Czas letni 2021: kiedy zmieniamy nasze zegary i dlaczego

Czas letni zaczyna się ponownie w niedzielę 14 marca, kiedy większość Amerykanów przesunie swoje zegary do przodu o godzinę. W dniu 7 listopada 2021 r. czas letni ponownie się skończy i cofniemy nasze zegary o godzinę. Te jesienne i wiosenne zmiany zegarów kontynuują długą tradycję oszczędzania energii zapoczątkowaną przez Benjamina Franklina.

Oto spojrzenie na to, kiedy czas letni zaczyna się i kończy w ciągu roku, jego historię, dlaczego mamy go teraz oraz kilka mitów i interesujących faktów na temat zmiany czasu.

KIEDY ZACZYNA SIĘ I KOŃCZY CZAS LETNI?

Historycznie rzecz biorąc, czas letni ( Daylight Saving Time / DST) rozpoczynał się w miesiącach letnich i kończył tuż przed zimą, chociaż daty zmieniły się w czasie, ponieważ rząd USA uchwalił nowe ustawy, zgodnie z obserwatorium marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych (U.S. Naval Observatory / USNO).

Począwszy od 2007 roku, czas letni zaczyna się w Stanach Zjednoczonych w drugą niedzielę marca , kiedy ludzie przesuwają swoje zegary o godzinę do przodu o 2 nad ranem standardowego czasu lokalnego (czyli o 2 nad ranem tego dnia zegary pokaże 3 nad ranem lokalnego czasu letniego). Czas letni kończy się następnie w pierwszą niedzielę listopada, kiedy zegary są cofane o godzinę o 2 nad ranem lokalnego czasu letniego (a więc będą pokazywać 1 nad ranem standardowego czasu lokalnego).

W 2021 roku czas letni zaczyna się 14 marca i kończy 7 listopada w Stanach Zjednoczonych, kiedy cofniesz zegar o godzinę i cykl rozpocznie się od nowa. Czas letni w USA zacznie się ponownie 13 marca 2022 r.

DLACZEGO ZACZĄŁ SIĘ CZAS LETNI?

Benjamin Franklin bierze na siebie zaszczyt (lub winę, w zależności od twojego spojrzenia na zmiany czasu) za wymyślenie pomysłu resetowania zegarów w miesiącach letnich jako sposobu na oszczędzanie energii. Przesuwając zegary do przodu, ludzie mogli wykorzystać dodatkowe wieczorne światło dzienne, zamiast marnować energię na oświetlenie. W tym czasie Franklin był ambasadorem w Paryżu i dlatego w 1784 roku napisał dowcipny list do Journal of Paris, ciesząc się z jego „odkrycia”, że słońce świeci zaraz po wschodzie słońca.

Mimo to czas letni zaczął się oficjalnie dopiero ponad sto lat później. Niemcy wprowadziły DST w maju 1916 r. Jako sposób na oszczędzanie paliwa podczas I wojny światowej. Reszta Europy wprowadziła DST wkrótce potem. W 1918 roku Stany Zjednoczone przyjęły czas letni.

Chociaż prezydent Woodrow Wilson chciał zachować czas letni po zakończeniu I wojny światowej, kraj był wówczas w większości wiejski, a rolnicy sprzeciwiali się temu, częściowo dlatego, że oznaczałoby to utratę godziny światła porannego ( Mitem jest, że czas letni został ustanowiony, aby pomóc rolnikom ). I tak czas letni został zniesiony do czasu, gdy następna wojna go przywróciła. Na początku II wojny światowej, 9 lutego 1942 r., prezydent Franklin Roosevelt ponownie wprowadził czas letni na cały rok, nazywając go „czasem wojny”.

Po wojnie system wolnego wybory, w którym stany i miasta USA miały wybór, czy chcą przestrzegać czasu letniego, czy też nie, doprowadził do chaosu. A w 1966 roku, aby ujarzmić ten chaos „Dzikiego Zachodu”, Kongres uchwalił ustawę o jednolitym czasie. To prawo federalne oznaczało, że każdy stan, który przestrzega czasu letniego musiał przestrzegać jednolitego protokołu w całym stanie – czas letni zaczyna się w pierwszą niedzielę kwietnia i kończy w ostatnią niedziela października.

Następnie w 2007 roku weszła w życie ustawa o polityce energetycznej z 2005 roku, wydłużająca czas letni do obecnych czasów.

