Sędzia orzeka że odrzucanie wniosków o małżeństwa osób tej samej płci jest niezgodne z konstytucją

W środę (17.03) sędzia Sądu Okręgowego w Sapporo Tomoko Takabe podjęła decyzję w pozwie wniesionym przez trzy pary tej samej płci przeciwko rządowi Japonii po odrzuceniu ich wniosków o małżeństwo, które zostały złożone w lutym 2019 r. Chociaż podobne procesy toczą się w innych częściach w Japonii Takabe jako pierwsza wydała werdykt, a jej orzeczenie jest takie, że rząd odmawiający uznania małżeństw osób tej samej płci bo są niezgodne z konstytucją.

Kluczowym punktem procesu było twierdzenie powodów, że artykuł 24 japońskiej konstytucji, który stanowi, że „małżeństwo jest związkiem opartym wyłącznie na wzajemnym porozumieniu obu płci” jest po prostu wskazówką, że małżeństwo ma zostać zawarte z wolnej woli obojga małżonków i nie stanowi zakazu zawierania małżeństw osób tej samej płci. Takabe zgodził się z tym stanowiskiem, odrzucając alternatywną interpretację, zgodnie z którą z klauzuli konstytucyjnej wynika, że ​​małżeństwo ma być związkiem dwóch osób różnej płci.

Orzeczenie nie jest jednak całkowitym zwycięstwem powodów, ponieważ Takabe odrzuciła wniosek par o milion jenów (9660 USD) zadośćuczynienie za cierpienie psychiczne spowodowane odrzuceniem ich wniosków o małżeństwo i nieprzestrzeganiem artykułu 14. Konstytucji, która gwarantuje „równość prawną”.

Oprócz trzech par z prefektury Hokkaido, które złożyły pozew w Sapporo, 11 innych par osób tej samej płci jest obecnie w trakcie podobnego postępowania sądowego w sądach rejonowych w Tokio, Osace, Fukuoce i Nagoi, ale wyroki nie zostały jeszcze ogłoszone

Źródła: Mainichi Shimbun via Livedoor News via Otakomu, FNN | Zdjęcia: Pakutaso

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x