Rekordowa burza piaskowa w Pekinie

Pekin pogrążył się w jednej z najpoważniejszych burz piaskowych od ponad dziesięciu lat, która w połączeniu z zanieczyszczeniem powietrza stworzyła toksyczną, ziarnistą mgłę, która zmieniła kolor nieba na pomarańczowy.

Burza piaskowa uderzyła w chińską stolicę w poniedziałek rano (15 marca) po wichurach z Mongolii, które zdmuchnęły pył z pustyni Gobi za granicą. Według The Guardian w Mongolii po tej samej burzy piaskowej, która nawiedziła cały kraj, zaginęło 341 osób .

Zanieczyszczenie powietrza w Pekinie wzrosło w ostatnich tygodniach – pogarszając sytuację – ponieważ kraj wychodzi z lockdownu. Wskaźnik jakości powietrza (AQI) dla miasta osiągnął maksymalny poziom wynoszący 999, zgodnie z projektem World Air Quality Index. [w tym samym czasie AQI dla Nowego Jorku wynosiło 26].

„To najintensywniejsza burza piaskowa, jaką nasz kraj widział od 10 lat, a także obejmuje największy obszar” Chiński Narodowy Centrum Meteorologiczne poinformowało po wydaniu alertu pogodowego.

Odwołano ponad 400 lotów z i do Pekinu, a władze nakazały mieszkańcom pozostać w domach, chociaż wielu z nich odważyło się wyjść aby zrobić oszałamiające zdjęcia miasta pokrytego gęstym pomarańczowym pyłem.

Mężczyzna w masce ochronnej jeździ na rowerze ze swoim psem podczas burzy piaskowej w Pekinie w Chinach. (Zdjęcie: Getty Images)

Intensywność burzy piaskowej

Burze piaskowe nie są rzadkością w Pekinie i północnych Chinach ze względu na bliskość pustyni Gobi.

W latach pięćdziesiątych wylesianie i erozja gleby, zwłaszcza na północy, napędzały częstsze i intensywniejsze burze piaskowe. Ludzie wycinali lasy, które kiedyś znajdowały się na granicy z Mongolią i stanowiły naturalną ochronę przed piaskiem. Jednak projekt masowego sadzenia drzew zainicjowany w latach 70. pomógł przeciwdziałać tym szkodom. Według Bloomberga, w ramach programu Three-North Shelter Forest, w pobliżu granicy z Mongolią do 2050 r. posadzonych zostanie 87 mln akrów (5 mln hektarów) drzew.

W rezultacie, według Bloomberga, liczba dni [rocznie], w których Pekinie “pojawia się piasek”, spadła z 26 dni w latach pięćdziesiątych XX wieku do zaledwie trzech dni w 2010 roku, co sprawia, że ​​burze piaskowe, takie jak ta, są zjawiskiem wyjątkowym. Jednak zmiany klimatyczne sprawiły, że wiatry stały się silniejsze, co może w przyszłości zwiększać intensywność burz piaskowych.

Kruk przelatuje przez gęsty pył nad Pałacem Zakazanego Miasta. (Zdjęcie: WANG ZHAO / AFP przez Getty Images)

Problemy zdrowotne

Pekin i inne chińskie miasta borykają się z przerażającym poziomem zanieczyszczenia powietrza ze względu na zależność od węgla, rosnącą populację i zwiększony ruch samochodowy.

Zanieczyszczenie powietrza jest już niebezpieczne dla zdrowia, ale w połączeniu z burzami piaskowymi może stać się jeszcze poważniejszym problemem, twierdzi Bloomberg.

Według Sky, podczas obecnej burzy piaskowej poziom pyłu zawieszonego o wielkości 10 mikrometrów lub mniej – zwany PM10 – osiągnął 8000 mikrogramów na metr sześcienny, ponad 160 razy więcej niż bezpieczny limit określony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Jeśli w nadchodzących dziesięcioleciach zanieczyszczenie powietrza spowodowane przez człowieka będzie nadal rosło, burze piaskowe mogą stać się znacznie bardziej problematyczne dla mieszkańców dużych chińskich miast, takich jak Pekin, nawet jeśli same burze piaskowe staną się rzadsze.

Źródła: Harry Baker

Beijing skies turn orange as sandstorm and pollution send readings off the scale

Flights canceled during China’s worst sandstorm in a decade

Beijing Sees Orange as Sandstorm Brings Worst Air Since 2017

Beijing: ‘Worst sandstorm in a decade’ leaves Chinese capital covered in thick brown dust after heavy Gobi Desert winds

Zdjęcia: LEO RAMIREZ/AFP via Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x