Power broker starożytnych Majów zmarł w zapomnieniu jak pokazują hieroglify

Starożytne hieroglify namalowane na schodach w pobliżu pochówku power brokera [w naukach politycznych power broker to osoba, która skłania ludzi do głosowania na konkretnego klienta w zamian za polityczne i finansowe korzyści.] Majów opowiadają o jego elitarnym, ale burzliwym życiu prawie 1300 lat temu, jak wynika z nowych badań.

Według hieroglifów power broker, człowiek imieniem Ajpach ‘Waal, pomógł stworzyć sojusz między dwiema potężnymi dynastiami – królem Majów z Copán we współczesnym Hondurasie i królem Majów z Calakmul w dzisiejszym południowym Meksyku, zgodnie z hieroglifami. Ale kiedy sojusz upadł, “los odwrócił się” od Ajpach ‘Waala i zmarł w zapomnieniu.

Odkrycie ujawnia, że ​​uprawianie polityki może podnieść lub obniżyć pozycję „niekrólewskiej elity społeczeństwa Majów z późnego klasycznego okresu (600 r. –850 r.)” – napisali naukowcy w badaniu, dodając, że „niewiele wiadomo o ich doświadczeniach życiowych i praktykach pogrzebowych.”

Archeolodzy znaleźli unikalne schody i pochówek podczas wykopalisk na placu Majów w El Palmar w Meksyku, w pobliżu granicy z Belize i Gwatemalą. Kiedy zespół przetłumaczył hieroglify znalezione na schodach, dowiedzieli się, że pochowany tam mężczyzna przebył 560 kilometrów w roku 726 ne, aby spotkać się z królem Copán, w nadziei na zawarcie sojuszu między Copánem a królem Calakmul, niedaleko El Palmar.

Hieroglify określały Ajpach ‘Waal jako „lakam”, power brokera niosącego sztandar, kiedy przechadzał się między miastami na misjach dyplomatycznych. Ajpach ‘Waal odziedziczył tę pozycję po swoim ojcu i zgodnie z hieroglifami, jego matka również pochodziła z elitarnej, niekrólewskiej rodziny. Hieroglify odnotowały również, że Ajpach ‘Waal zbudował platformę, na której został ostatecznie pochowany wkrótce po swojej misji z 726 roku. Takie platformy mogły być budowane tylko przez potężne jednostki i często były wykorzystywane jako sceny, na których widzowie oglądali rytuały.

Archeolog Kenichiro Tsukamoto prowadzi prace wykopaliskowe na stanowisku w El Palmar w południowym Meksyku. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości Kenichiro Tsukamoto)

Kenichiro Tsukamoto, kierownik wykopalisk archeologicznych i adiunkt antropologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside, znalazł pochówek starożytnego power brokera w małej komnacie pod podłogą świątyni sąsiadującej z platformą.

Jednak pomimo elitarnego statusu Ajpach ‘Waal, został pochowany tylko z dwoma zdobionymi glinianymi garnkami. Analiza jego zębów i szczątków szkieletowych również sugeruje, że był chory lub niedożywiony jako dziecko, a jako dorosły miał problemy zdrowotne, w tym artretyzm i problemy z zębami.

„Jego życie nie jest takie, jakiego oczekiwaliśmy na podstawie hieroglifów” – powiedział Tsukamoto w oświadczeniu. „Wiele osób twierdzi, że elita cieszyła się życiem, ale historia jest zwykle bardziej złożona”.

Elitarny wygląd

Szkielet pochowany w komnacie, prawdopodobnie Ajpach ‘Waal lub jego szanowany ojciec, zmarł między 35 a 50 rokiem życia, jak wykazała analiza kości.

Kimkolwiek był, mężczyzna miał szykowny uśmiech. W jego górnych przednich zębach nawiercono ozdobne implanty wykonane z pirytu i jadeitu – cennych i reglamentowanych minerałów w tamtych czasach – odkryli naukowcy. Naukowcy zauważyli, że niektórzy członkowie elity Majów często otrzymywali takie implanty dentystyczne, gdy osiągali dojrzałość płciową.

