Japońskie Ministerstwo Środowiska chce wprowadzić zakaz darmowych plastikowych widelców i łyżek

Japonia jest często oskarżana o nadużywanie plastiku, ale rząd wydaje się słuchać oskarżeń i podejmuje kroki w celu ograniczenia jednorazowego plastiku użytku w życiu codziennym. W ubiegłym roku wprowadzono ogólnokrajowy zakaz darmowych toreb plastikowych wydawany przez sklepy, supermarkety i restauracje – za plastikową torbę trzeba uiścić dodatkową opłatę w wysokości od trzech do dziesięciu jenów (0,02 do 0,09 USD).

Początkowo zmiany napotkały opór, ale niecały rok później zużycie plastikowych toreb gwałtownie spadło, a użycie toreb ekologicznych wzrosło do ponad 70 procent. Idąc o krok dalej, miasto Kameoka w prefekturze Kioto zakazało sklepom oferowania plastikowych toreb, zarówno bezpłatnych, jak i odpłatnych, w styczniu tego roku.

To znaczna poprawa, ale ogólny problem z plastikiem pozostaje i trzeba zrobić więcej. Dlatego Ministerstwo Środowiska przygotowało nową ustawę, której celem jest zakaz bezpłatnych plastikowych widelców i łyżek w sklepach ogólnospożywczych i innych. Ustawa obejmuje również szereg innych plastikowych przedmiotów, takich jak kosmetyki hotelowe.

Ustawa ta, ogłoszona przez rząd 9 marca, ma wejść w życie w kwietniu 2022 r., jeśli zostanie zatwierdzona przez Sejm. Za rozdawanie bezpłatnych plastikowych sztućców jest przewidziana kara do 500 000 jenów (4600 USD). Minister środowiska Shinjiro Koizumi oświadczył, że „od tej pory sztuczce nie będą wydawane za darmo. To jest zaawansowana wersja opłaty za plastikowe torby na zakupy.”

Podobnie jak w przypadku plastikowych toreb, plastikowe sztuczce nie będą zakazane; zostanie na nie nałożona dodatkowa opłata w wysokości około pięciu jenów (0,05 USD).

Źródła: TV Asahi , Hachima Kiko , Kyoto Shimbun | Zdjęcia: Photo by Volodymyr Hryshchenko on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x