Znudzone szympansy komunikują się z innymi szympansami za pomocą czatu wideo

Opiekunowie zwierząt w dwóch czeskich ogrodach zoologicznych ustawiają duże ekrany na wybiegach dla szympansów, aby znudzone szympansy mogły komunikować się ze innymi szympansami za pomocą wideorozmów.

Eksperyment FaceTime powstał, aby pomóc stymulować szympansy, którym brakuje kontaktu z gośćmi zoo (w wyniku lockdownu).

Ekrany zostały zainstalowane 11 marca na wybiegach w parku safari Dvůr Králové i zoo w Brnie. Dwukierunkowa rozmowa wideo między ekranami pozwoliła małpom z obu ogrodów zoologicznych widzieć się – ale nie słyszeć – nawzajem nawet przez 8 godzin dziennie.

Jak dotąd wydaje się, że szympansom podoba się nowa technologia.

„Pomysł okazała się wielkim sukcesem i możemy być szczęśliwi i dumni z naszego pomysłu” – powiedział rzecznik prasowy Dvůr Králové Safari Park Michal Šťastný. „Nawet inne ogrody zoologiczne zdecydowały się “pożyczyć” nasz pomysł”.

Inteligentne zwierzęta

Ogrody zoologiczne mają trudne zadanie polegające na utrzymywaniu zaangażowania i satysfakcji najbardziej towarzyskich i inteligentnych zwierząt.

„Szympansy są bardzo inteligentne i dlatego potrzebują wielu bodźców, aby były aktywne, ruchliwe i szczęśliwe” – powiedział Šťastný. „Kluczem jest ciągłe wymyślanie nowych sposobów i rodzajów urozmaicania każdego dnia, aby były czymś zajęte”.

Zwykle opiekunowie zoo stale znajdują nowe sposoby “zajmowania” szympansów i używają różnorodnych zabawek, pożywienia i sprzętu, aby ja “czymś zając”. Jednak podczas lockdownu opiekunowie zoo mieli trudności z odtworzeniem korzyści, jakie czerpią szympansy z interakcji z gośćmi.

„Szympansy lubią obserwować ludzi, a także ich psy, które są dozwolone w zoo” – powiedział Šťastný. „Czasami lubią małe zabawy z gośćmi, takie jak gonienie ich, wycie i inne zabawy szympansów”.

Niestety z powodu pandemii COVID-19 park safari jest zamknięty od miesięcy. „Zoo było zamknięte od prawie 200 dni” – powiedział Šťastný. „Zoo nie śpi, a zwierzęta potrzebują naszej codziennej opieki”.

Udany czas przed ekranem

Wydaje się, że rozmowa twarzą w twarz z innymi szympansami częściowo zastąpiła stymulację, jaką małpy człekokształtne otrzymywały podczas interakcji z gośćmi.

„Wszystko, co nowe, jest dla nich bardzo interesujące” – powiedział Šťastný. „Szczególnie w pierwszych dniach grupa dokładnie sprawdzała, co się dzieje”.

Szympansy wyraźnie wiedziały, że używają wideo, ponieważ ciągle szukały tego, co jest za ekranem, powiedział Šťastný. Ale szympansy zdawały się również rozumieć, że szympansy i opiekunowie na ekranie również ich widzą.

Wszystkie sześć szympansów w Dvůr Králové zaangażowało się w którymś momencie w rozmowę wideo, ale jedna młoda samica, znana po prostu jako M, wydawała się bardziej interesować czasem ekranowym niż niektórzy starsi mieszkańcy.

„Czasami szympansy wydają się tak zainteresowane ekranem, że odmawiają przejścia z jednego pomieszczenia do drugiego, kiedy opiekunowie muszą go wyczyścić” – powiedział Šťastný.

Chociaż FaceTiming odniósł wielki sukces w ogrodach zoologicznych, projekt prawdopodobnie zakończy się w ciągu najbliższych dwóch tygodni, powiedział Šťastný, ponieważ spodziewają się, że szympansy w końcu się nim znudzą.

„Konferencje wideo odniosły duży sukces, ale z czasem uwaga szympansów najprawdopodobniej zaniknie” – powiedział Šťastný. „Dlatego opiekunowie codziennie przychodzą z nowymi sposobami na urozmaicenie im dnia”.

Źródła: Harry Baker / livescience.com

Zdjęcia: Simona Jiřičková

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x