Niektóre japońskie szkoły podstawowe nie pozwalają dzieciom nosić bielizny podczas wychowania fizycznego

Niedawno Rada Edukacji Prefektury Nagasaki poprosiła szkoły podlegające jej jurysdykcji, aby rozważyły ​​zmianę ich kodeksu ubioru po tym, jak wyszło na jaw, że większość gimnazjów i liceów -w regionie – ma zasady określające kolor bielizny uczniów. Teraz szkolne zasady dotyczące bielizny są ponownie w centrum uwagi i to z jeszcze dziwniejszego powodu.

Podczas spotkania poświęconego przeglądowi budżetu we wtorek (09.03) w Kawasaki, radna miejska Eri Yamada poruszyła niepokojącą skargę, którą usłyszała od rodziców dzieci w wieku szkolnym. Podczas zajęć WF uczniowie są zobowiązani do przebrania się w stroje sportowe, ale kiedy to robią, w niektórych szkołach nie wolno im nosić bielizny pod spodem. Zasada dotyczy zarówno chłopców, jak i dziewcząt, a ponieważ japońska szkoła podstawowa trwa do szóstej klasy (wiek 11-12), oznacza to również, że starsze dziewczynki muszą zdjąć staniki przed ćwiczeniami.

Chociaż nie wszystkie szkoły mają zasadę „brak bielizny na lekcjach wychowania fizycznego”, Yamada była zszokowana, słysząc, że jakkolwiek szkoła ma takie zasady. „Dzieci ze szkół podstawowych są w wieku, w którym kształtują się koncepcje seksualności, a ta zasada będzie miała na nie negatywny wpływ” – stwierdziła, dodając jednocześnie, że wiele dzieci samo powiedziało swoim rodzicom, że nie lubią, gdy zakazuje im się noszenia bielizny.

Dlaczego więc w niektórych szkołach nie wolno nosić bielizny? Dla względów zdrowotnych i higienicznych, mówią. Dzieci ze szkoły podstawowej nie biorą prysznica po zajęciach WF, a zasady noszenia bielizny zostały stworzone tak, aby nie spędzały reszty dnia w spoconej, mokrej bieliźnie.

Jest w tym pewna mądrość, ale argument nie jest najlepszy, ponieważ można zastosować tę samą logikę do każdego elementu ubioru. Po WF dzieci zmieniają przepocone mundurki z powrotem w czyste, suche mundurki – dlaczego dzieciom po prostu nie każe się przynosić drugiego kompletu bielizny na przebrania po WF?

W odpowiedzi na wezwanie Yamady do reformy, komisarz Kawasaki ds. Edukacji, Mitsuru Odashima, powiedział, że ustali szkoły w których obowiązują takie zasady i poprosi je o ponowne rozważenie, czy taka polityka jest w najlepszym interesie dzieci. „Konieczne jest, aby szkoła zapewniała wskazówki dotyczące właściwego zdrowia i higieny, ale powinny one być odpowiedniego rodzaju i uwzględniać uczucia dzieci”.

 

Źródła: Kanagawa Shimbun via Livedoor News via Jin | Zdjęcia: Pakutaso

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x