Większość liceów i gimnazjów w Nagasaki ma zasady dotyczące tylko białej bielizny

Szkoły w Japonii cieszą się opinią szczególnie wybrednych, jeśli chodzi o wygląd uczniów, a jednym z najwyraźniejszych przykładów tego, jak szczegółowe mogą być zasady dotyczące ubioru, jest to, że w niektórych obowiązują zasady, które mówią, że uczniowie muszą nosić zwykłą białą bieliznę.

To nie jest przepis, który obowiązują wszystkie szkoły w Japonii, a nawet wśród Japończyków są tacy, którzy uważają, że ta reguła idzie za daleko. Ale istnieje w niektórych instytucjach edukacyjnych i aby dowiedzieć się, w ilu z nich istnieje, Rada Edukacji Prefektury Nagasaki przeprowadziła badanie publicznych szkół średnich i gimnazjów w prefekturze – zasady dotyczące białej bielizny okazały się zaskakująco powszechne.

Spośród 238 przebadanych szkół 138, czyli 58 procent, ma białą bieliznę wymienioną jako obowiązkowy element ubioru. Jednak w najbliższej przyszłości liczba ta może spaść, ponieważ Rada uważa, że ​​jest to powód do niepokoju, i taka polityka, szkoły może narazić ją na skargi dotyczące naruszania praw uczniów.

Biorąc pod uwagę, że Japonia jest tym samym krajem, w którym sąd okręgowy ostatnio podtrzymał upoważnienie szkół do zakazania uczniom farbowania włosów w celu zachowania dyscypliny, można założyć, że instytucje edukacyjne nie muszą martwić się o przepisy związane z obowiązkiem używania bielizny koloru białego – kolor biały, ponieważ biustonosze dziewczyn musza być białe aby nie były widoczne (prześwitujące) przez bluzki (elementem mundurku szkolnego). Jednak specyficzne zasady dotyczące ubioru nie brzmią: „bielizna nie może być widoczna”, ale „bielizna musi być biała”, dlatego wymaga “sprawdzenia zgodności”, niezależnie od tego, czy bielizna ucznia jest widoczna czy nie. W niektórych szkołach nauczycielka okresowo naciągała paski staników uczennic przez kołnierze, aby sprawdzić kolor biustonosza, a jedna z licealistów z Nagasaki zgłosiła, że nauczycielka wchodziła do klasy, gdy dziewczynki zmieniały ubrania na lekcje wychowania fizycznego (w Japonii chłopcy i dziewczęta przebierają się na wychowanie fizyczne w oddzielnych salach lekcyjnych, japońskie szkoły nie mają wydzielonych szatni przeznaczonych do tego).

Szkoły przyznają sobie prawo do patrzenia na bieliznę uczniów, a także w efekcie zmuszają uczniów do informowania nauczycieli, kolegów z klasy i kadry szkolnej o kolorze stanika i majtek, które noszą w danym dniu. To są rzeczy, o które martwi się Rada, więc na początku miesiąca wysłano zawiadomienie do szkół w całej prefekturze z prośbą o ponowne przeanalizowanie nie tylko ich “zasad ubioru”, ale także ogólnych zasad postępowania wobec uczniów, które należy ponownie przemyśleć lub zrewidować w świetle ich wpływu na uczniów i tworzonych wartości społecznych.

„Szkoły, które mają zasady dotyczące białej bielizny, na ogół wprowadziły je dawno temu” – przyznaje rzecznik Departamentu Edukacji Nagasaki. „Ponieważ zmieniają się przekonania na temat praw jednostki, szkoły muszą aktywnie ponownie przeanalizować swoje zasady”. W zawiadomieniu Rady prosi się również o dokonanie niezbędnych poprawek po dyskusjach i ankietach z uczniami i rodzicami, biorąc pod uwagę ich opinie w tej sprawie.

Źródła: NHK News Web via Otakomu | Zdjęcia: Pakutaso

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x