Szkoły w Japonii rozdają uczniom bezpłatne produkty do higieny kobiecej

Keiko Ikeda, radna miejska Tama City, jednej z zachodnich dzielnic Tokio, była zaskoczona niedawnym badaniem pokazującym, że 20 procent respondentów boryka się z kosztami produktów higieny kobiecej podczas spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią. Razem z ośmioma innymi członkami rady, w zeszłym tygodniu Ikeda złożyła wniosek do burmistrza Tamy, Hiroyuki Abe, prosząc o podjęcie przez rząd działań w celu zmniejszenia “takich” obciążeń ekonomicznych kobiet. Jedną z próśb było skierowanie do szkół aby rozpocząć w nich nieodpłatną dystrybucje produktów higienicznych dla kobiet wśród uczniów  i tak zaczęło się dziać już następnego dnia.

17 marca 26 publicznych szkół podstawowych i gimnazjów w Tamie zaczęło umieszczać podpaski higieniczne w damskich toaletach lub rozdawać je na żądanie w gabinetach pielęgniarskich. „Produkty do higieny kobiecej są niezbędne”, podkreśliła Ikeda, „ale niektórych rodziców dzieci nie stać na takie produkty i potrzebują naszego wsparcia”.

Oprócz problemów finansowych, zarząd szkoły Tama ma nadzieję, że możliwość uzyskania podpaski anonimowo lub przynajmniej bezpośrednio od pielęgniarki będzie korzystna dla dzieci, które z jakiegokolwiek powodu czują się nieswojo rozmawiając o swoim stanie menstruacji z rodzicami lub nie są w stanie samodzielnie kupić potrzebnych im produktów.

W sumie 1664 podpasek, pochodzących z miejskich zapasów pomocy ofiarom katastrof, trafia do szkół. Podczas gdy bezpłatna dystrybucja produktów higieny kobiecej odbywa się również w Toshima i Adachi w tym miesiącu, program Tamy jest pierwszym w Japonii programem realizowanym w placówkach edukacyjnych dla dzieci. „To pierwszy i najbardziej bezpośredni krok, jaki możemy podjąć” – powiedział Abe, dając do zrozumienia, że planowane są kolejne działania na najbliższą przyszłości.

 

Źródło: Yomiuri Shimbun via Itai News, Asahi Shimbun, Toshima Ward | Zdjęcie: Pakutaso

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x