„Mroczni obserwatorzy” straszą kalifornijskich wędrowców od wieków. Czym oni są?

Od setek lat ludzie spoglądali na zamglone szczyty kalifornijskich gór Santa Lucia o zachodzie słońca i widzieli wysokie, zakapturzone postacie. Potem, w ciągu kilku chwil, niesamowite sylwetki znikają.

Te zjawy o zmierzchu są znane jako Mroczni obserwatorzy [Dark Watchers] – cieniści, czasem wysocy na 3 metry mężczyźni ubrani w złowrogie kapelusze i peleryny. Pojawiają się głównie po południu, a według niedawnego artykułu na SFGate.com odwiedzający Kalifornię widzieli te postacie na szczytach gór od ponad 300 lat.

„Kiedy Hiszpanie przybyli w XVIII wieku, zaczęli nazywać zjawy los Vigilantes Oscuros (dosłownie „mroczni obserwatorzy”)” – napisała w artykule redaktor naczelna SFGate, Katie Dowd. „A gdy angloamerykańscy osadnicy zaczęli domagać się ziemi w regionie, oni również poczuli, że są obserwowani ze wzgórz”.

Obecność Obserwatorów “poczuł” amerykański pisarz John Steinbeck. W swoim opowiadaniu „Flight” z 1938 roku postać widzi czarną postać spoglądającą na niego z pobliskiego wzgórza, „ale szybko odwrócił wzrok, gdyż był to jeden z mrocznych obserwatorów” – napisał Steinbeck. „Nikt nie wiedział, kim byli obserwatorzy ani gdzie mieszkali, ale lepiej było ich ignorować i nigdy nie okazywać im zainteresowania”. (To była rodzinna obsesja; syn Steinbecka, Thomas, wraz z malarzem Benjaminem Brode był współautorem książki o Obserwatorach, napisała Dowd.)

Więc kim – lub czym – są Mroczni obserwatorzy?

Według Dowd, jedna z teorii głosi, że są one jedynie wytworami umysłów obserwatorów poszukujących wzorców. Innymi słowy, jest to klasyczny przypadek pareidolia: zjawisko psychologiczne, w którym mózg obserwatora znajduje wzory lub znaczenie w niejasnym lub przypadkowym obrazie.

Zjawisko to jest powodem, dla którego niektórzy ludzie widzą twarze Muppetów na Księżycu lub oblicze Jezusa na spalonym toście. W tym przypadku zwykłe cienie na wzgórzach Santa Lucia mogą zostać zinterpretowane przez mózg widza jako wysokie, zakapturzone postacie (Obserwatorzy zwykle pojawiają się późnym popołudniem).

Kolejny przykład widma Brockenu, zdjęcie zrobione wysoko w górach. (Zdjęcie: Andreas Strauss / Alamy)

Według Dowd, ten efekt poszukiwania wzorców może zostać wzmocniony przez obecność mgły lub niskich chmur. Cienie rzucane na chmury są odpowiedzialne za inną niesławną iluzję, znaną jako Widmo Brockenu.

„Niemieccy mieszkańcy w pobliżu gór Harz od wieków donoszą o niewyraźnej postacie na szczycie Brocken” – napisała Dowd. „W rzeczywistości Widmo Brockenu… dzieje się, gdy cienie padają na szczególnie zamglone górskie szczyty. Jeśli słońce znajduje się za obserwatorem, mgła bawi się cieniem, nadając mu ogromny i groźny wygląd”.

Figury widmowe są zwykle otoczone tęczową aureolą, wytwarzaną przez światło słoneczne odbijające się od kropelek wody we mgle lub chmurach, według BBC. Chociaż jest to powszechne w górach Harz, gdzie mgły często pojawiają się na niskich wysokościach, możesz zobaczyć ten efekt na każdym zamglonym zboczu góry ze słońcem za plecami i chmurami pod tobą. Być może sam to widziałeś z okna samolotu; Lecąc między słońcem a chmurami, samolot może rzucać na chmury poniżej tęczowy cień, który wygląda na nadnaturalnie duży.

Jest więc możliwe, że wędrowcy w górach Santa Lucia po prostu wpatrują się we własne cienie a nie w patrzących na nich Mrocznych obserwatorów.

Źródła: Brandon Specktor

For centuries, Big Sur residents have seen ‘Dark Watchers’ in the mountains

Shades of grey: What is the brocken spectre?

Zdjęcia: Getty

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x