Tokio prawdopodobnie obniży limit wiekowy dla dzieci płci przeciwnej w publicznych łaźniach

W Japonii wspólne kąpiele w gorących źródłach (onsen) lub sąsiedzkich łaźniach publicznych (sento) są zwykle czynnością jednopłciową. Wyjątek stanowią jednak małe dzieci. Podobnie jak nikogo nie przeraża ojciec, który zabiera swoją córkę w wieku przedszkolnym do męskiej toalety, aby skorzystała z łazienki, czy matka, która zabiera syna w tym samym wieku do damskiej toalety, małe dzieci mogą z reguły korzystać z miejsc kąpiel dla mężczyzn lub kobiet, o ile towarzyszy im rodzic odpowiedniej płci .

Oczywiście w pewnym wieku ta pobłażliwość wygasa, a chłopcom zakazuje się kąpieli w miejscach dla kobiet, a dziewczętom w miejscach dla mężczyzn. Pod względem kulturowym wiek graniczny to rodzaj szarej strefy, ale w Tokio obecne prawo mówi, że dzieci w łaźniach płci przeciwnej nie mogą mieć więcej niż 9 lat. Jednak prawdopodobnie to się wkrótce zmieni, ponieważ według serwisu informacyjnego FNN Prime, rząd metropolii Tokio wkrótce obniży granicę wieku do sześciu lat .

Japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej przeprowadziło ankietę, w której zapytano, w jakim wieku kąpiel w miejscach jednopłciowych dla płci przeciwnej staje się „krępująca” . Nie jest jasne, czy odpowiedzi pochodziły od samych dzieci, czy od dorosłych, ale wyniki były następujące:

● 5 lat: 16,1%
● 6 lat: 27%
● 7 lat: 21,2%
● 8 lat: 13,4%
● 9 lat: 7 proc.
● Inne: 15,3 proc

Kluczowym czynnikiem w sytuacji, gdy najczęstszą odpowiedzią jest sześciolatek, jest prawdopodobnie to, że jest to również wiek, w którym większość japońskich dzieci rozpoczyna naukę w szkole podstawowej. Jest możliwe, że sześciolatek z sąsiedzkiego sento teoretycznie musiałby dzielić “wannę” z koleżanką z klasy przeciwnej płci, która jest z rodzicem tej samej płci, co może spowodować nieprzyjemną atmosferę w klasie.

Może to zabrzmieć tak, jakby ograniczenie dostępu do kąpieli płci przeciwnej dzieciom w wieku pięciu lat lub młodszym byłoby rozsądniejszą decyzją, ale ponieważ większość japońskich dzieci obchodzi swoje szóste urodziny przed ukończeniem przedszkola, prawdopodobnie będzie to zmiana na „sześciolatki lub młodsze” – jest to uważane za prostsze rozwiązanie a zmiany będzie łatwiej wprowadzić.

FNN twierdzi, że za namową rządu, nowy limit wiekowy w Tokio zostanie prawdopodobnie formalnie zatwierdzony przez Tokyo Metropolitan Assembly w czerwcu i wprowadzony w życie wkrótce potem.

Źródła: FNN Prime Online | Zdjęcia: Pakutaso

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x