Chiny i Rosja połączą siły aby zbudować bazę na księżycu

Chiny i Rosja chcą zbudować wspólną bazę na księżycu.

Oba kraje zgodziły się na te plany we wtorek (9 marca), mówiąc, że Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych (ILRS) będzie „otwarta dla wszystkich zainteresowanych krajów i partnerów międzynarodowych”.

W „protokole ustaleń” między dwoma krajami, ogłoszonym przez Chińską Narodową Administrację Kosmiczną (CNSA), ILRS określał ILRS jako „kompleksową bazę eksperymentów naukowych z możliwością długoterminowych autonomicznych operacji, zbudowaną na powierzchni Księżyca i / lub na księżycowej orbicie, która będzie prowadzić multidyscyplinarne i wielozadaniowe badania naukowe, takie jak eksploracja i użytkowanie Księżyca, obserwacje księżycowe, podstawowe eksperymenty naukowe i weryfikacje techniczne.”

Innymi słowy, baza będzie wystarczająco samowystarczalna, aby działać bez ciągłych dostaw z Ziemi. Będzie istnieć na powierzchni Księżyca, na orbicie lub w obu miejscach. Będzie to punkt wyjścia dla nauki, eksploracji i „wykorzystania” zasobów księżyca, a także dowód słuszności koncepcji technologii niezbędnej do podtrzymania życia ludzkiego tak daleko od Ziemi.

Ludzka załoga żadnego z tych krajów nigdy nie wylądował na Księżycu i nie wyznaczono docelowej daty rozpoczęcia budowy ILRS. Jednak Rosja pozostaje czołowym krajem podróżującym w kosmos po wyścigu kosmicznym w XX wieku, a Chiny budują w ostatnich latach coraz bardziej imponujące stacje kosmiczne i sondy. W latach między wycofaniem floty promu kosmicznego NASA w 2011 r. a pierwszym startem SpaceX z załogą w 2020 r. oba kraje – jako jedyne na świecie – dysponowały pojazdami, które były w stanie wysłać ludzi na orbitę.

CNSA stwierdziło, że ILRS jest otwarte dla każdego kraju, który mógłby chcieć się zaangażować, Stany Zjednoczone współpracują z rosyjskimi astronautami w kosmosie od lat 70. XX wieku, NASA nie współpracowała w tej płaszczyźnie z Chinami. Stany Zjednoczone były inicjatorami projektu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w latach 80. i 90., następnie Kongres i prezydent Barack Obama w 2011 r. zakazali NASA współpracy w jakikolwiek sposób z jakimkolwiek podmiotem chińskim a dostawcą z USA zabroniono sprzedaży części do satelitów Chińczykom.

Te posunięcia nie powstrzymały Chin przed budowaniem własnych stacji kosmicznych. A teraz, w miarę starzenia się Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wydaje się, że polityka USA nie powstrzyma Rosji – najważniejszego partnera USA w tym projekcie – przed wykorzystaniem swoich talentów i zasobów w nowej współpracy z Chinami. Ale jeśli baza księżycowa zostanie zbudowana i zakazy ze strony USA nie zostaną zniesione, amerykańscy astronauci prawdopodobnie nie odwiedzą pierwszego stałego obiektu na Księżycu.

Źródła: Rafi Letzter

China and Russia sign a Memorandum of Understanding Regarding Cooperation for the Construction of the International Lunar Research Station

China’s Space Program Suggests Decoupling Won’t Work Like the US Hopes

Zdjęcia: CNSA

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x