Czy zwierzęta mogą urodzić identyczne bliźnięta?

U ludzi rodzenie wielu dzieci naraz jest czymś w gruncie rzeczy niezwykłym, ale jak często inne ssaki mają bliźnięta, trojaczki i czworaczki?

U wielu zwierząt mnogość dzieci jest raczej normą niż wyjątkiem. Na przykład, według badań z 2011 roku opublikowanych w czasopiśmie Theriogenology, przeciętny pies rodzi pięć szczeniąt w miocie. Jaka jest więc różnica między miotem a bliźniakami? „To naprawdę sprowadza się do liczby” – powiedział Charles Long, fizjolog rozrodu z Texas A&M University. Podczas gdy bliźniaki to z definicji dwoje dzieci, zwierzęta w miocie prawie zawsze mają ich więcej.

Samica “wypuszcza” wiele komórek jajowych, zapłodnione komórki jajowe wytwarzają wiele zarodków. (Wyjątkiem są identyczne bliźnięta – ale do tego dojdziemy później). Kiedy samica “wypuszcza” dwie komórki jajowe, powstałe potomstwo nazywamy bliźniętami braterskimi lub nieidentycznymi. (Trzy komórki jajowe dają trojaczki braterskie, cztery czworaczki braterskie… Rozumiesz?). Niezależnie od tego, czy jest to rodzeństwo z miotu, czy bliźnięta, to rodzeństwo ma mniej więcej połowę swojego DNA – tak samo jak każda inna para rodzeństwa.

Long powiedział, że zwierzęta w miocie rodzą średnio więcej niż troje dzieci. Ale różnica między miotami a bliźniakami w tym miejscu się kończą. Technicznie rzecz biorąc, nie ma różnicy między miotem składającym się z pięciu młodych a z pięciu bliźniaków braterskich – poza tym, że ludzkie pięcioraczki są wyjątkowo rzadkie. W 2017 roku Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom odnotowało tylko 49 urodzeń pięcioraczków (lub więcej) z 3 855 500 wszystkich urodzeń.

Z drugiej strony, niektóre zwierzęta prawie zawsze rodzą po dwa młode przy każdej ciąży. U tych zwierząt dwoje dzieci urodzonych w tym samym czasie nazywane jest bliźniakami. Jednak są to zwykle bliźnięta braterskie, a nie identyczne. Long powiedział, że owce, kozy i jelenie rodzą regularnie braterskie bliźnięta.

Ale co z identycznymi bliźniakami?

To genetycznie identyczne rodzeństwo powstaje, gdy jedno zapłodniona komórka jajowa dzieli się na dwie części. Według amerykańskiej National Library of Medicine bliźnięta jednojajowe u ludzi rodzą się około trzech do czterech razy na 1000 porodów. Bliźnięta jednojajowe są mniej powszechne u innych zwierząt, lekarze weterynarii zidentyfikowali identyczne szczenięta tylko raz, w 2016 roku. W tym rzadkim przypadku weterynarz wykonujący cesarskie cięcie na wilczarzu irlandzkim przypadkowo zauważył, że dwa szczenięta dzieliły łożysko. Test genetyczny potwierdził, że dwa szczeniaki mają wspólne DNA. Ale naukowcy zwykle nie szukają identycznych bliźniaków u innych zwierząt, co może być powodem, dla którego wydają się one tak rzadkie.

W przypadku jednego zwierzęcia identyczne rodzeństwo jest regułą, a nie rzadkością. Pancerniki zawsze rodzą identyczne czworaczki. Innymi słowy, samice pancerników owulują jedno jajo, które po zapłodnieniu dzieli się na cztery. Naukowcy nie są pewni, dlaczego tak się dzieje ani dlaczego jest to unikalne dla pancerników – powiedział Long. Jedno możliwych wyjaśnienień: posiadanie identycznych czworaczków zapobiega chowu wsobnemu. Rodzeństwo pancerników prawdopodobnie nie może kojarzyć się ze sobą, więc są zmuszeni wyjść ze swoich podziemnych nor, aby znaleźć partnerów.

Inne zwierzęta mogą rodzić bliźniaki jednojajowe w większym tempie, niż ludzie sobie wyobrażają. „Jeśli owca ma bliźniaki, nie badamy ich, aby sprawdzić, czy są identyczne” – powiedział Long. Dodał, że niesamowite podobieństwo dzielone przez identyczne bliźnięta nie jest pomocną wskazówką. – Wiesz, owce wyglądają podobnie.

Źródła: Isobel Whitcomb

Litter size at birth in purebred dogs—A retrospective study of 224 breeds

Multiple Births

Is the probability of having twins determined by genetics?

Zdjęcia: olgagorovenko via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x