DLACZEGO MAMY CZAS LETNI?

Mniej niż 40% krajów świata przestrzega czasu letniego. Jednak te kraje, w których korzysta się czasu letniego, korzystają z naturalnego światła w letnie wieczory. Dzieje się tak, ponieważ dni stają się coraz dłuższe, gdy Ziemia przesuwa się z sezonu zimowego na wiosnę i lato, a najdłuższy dzień w roku przypada na przesilenie letnie. W sezonie letnim na każdej półkuli Ziemia – która obraca się wokół własnej osi pod kątem – jest nachylona bezpośrednio w kierunku Słońca.

Kiedy Ziemia okrąża Słońce, obraca się również wokół własnej wyimaginowanej osi. Ponieważ obraca się wokół tej osi pod kątem, różne części naszej planety doświadczają bezpośrednich promieni słonecznych o różnych porach roku, co prowadzi do pór roku.(Zdjęcie: BlueRingMedia / Shutterstock.com)

Regiony najbardziej oddalone od równika i bliżej biegunów czerpią największe korzyści ze zmiany zegarów na czas letni, ponieważ w poszczególnych porach roku następuje bardziej dramatyczna zmiana nasłonecznienia.

Badania sugerują również, że przy większej ilości światła dziennego wieczorami liczba wypadków drogowych jest mniejsza, ponieważ na drodze jest mniej samochodów, gdy na zewnątrz jest ciemno. Więcej światła dziennego może również oznaczać więcej wykonanych czynności na świeżym powietrzu, przez pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin.

Nominalnym powodem zmiany czasu na letni była od dawna oszczędność energii. Zmiana czasu została po raz pierwszy wprowadzona w Stanach Zjednoczonych podczas I wojny światowej, a następnie przywrócona podczas II wojny światowej w ramach działań wojennych. Podczas arabskiego embarga na ropę, kiedy arabscy ​​członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę (OPEC) przestali sprzedawać ropę do Stanów Zjednoczonych, Kongres wprowadził nawet próbny okres całorocznego oszczędzania światła dziennego, próbując oszczędzać energię.

Ale dowody na oszczędność energii są nikłe. Jaśniejsze wieczory mogą zaoszczędzić na oświetleniu elektrycznym, powiedział Stanton Hadley, starszy badacz z Oak Ridge National Laboratory, który pomógł przygotować raport dla Kongresu na temat wydłużenia czasu letniego w 2007 roku. Jednak źródła światła stały się coraz bardziej wydajne, powiedział Hadley, więc oświetlenie jest odpowiedzialne za mniejsza część całkowitego zużycia energii niż kilka dekad temu. Ogrzewanie i chłodzenie prawdopodobnie mają większe znaczenie, a niektóre miejsca mogą wymagać klimatyzacji podczas długich i ciepłych letnich  wieczorów.

Hadley i jego koledzy odkryli, że cztery tygodnie dodatkowego czasu letniego, które zaczęły obowiązywać w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku, pozwoliły zaoszczędzić trochę energii, około pół procent tego, co w innym przypadku zostałoby zużyte każdego z tych dni. Jednak Hadley powiedział, że całomiesięczny okres czasu letniego może mieć odwrotny skutek.

Badanie przeprowadzone w 1998 roku w Indianie przed i po wprowadzeniu czasu letniego w niektórych hrabstwach wykazało niewielki wzrost zużycia energii w budynkach mieszkalnych. Tymczasowe zmiany w czasie letnich igrzysk olimpijskich w 2000 roku w Australii również nie przyniosły oszczędności energii, jak wykazało badanie z 2007 roku.

Część problemów z oszacowaniem wpływu czasu letniego na zużycie energii polega na tym, że wprowadzono tak niewiele zmian w zasadach i wytycznych, co utrudnia porównania „przed i po” – powiedział Hadley. Wydłużenie czasu letniego w 2007 r. pozwoliło na porównanie jedynie kilku tygodni przed i po. Zmiany w Indianie i Australii były ograniczone geograficznie.

Ostatecznie, powiedział Hadley, kwestia energii prawdopodobnie nie jest prawdziwym powodem, dla którego Stany Zjednoczone i tak trzymają się czasu letniego.

„W szerokiej gamie rzeczy oszczędność energii nie jest głównym czynnikiem” – powiedział.

