęt rybacki jest jednym z największych zagrożeń, przed którymi stoi ten gatunek” – powiedział Jarvis. „Mają większe tendencję do zbliżania się do brzegu niż większość innych dużych gatunków wielorybów” – dodał, co oznacza, że ​​„istnieje większe potencjalne ryzyko interakcji zarówno z aktywnym, jak i zagubionym sprzętem rybackim”.

Większość wielorybów wyrzuconych na brzeg jest już martwa, kiedy pojawiają się na brzegu, co może utrudnić ustalenie przyczyny śmierci, nawet jeśli ich ciała nie zaczęły się rozkładać, powiedział Jarvis.

Źródło: Harry Baker

Dead humpback whale washed up on Blyth beach

Zdjęcie: Owen Humphreys/PA Wire/PA Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x