Jakie zwierzę ma największe uszy?

Które zwierzę ma największe uszy? Możesz pomyśleć, że to słoń i miałbyś rację – w pewnym sensie. Jak twierdzi Mary Ellen Holden, zoolog i mammolog z American Museum of Natural History w Nowym Jorku, słoń afrykański, jako największe żyjące zwierzę lądowe, ma największe uszy spośród wszystkich żywych zwierząt. Ale stworzeniem z największymi uszami w stosunku do wielkości ciała jest skocznik długouchy (Euchoreutes naso ), nocny gryzoń zjadający owady, który żyje na pustyniach Chin i Mongolii.

Skocznik długouchy mierzy około 10 centymetrów od głowy do zadu (nie licząc długiego ogona). Jego uszy, mierzące od 3,8 do 5 cm długości, stanowią 40% do 50% długości ciała.

„Ma najdłuższe uszy w całym królestwie zwierząt” – powiedziała Holden. Dla porównania, według Holden, uszy słonia afrykańskiego mają średnio prawie 1,2 m długości, ale to tylko około 17% długości ciała, co daje średnio około od 6 do 7,5 metrów.

W 2007 r. skocznik długouchy – którego rzadko udaje się nagrać na video – pojawił się w wiadomościach dzięki filmowi nagranemu podczas wycieczki Towarzystwa Zoologicznego Londynu na pustynię Gobi w Mongolii. Zgodnie z opisem wideo, zwierzę jest „trochę jak Myszka Miki z pustyni” – powiedział kierownik wyprawy i biolog ds. ochrony przyrody Jonathan Baillie.

Słoń afrykański (Loxodonta africana): Słoń afrykański ma największe uszy ze wszystkich zwierząt, ale uszy, które mogą mieć prawie 1,2 metra długości, stanowią tylko 17% długości ciała zwierzęcia. (Zdjęcie: Siegfried Modola / Stringer via Getty Images)

Słoń afrykański (Loxodonta africana): Słoń afrykański ma największe uszy ze wszystkich zwierząt, ale uszy, które mogą mieć prawie 1,2 metra długości, stanowią tylko 17% długości ciała zwierzęcia. (Zdjęcie: Siegfried Modola / Stringer via Getty Images)

Karakal stepowy (Caracal caracal): Ten mały żbik – występujący w Afryce, Azji i Indiach – jest znany ze swoich czarnych kępek na uszach, dzięki którym nazywany jest rysiem pustynni, zgodnie z National Zoo & Conservation Biology Institute w Smithsonian. (Zdjęcie: Martin Harvey przez Getty Images)

Fenek (Vulpes zerda): Najmniejsze stworzenie z rodziny psowatych, fenek ma największy stosunek ucha do ciała w tej grupie, zgodnie z raportem Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Lisy mają 35 do 40 cm długości, nie licząc ogona, a ich uszy mają od 10 do 15 cm długości, według Smithsonian’s National Zoo & Conservation Biology Institute, co sprawia, że ​​ich uszy to 25% do 43% długości ich ciała.(Zdjęcie: Floridapfe od S.Korea Kim in cherl via Getty Images)

Niektóre gatunki zająców – żyjące w zachodnich Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku – mają uszy o długości do 18 cm lub jednej trzeciej długości ciała, według National Geographic. (Zdjęcie: Joe McDonald przez Getty Images)

Dlaczego takie duże uszy? Duże uszy pomagają skocznikowi długouchemu i innym ssakom żyjącym w gorącym i suchym środowisku pozbyć się nadmiaru ciepła. „Słonie afrykańskie, lis fenek, skocznik długouchy – potrafią termoregulować dzięki szybkiej utracie ciepła przez bardzo mocno unaczynione uszy” – powiedziała Holden. Powiedziała, że ​​uszy tych zwierząt są duże i cienkie i zawierają wiele maleńkich naczyń krwionośnych. Krążąc przez uszy, krew uwalnia ciepło, pomagając w ten sposób zwierzęciu się ochłodzić.

– Kiedy zwierzę jest gorące, naczynia krwionośne w uszach rozszerzają się, uwalniając jeszcze więcej ciepła – powiedziała Holden. W nocy lub zawsze, gdy jest zimno, naczynia krwionośne zwierząt zwężają się, aby pomóc mu utrzymać ciepło.

„Myślę, że większość ludzi zgadza się z tym, że duże uszy są generalnie skorelowane z cieplejszym otoczeniem” – powiedziała Holden. „A jeśli spojrzeć na słonie afrykańskie i azjatyckie, uszy słonia afrykańskiego są znacznie większe niż uszy słonia azjatyckiego, ponieważ słonie afrykańskie zamieszkują cieplejszy klimat”. Uszy słoni azjatyckich, mierzące około 0,5 metra długości, stanowią tylko około 8% długości ich ciała.

Jeśli chodzi o strategie rozpraszania ciepła, używanie uszu do ochładzania się jest dobrą adaptacją do życia na pustyni. Według Holden, służy jako alternatywa dla pocenia się, pozwalając pustynnym stworzeniom oszczędzać wodę w środowisku, w którym tego zasobu jest niewiele.

Duże uszy mogą również pomóc skocznikowi długouchemu w wykryciu dźwięków o niskiej częstotliwości pochodzących od owadów i drapieżników, powiedziała Holden.

Źródła: Ashley P. Taylor / livescience.com

Zdjęcia: ullstein bild/Contributor via Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x