W JAKICH MIEJSCACH OBOWIĄZUJE CZAS LETNI?

Czas letni w USA

W większości Stanów Zjednoczonych i Kanadzie czas letni obowiązuje w tych samych dniach z kilkoma wyjątkami. Hawaje i Arizona to dwa stany USA, które nie przestrzegają czasu letniego, chociaż według NASA Navajo Nation w północno-wschodniej Arizonie stosuje się czas letni.

I co roku w różnych stanach pojawiają się projekty ustaw związane z usnięciem czasu letniego, ponieważ nie każdemu zależy na przestawieniu zegarów o godzinę do przodu. W 2018 roku Senat i Izba Reprezentantów Florydy uchwaliły ustawę zwaną Ustawą o ochronie przed słońcem ( plik PDF z ustawą ), która prosiła Kongres Stanów Zjednoczonych o zwolnienie stanu z federalnej ustawy o jednolitym czasie z 1966 r. Jeśli zostanie zatwierdzona, Floryda pozostanie w DST przez cały rok. Aby jednak zezwolić na całoroczny czas letni na Florydzie, Kongres USA musiałby zmienić ustawę o jednolitym czasie (15 USC s. 260a), aby zezwolić stanom na taka zmianę (Kongres nie zatwierdził jeszcze przepisów). Piętnaście innych stanów podjęło podobne posunięcia poprzez ustawy, inicjatywy wyborcze i rezolucje. Te stany to: Arkansas, Alabama, Kalifornia, Delaware, Georgia, Idaho, Luizjana, Maine, Ohio, Oregon, Karolina Południowa, Tennessee, Utah, Waszyngton i Wyoming.

Jesienią 2018 roku Kalifornia zagłosowała za Proposition 7, propozycja zniesienia corocznych zmian czasu. Następnie ustawodawca stanowy musi głosować nad propozycją, a następnie Kongres. Jednak nic z tego się nie wyszło, ponieważ rząd federalny nie zatwierdził zniesienia corocznych zmian czasu.

Czas letni w Kanadzie

W dziewięciu z 10 prowincji Kanady obowiązuje czas letni. Prowincje i terytoria w Kanadzie, które utrzymują czas standardowy przez cały rok, to: niektóre regiony prowincji Kolumbia Brytyjska, części Saskatchewan, północno-zachodniego Ontario i wschodni Quebec. W międzyczasie Jukon wprowadził czas letni na stałe w 2020 r. Lokalizacje w Kolumbii Brytyjskiej, które nie używają czasu letniego, to: Chetwynd, Creston, Dawson Creek, Fort Nelson i Fort St. John; w Saskatchewan tylko Creighton i Denare Beach korzystają czas letni.

Czas letni w Europie

W większości krajów Europy obowiązuje obecnie czas letni, który rozpoczyna się o godzinie 1:00 czasu GMT w ostatnią niedzielę marca – czyli 28 marca 2021 r., kiedy Europejczycy przesuwają zegary o jedną godzinę do przodu o 1:00 czasu GMT. Czas letni kończy się (zaczyna się czas zimowy) o godzinie 1:00 czasu GMT w ostatnią niedzielę października lub 31 października 2021 r., kiedy zegary cofają się o godzinę.

Większość krajów europejskich przestrzega czasu letniego, z wyjątkiem Rosji, Islandii i Białorusi. W Wielkiej Brytanii czas letni nazywany jest brytyjskim czasem letnim ( British Summer Time / BST).

Czas letni nazywany jest środkowoeuropejskim czasem letnim (Central European Summer Time / CEST) w: Austrii, Francji, Niemczech, Włoszech, Węgrzech, Norwegii, Polsce, Hiszpanii i Szwajcarii. Czas letni zaczyna się o 2 nad ranem czasu lokalnego dla tych krajów, kiedy zegary są przesuwane o godzinę do przodu. Ta sama zmiana zegara o 2 w nocy następuje dla Bułgarii, Estonii, Finlandii, Grecji, Łotwy, Litwy i Rumunii, które nazywają czas letni czasem wschodnioeuropejskim letnim (Eastern European Summer Time / EEST).

