Dlaczego rosyjscy naukowcy właśnie umieścili gigantyczny teleskop pod jeziorem Bajkał

Rosyjscy naukowcy umieścili gigantyczny teleskop w lodowatych głębinach jeziora Bajkał w południowej Syberii, aby szukać najmniejszych znanych cząstek we wszechświecie.

Teleskop Baikal-GVD jest przeznaczony do poszukiwania neutrin, które są prawie bezmasowymi cząstkami subatomowymi bez ładunku elektrycznego. Neutrina są wszędzie, ale tak słabo oddziałują z otaczającymi je siłami, że ich wykrycie jest bardzo trudne.

Dlatego naukowcy szukają pod jeziorem Bajkał, które głebokość 1700 metrów jest najgłębszym jeziorem na Ziemi. Detektory neutrin są zwykle budowane pod ziemią, aby chronić je przed promieniowaniem kosmicznym i innymi źródłami zakłóceń. Czysta słodka woda i gruba, ochronna pokrywa lodowa sprawiają, że jezioro Bajkał jest idealnym miejscem do poszukiwań neutrin, poinformowali 13 marca serwis informacyjny AFP.

Głębinowy podwodny teleskop neutrinowy Bajkał Gigaton (Baikal-GVD) opuszczany pod jezioro Bajkał w południowej Syberii. (Zdjęcie: Alexei Kushnirenko / TASS via Getty Images)

Naukowcy umieścili detektor neutrin w lodzie około 4 km od brzegu jeziora w południowej części jeziora 13 marca, umieszczając go na 1310 metrach głębokości.

Szklane kule zawierają tak zwane fotopowielacze, które wykrywają szczególny rodzaj światła, które jest wydzielane, gdy neutrino przechodzi przez czyste medium (w tym przypadku wodę jeziora) z prędkością większą niż światło przechodzi przez to samo medium. Światło to nazywa się promieniowaniem Czerenkowa od nazwiska jednego z jego odkrywców, radzieckiego fizyka Pawła Czerenkowa.

Naukowcy szukają neutrin pod jeziorem Bajkał od 2003 r., ale nowy teleskop jest największym dotychczas zainstalowanym tam instrumentem. Według konsorcjum naukowego, które opracowało teleskop , będzie on również używany do poszukiwania ciemnej materii i innych egzotycznych cząstek.

Bajkał-GVD jest o około połowę mniejszy od największego detektora neutrin na Ziemi, Obserwatorium Neutrino na Biegunie Południowym IceCube , które składa się z tego samego typu modułów czujnikowych co Bajkał-GVD. Według naukowców uczestniczących w projekcie, IceCube codziennie wykrywa około 275 neutrin z atmosfery ziemskiej. Rosyjscy naukowcy i ich współpracownicy w Czechach, Niemczech, Polsce i Słowacji planują w najbliższych latach rozbudowę Bajkału-GVD do wielkości IceCube lub większej.

Źródła: Stephanie Pappas

Russia deploys giant space telescope in Lake Baikal

Zdjęcia: Anton Petrus via Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x