Dlaczego psy i koty nagle zaczynają biegać?

W jednej chwili szczeniak spokojnie je swoją karmę, a w następnej biega po domu, jakby pod jego ogonem płonął ogień. Te epizody „zoomies [losowy przypływ energii u psa lub kota]” trwają nawet kilka minut.

Dlaczego więc psy, koty i inne zwierzęta domowe biegają bez wyraźnego powodu?

„Po prostu dobrze się bawią” – powiedział José Arce, prezes-elekt American Veterinary Medical Association. Te wybuchy energii, technicznie zwane szalonymi okresami przypadkowej aktywności (frenetic random activity periods / FRAP), są naturalne i występują u wielu udomowionych i dzikich gatunków zwierząt.

FRAP mogą wydawać się losowe, ale kilka wyzwalaczy jest typowych dla psów. Kiedy właściciel wypuści psa ze swojego domu, szczenię może zacząć biegać, aby uwolnić energię, którą zgromadził w ciągu dnia. Podobnie właściciel wracający do domu po pracy może skłonić psa do szybkiego biegania po wielogodzinnej drzemce. Innym częstym wyzwalaczem FRAP jest kąpiel, prawdopodobnie w celu uwolnienia energii nerwowej lub podniecenia po kąpieli, powiedział Arce.

Koty mają różne wyzwalacze. Podczas gdy szczenięta uzyskują zoomies w ciągu dnia, koty częściej mają zoomies o zmierzchu i o świcie, ponieważ wtedy są najbardziej aktywne. Mają również tendencję do doświadczania FRAP po czesaniu i korzystaniu z kuwety. Arce zwykle karmi własne koty suchą karmą, ale kiedy od czasu do czasu wyjmuje puszkę mokrej karmy, ścigają się po jego domu. „Są naprawdę szczęśliwi i podekscytowani, biegają po korytarzu i wskakują na kanapę” – powiedział.

Kiedy koty uzyskują zoomies, zwykle biegają szybciej niż psy. Bardziej atletyczne i bardziej nerwowe rasy psów, takie jak owczarki australijskie, mogą mieć częściej zoomies niż psy bardziej wyluzowane i spokojne, prawdopodobnie dlatego, że muszą częściej “wyrzucać” energię, powiedział Arce.

Dzikie zwierzęta, takie jak fretki i słonie, również mają FRAP. Zachowanie to jest czasami nazywane „binkies” u królików i uważa się, że jest ono wyrazem podniecenia, zgodnie z badaniem opublikowanym w 2020 roku w Journal of the American Association for Laboratory Animal Science. Króliczy binkies może wyglądać jak bieganie, obracanie i skręcanie głową lub ciałem i podskakiwanie lub skakanie w powietrzu.

Chociaż FRAP to normalne zachowanie, niektórzy właściciele zwierząt domowych błędnie interpretują szaloną energię i martwią się, że ich pies jest zestresowany lub chory, powiedział Arce. Mogą błędnie odczytywać zoomies jako zachowania obsesyjno-kompulsywne. Psy z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (OCD) mogą gonić ogony, podążać za cieniem, rzucać się w powietrze, jakby próbowały złapać muchę i wycierać podłogę językami – ale bieganie po domu nie jest oznaką OCD u psów. Jeśli nie masz pewności, czy Twój zwierzak ma objawy OCD, Arce zalecił nagranie filmu z jego zachowaniem i pokazanie go weterynarzowi.

Same Zoomies nie są szczególnie niebezpieczne. Arce nigdy nie słyszał, aby zwierzę doznało poważnych obrażeń od zoomies. Jeśli jesteś w domu i martwisz się, usuń wszelkie delikatne przedmioty z “trasy” psa. Jeśli dzieje się to na spacerze, trzymaj mocno smycz, aby pies nie uciekł. Jeśli zabierasz psa w miejsce, w którym FRAP może być niebezpieczny dla niego, na przykład podczas zwiedzania klifu, zastanów się, czy wcześniej nie pozwolić mu “wyrzucić z siebie” nadmiaru energii.

Źródła: Tara Santora

Behavioral Effects of Cage Size and Environmental Enrichment in New Zealand White Rabbits

Zdjęcia: @Hans Surfer Via Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x