Wejdź do tajemniczego starożytnego egipskiego grobowca „Doktora” w nowej grze VR

Grobowiec starożytnego Egipcjanina zwanego „Doktorem [the Doctor]”, ukryty pod piramidą i ozdobiony mistycznymi zaklęciami wzywającymi bogów i demonicznych strażników, ożywa w nowym, wciągającym doświadczeniu wirtualnej rzeczywistości.

Wystarczy założyć gogle VR, aby zostać egiptologiem, który wejdzie do grobowca, aby zbadać jego głębiny.

Eksperci od egiptologii z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley stworzyli „Księgę umarłych w 3D [The Book of the Dead in 3D]”, która wykorzystuje VR, aby zaoferować rzadki widok z pierwszej osoby na egipskie miejsce pochówku. Trójwymiarowy grobowiec i rekonstrukcje artefaktów przedstawiają z bliska tradycje otaczające bóstwa, demony, magiczne zaklęcia związane z śmiercią i życia pozagrobowego w starożytnym Egipcie, powiedzieli przedstawiciele Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (UC Berkeley) w oświadczeniu.

„Możesz doświadczyć wchodzenia do grobowca, chodzenia wokół trumny i interakcji z tymi pięknymi pogrzebowymi tekstami i obrazami” – powiedziała kierowniczka projektu Rita Lucarelli, profesor nadzwyczajny studiów bliskowschodnich i kurator egiptologii w Hearst Museum at UC Berkeley.

„W egiptologii książki drukowane są nadal bardziej cenione niż projekty cyfrowe” – powiedziała Lucarelli. „Ale myślę, że ten trend powoli się zmienia, ponieważ używamy nowych narzędzi do dokumentowania tych starożytnych skarbów”.

Gdy użytkownik urządzenia interaktywnego zakłada zestaw VR, zostaje przetransportowany do Sakkary, miejsca rozległej nekropolii i pola piramid w Memfis, około 32 kilometry na południe od Kairu. Tam wchodzi do grobowca nadwornego lekarza Psamtika – zwanego „Doktorem” – którego sarkofag pochodzi z 26 dynastii Egiptu – około 664 r. p.n.e. do 525 r. p.n.e. Na grawerowanych kamieniach znajdują się liczne zaklęcia przywołujące ochronę kilkunastu bogów, przed atakami wrogów w zaświatach.

Wieko sarkofagu Psamtika jest wyrzeźbione z jednej płyty kamiennej pokrytej rycinami zaklęć ochronnych. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości Hearst Museum)

William Randolph Hearst kupił ciężką kamienną pokrywę sarkofagu Psamtika, która waży około 3447 kilogramów podczas podróży do Egiptu w 1900 roku. Trzy lata później Hearst podarował pokrywę Phoebe Apperson Hearst Museum of Anthropology UC Berkeley. Psamtik był głównym lekarzem faraona, a także „wodzem Libijczyków” – typem nadzorcy zagranicznych najemników, jak podaje Muzeum Hearsta.

Ale Doktora nigdy nie pochowano w swoim sarkofagu, który był pusty, gdy odkryto grobowiec (chociaż w trumnie w pobliskiej komnacie znajdowała się kobieta uważana za żonę Psamtika). Do dziś pozostaje tajemnicą, dlaczego nie znaleziono tam mumii Psamtika.

Oprócz wieka sarkofagu Psamtika, Lucarelli i jej koledzy zeskanowali, zdigitalizowali i stworzyli model 3D egipskich artefaktów z Muzeum Hearsta i innych kolekcji w Kalifornii. Ich celem jest zachowanie ulotnych obiektów w formacie cyfrowym oraz zapewnienie, że pozostaną dostępne do studiów akademickich i badań nawet po repatriacji do swoich krajów pochodzenia.

Korzystanie z technologii gier wideo VR dodaje wycieczkom radości i ekscytacji, „ale moim głównym celem jest, aby ten projekt był istotny pod względem akademickim i był użyteczny dla naukowców” – powiedziała Lucarelli w oświadczeniu.

Zgodnie z oświadczeniem immersyjna interaktywna „Księga umarłych w 3D” zostanie uruchomiona w 2021 roku w Hearst Museum.

Źródła: Mindy Weisberger

A tomb with a view: Egyptologist recreates after-death experience in VR

PAHMA-5-522

Sarcophagus lid

Zdjęcia: UC Berkeley, photo by Yasmin Anwar

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x