Mała złota kulka jest najmniejszym obiektem którego grawitacja została zmierzona

Nawet małe przedmioty podlegają prawu grawitacji.

Złota kulka o szerokości zaledwie 2 milimetrów i masie około 90 miligramów jest obecnie najmniejszym obiektem, dla którego można zmierzyć siłę przyciągania. Obserwacje tej złotej kulki szarpiącej inną kulkę o podobnej wielkości potwierdzają, że grawitacja zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami, nawet w przypadku wyjątkowo słabych pól grawitacyjnych, podają fizycy w Nature z 11 marca. Wcześniejsze eksperymenty obejmowały obiekty o masie setek miligramów lub większej.

Zgodnie z prawem powszechnego ciążenia Newtona siła grawitacji między dwiema masami jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między nimi. Podwój odległość między dwoma obiektami, a będą się one przyciągać z jedną czwartą siły.

Zespół fizyków z Wiednia sprawdził, czy ta zależność sprawdza się w przypadku niewielkich mas. Naukowcy przymocowali złotą kulkę do poziomo zawieszonej belki, która mogła się swobodnie obracać w odpowiedzi na grawitacyjne przyciąganie innej złotej kulki znajdującej się zaledwie kilka milimetrów dalej. Naukowcy mierzyli ruchy pierwszej kulki, wielokrotnie przesuwając drugą kulkę bliżej i dalej. Wyniki pasowały do ​​przewidywań prawa Newtona i ogólnej teorii względności Einsteina, dwóch teorii grawitacji, które są równoważne w większości codziennych warunków.

Ostatecznie naukowcy chcą sprawdzić, jak grawitacja zachowuje się w znacznie mniejszych skalach – w przypadku obiektów tak malutkich, że mogą dokonywać kwantowych wyczynów, takich jak istnienie w wielu miejscach jednocześnie. Złote kulki są zbyt duże, aby przestrzegać zasad kwantowych, ale eksperyment przybliża naukowców o mały krok do zbadania kwantowej strony grawitacji.

Źródło: Emily Conover

Zdjęcie: TOBIAS WESTPHAL/UNIVERSITY OF VIENNA

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x