100 milionów zaszczepionych: Stany Zjednoczone wcześniej osiągają cel dotyczący szczepień

Do końca piątku (19 marca) Stany Zjednoczone podadzą 100 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi od inauguracji prezydenta Joe Bidena – jest kamieniem milowy, który jego administracja obiecała osiągnąć do setnego dnia urzędowania.

„Z dumą ogłaszam, że jutro, po 58 dniach od rozpoczęcia naszej administracji, osiągniemy nasz cel” – powiedział prezydent Joe Biden na konferencji prasowej 18 marca. Zauważając, że kolejne miliony mieszkańców Stanów Zjednoczonych nadal potrzebują szczepionek, Biden powiedział: „Pokonamy to; wyprzedziliśmy harmonogramem, ale mamy przed sobą długą drogę”.

Biorąc pod uwagę, że kilka szczepionek dopuszczonych do użytku w nagłych wypadkach wymaga dwóch dawek, nie każdy, kto otrzymał pierwszą dawkę, jest jeszcze w pełni zaszczepiony. Szczepionki produkowane przez firmy Pfizer / BioNTech i Moderna wymagają dwóch dawek w odstępie kilku tygodni, podczas gdy ostatnio zatwierdzona szczepionka Johnson & Johnson wymaga tylko jednej dawki.

Ogółem, według Politifact, podano ponad 115 milionów “pełnych” dawek szczepionki, odkąd mieszkańcy USA zaczęli przyjmować szczepionki w grudniu 2020 roku. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) śledzenie szczepionek COVID-19 pokazuje, że około 41 milionów ludzi jest w pełni zaszczepionych, a ponad 75 milionów osób otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki.

„Obecnie 65% osób w wieku 65 lat i starszych otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a 36% jest w pełni zaszczepionych” – zauważył Biden w swoim przemówieniu z 18 marca . „I to jest kluczowe – ponieważ jest to populacja, która stanowi 80% z ponad 500 000 zgonów z powodu COVID-19, które miały miejsce w Ameryce”.

Stany Zjednoczone podają obecnie średnio 2,2 miliona dawek każdego dnia i zgodnie z AP, tempo to prawdopodobnie ulegnie przyspieszeniu wraz ze wzrostem tempa produkcji szczepionek i dopuszczeniem do użytku większej liczby szczepionek.

Oprócz ogłoszenia kamienia milowego 100 milionów dawek, Biały Dom podzielił się szczegółami nowego planu dostarczenia 4 milionów dawek dwudawkowej szczepionki AstraZeneca do Meksyku i Kanady, poinformował AP. Dwa i pół miliona dawek szczepionki zostanie wysłanych do Meksyku, a pozostałe 1,5 miliona trafi do Kanady.

Szczepionki AstraZeneca nie został jeszcze dopuszczony do użycia w nagłych wypadkach w Stanach Zjednoczonych, ale kraj ten zgromadził już dziesiątki milionów dawek w oczekiwaniu na nadchodzące dopuszczenie.

„Naszym głównym priorytetem pozostaje szczepienie populacji Stanów Zjednoczonych”, powiedziała w czwartek rzecznik prasowa Jen Psaki. Jednak „zapewnienie naszym sąsiadom możliwości powstrzymania wirusa jest krokiem krytycznym dla zakończenia pandemii” – powiedziała.

Stany Zjednoczone nie zobowiązały się jeszcze do dzielenia się dawkami z dodatkowymi krajami za pośrednictwem sojuszu COVAX, międzynarodowego wysiłku wspieranego przez Światową Organizację Zdrowia w celu dystrybucji szczepionek COVID-19 do ponad 90 krajów o niższych i średnich dochodach, podał AP.

Na początku tego miesiąca Stany Zjednoczone i inne bogate kraje w Światowej Organizacji Handlu (WTO) zablokowały propozycję zrzeczenia się praw patentowych na szczepionki, podał Reuters. Propozycja, popierana przez ponad 80 krajów o niższych dochodach, mogłaby pozwolić większej liczbie producentów na produkcję szczepionek, a tym samym zaspokoić popyt na szczepionki.

Źródła: Nicoletta Lanese

Biden eyes new goal after US clears 100M shots since Jan. 20

Biden Administration To Meet Goal Of 100 Million Vaccine Doses On Friday

58 days in, Biden reaches milestone of 100 million shots within his first 100 days

Remarks by President Biden on the 100 Million Shot Goal

Rich, developing nations wrangle over COVID vaccine patents

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x