Power broker Majów miał w zębach inkrustacje z jadeitu i pirytu, chociaż jedna z nich wypadła, gdy był dorosły. (Zdjęcie: Kenichiro Tsukamoto)

Tył czaszki mężczyzny był lekko spłaszczony, co rozwija się, gdy głowa niemowlęcia jest kładziona na płaskiej powierzchni przez długi czas (wówczas płaska głowa wśród Majów uważana była za coś “atrakcyjnego”). Przód czaszki mężczyzny nie został zachowany, więc badacze nie wiedzą, czy został on również spłaszczony, chociaż ta praktyka spłaszczania czołowego ograniczała się do rodzin królewskich Majów – jak wynika z badania Tsukamoto i Jessica Cerezo-Román, adiunkta antropologii na Uniwersytecie Oklahomy.

Szczątki mężczyzny wykazywały oznaki problemów stomatologicznych, w tym zęby utracone w wyniku choroby dziąseł. Ponadto na jego ramionach stwierdzono wyleczone zapalenie okostnej (zapalenie tkanki łącznej w pobliżu kości), prawdopodobnie spowodowane infekcjami bakteryjnymi, urazami, szkorbutem lub krzywicą. Co więcej, po obu stronach jego czaszki znajdowały się porowate, gąbczaste obszary, wskazujące na stan zwany porotic hyperostosis, który jest spowodowany niedoborem składników odżywczych lub chorobą w dzieciństwie – stwierdzili archeolodzy. Ten stan występuje w wielu szczątkach Majów, ale interesujące jest, że elitarny status tego mężczyzny nie uchronił go przed rozwojem tego stanu, powiedzieli naukowcy.

Pomimo elitarnego statusu mężczyzny w jego pochówku znaleziono tylko dwa naczynia, w tym ten przedstawiający ptaka podobnego do kormorana. (Zdjęcie: Kenichiro Tsukamoto)

Mężczyzna wyleczył również złamania prawej kości piszczelowej, prawdopodobnie spowodowane graniem w słynną grę Majów ullamaliztli [rytualna gra w piłkę plemion prekolumbijskiej Mezoameryki i Ameryki Południowej.], powiedzieli naukowcy. Dodali, że artretyzm rąk, łokci, kolan, kostek i stóp mógł być spowodowany sztandarem, który musiał nosić na swoich misjach dyplomatycznych.

Te problemy zdrowotne nie były jedynymi zmartwieniami mężczyzny.

„Władca dynastii której był podległy ściął króla Copána 10 lat po jego sojuszu z Calakmulem, który również został pokonany przez rywalizującą dynastię w tym samym czasie” – powiedział Tsukamoto. „Polityczną i gospodarczą niestabilność, która nastąpiła po obu tych wydarzeniach, widzimy w rzadkim pochówku i jednym z inkrustowanych zębów”.

Analiza prawego kła (ząb znajdujący się między siekaczami a zębami trzonowymi) mężczyzny wykazała, że ​​jedna z inkrustacji wypadła, co pozostawiło kłopotliwą dziurę, która była widoczna, gdy mówił. Według badania płytki nazębnej, inkrustacja nie została wymieniona. Być może przydatność tego człowieka jako power brokera się zmniejszyła z powodu jego zepsutych zębów, powiedzieli naukowcy.

Majowie nadal mieszkali w El Palmar po śmierci mężczyzny, ale nie trwało to długo; w końcu miasto zostało opuszczone, powiedzieli naukowcy.

Badanie zostało opublikowane w Internecie 17 lutego w czasopiśmie Latin American Antiquity .

Źródła: Laura Geggel

An ancient Maya ambassador’s bones show a life of privilege and hardship

The Life Course of a Standard-Bearer: A Nonroyal Elite Burial at the Maya Archaeological Site of El Palmar, Mexico

Zdjęcia:  Kenichiro Tsukamoto

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x