Latem w Irlandii czas letni nazywany jest irlandzkim czasem standardowym (Irish Standard Time / IST) i rozpoczyna się o godzinie 1:00 czasu lokalnego, kiedy zegary przesuwane są do przodu o godzinę do. Ta sama zmiana zegara ma miejsce na Wyspach Kanaryjskich, Wyspach Owczych i Portugalii, które nazywają czas letni zachodnioeuropejski czasem letnim (Western European Summer Time / WEST). Jednak nawet Unia Europejska może zaproponować koniec zmian czasu, ponieważ niedawne badanie wykazało, że 84% z 4,6 miliona ankietowanych osób stwierdziło, że chciałoby go zlikwidować. Jeśli ustawodawcy i państwa członkowskie się zgodzą, członkowie UE mogliby zdecydować o utrzymaniu UE w okresie letnim lub zimowym.

Półkula południowa DST

Kraje, które obserwują czas letni na półkuli południowej – w Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Południowej i Afryce Południowej – przestawiają swoje zegary do przodu o godzinę do przodu w okresie od września do listopada i cofają do standardowego czasu w okresie od marca do kwietnia.

Australia, będąc tak dużym krajem (szóstym co do wielkości na świecie), nie przestrzega równomiernie czasu letniego: Nowa Południowa Walia, Wiktoria, Australia Południowa, Tasmania i Australijskie Terytorium Stołeczne przestrzegają czasu letniego, podczas gdy Queensland, Terytorium Północne ( Australia Zachodnia) nie. Zegary na obszarach przestrzegających czasu lokalnego przesuwane są o godzinę do przodu o 2 nad ranem czasu lokalnego w pierwszą niedzielę października – czyli 3 października 2021 r. – i cofane są o godzinę o 3 nad ranem lokalnego czasu dziennego w pierwszą niedzielę kwietnia – lub 4 kwietnia 2021.

MITY DOTYCZĄCE CZASU LETNIEGO

Okazuje się, że ludzie mają więcej zawałów serca w poniedziałek po przejściu na czas letni. Badacze donosili o tym w 2014 roku w czasopiśmie Open Heart. Naukowcy stwierdzili, że liczba zawałów serca wzrasta w ten poniedziałek o 24% w porównaniu ze średnią dzienną liczbą zawałów w tygodniach poprzedzających rozpoczęcie czasu letniego.

Zanim w Stanach Zjednoczonych uchwalono ustawę o jednolitym czasie, był okres, w którym w dowolnym miejscu można było obserwować czas letni lub nie, co prowadziło do chaosu. Na przykład, jeśli ktoś jechał autobusem 56 kilometrów z Moundsville w Zachodniej Wirginii do Steubenville w Ohio, przejechał nie mniej niż przez “siedem przesiadek w czasie”.

Badanie opublikowane w 2009 roku w Journal of Applied Psychology wykazało, że w ciągu tygodnia następującego po „wiosennym przejściu” na czas letni, pracownicy kopalni spali o 40 minut krócej i mieli o 5,7% więcej wypadków w miejscach pracy niż w innych dniach roku.

Zwierzęta również mogą zauważyć zmianę czasu. Ponieważ ludzie ustalają rutynę dla swoich puszystych bliskich, psy i koty mieszkające w domu, a nawet krowy “odczuwają zakłócenia”, gdy, powiedzmy, przynosisz im jedzenie godzinę później lub przychodzisz doić je później niż zwykle, według badania Alison Holdhus-Small asystent w CSIRO Livestock Industries, australijskiej organizacji badawczo-rozwojowej.

Fakt, że godzina zmienia jest o drugiej w nocy w USA, może mieć związek z praktycznością. Na przykład jest wystarczająco późno, aby większość ludzi była już w domach, cofnięcie zegara o godzinę nie spowoduje zmiany daty na „wczoraj”. Ponadto jest wystarczająco wcześnie, aby nie wpływać na pracowników wczesnych zmian i osoby uczęszczające do kościoła.

Źródła: Jeanna Bryner

5 myths about daylight saving time

What Is Daylight Saving Time?

HB 1013 2018 Legislature

Year-Round Daylight Saving Time? Florida Says Yes, but It’s Not So Simple

California voters reject the tyranny of daylight saving clock changes

Time Change 2021 in Canada

Endless Summer: The EU Looks to End Daylight-Saving Time

Time zones and daylight saving

Daylight savings time and myocardial infarction

Changing to Daylight Saving Time Cuts Into Sleep and Increases Workplace Injuries

Zdjęcia: Photo by insung yoon on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x