Badania pokazują że 6 miesięczne lato może być normą do 2100 roku

Nowe badanie sugeruje, że globalne ocieplenie zmieni długość czterech pór roku, potencjalnie sprawiając, że sześciomiesięczne lato stanie się normą na półkuli północnej do roku 2100.

Natomiast zimy mogą trwać krócej niż dwa miesiące w roku, podobnie jak wiosna i jesień. Te drastyczne zmiany sezonowe miałyby daleko idący wpływ na świat, zakłócając rolnictwo i zachowanie zwierząt, zwiększając częstotliwość fal upałów, burz i pożarów, a ostatecznie stwarzając „zwiększone zagrożenie dla ludzkości” – napisali autorzy badania.

„Tropikalne komary przenoszące wirusy prawdopodobnie rozprzestrzenią się na północ i spowodują wybuchy epidemii podczas dłuższego i gorętszego lata” – napisali naukowcy w swoim badaniu, opublikowanym 19 lutego w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

Te i inne potencjalne wpływy „zwiększają pilną potrzebę zrozumienia”, jak zmieniają się pory roku wraz ze zmianami klimatycznymi i czy ta transformacja będzie kontynuowana w przyszłości.

Aby się tego dowiedzieć, autorzy badania przyjrzeli się historycznym danym o dziennej temperaturze od 1952 do 2011 roku na półkuli północnej. W szczególności chcieli zobaczyć, jak z roku na rok zmienia się początek nowych pór roku. Zespół zdefiniował początek lata jako początek temperatur w najgorętszych 25% średnich temperatur od 1952 do 2011 roku. Zdefiniowali zimę jako początek temperatur w najzimniejszych 25% średnich temperatur z tego samego okresu, podczas gdy jesień i wiosna były w okresie pomiędzy.

Naukowcy odkryli, że średnio lato wydłużyło się z 78 do 95 dni w latach 1952–2011. Tymczasem okres zimy skurczył się z 76 do 73 dni. Skróciły się również sezony przejściowe: wiosna skróciła się ze 124 do 115 dni, a jesień z 87 do 82 dni. Średnie temperatury zmieniły się; lato i zima stały się cieplejsze.

Zespół wykorzystał również modele klimatyczne do przewidywania prawdopodobnych zmian pór roku w przyszłości. Zgodnie ze standardowym scenariuszem (tj. bez wysiłków na rzecz złagodzenia globalnego ocieplenia) wiosna i lato zaczną się miesiąc wcześniej w 2100 roku niż w 2011 roku, a jesień i zima zaczną się pół miesiąca później. W rezultacie na półkuli północnej przez ponad połowę roku będzie lato – a średnie temperatury latem prawdopodobnie wzrosną.

Zespół napisał, że ta sezonowa zmiana wpłynie na wszystko, od migracji ptaków do wzrost plonów, dotykając praktycznie każdego aspektu biosfery Ziemi. Zapobieganie najbardziej wstrząsającym zmianom pór roku na naszej planecie w przyszłości zaczyna się od drastycznego ograniczenia emisji dwutlenku węgla już teraz.

Źródła: Brandon Specktor

Changing Lengths of the Four Seasons by Global Warming

Zdjęcia: Getty

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x