Dlaczego Chiny wykonują testy analne na obecność COVID-19?

Według doniesień, osoby podróżujące do niektórych chińskich miast były zobowiązane do wykonania testów wymazów – analnych – na obecność COVID-19.

W tamtym tygodniu japońscy urzędnicy skarżyli się, że niektórzy japońscy obywatele przybywający do Chin zostali poddani testom, które według BBC „powodowały wielki ból psychiczny”.

W lutym niektórzy amerykańscy dyplomaci powiedzieli, że są zobowiązani do poddania się testom, co wywołało skargę ze strony Departamentu Stanu USA.

„Departament Stanu nigdy nie zgodził się na tego rodzaju testy i zaprotestował bezpośrednio do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, kiedy dowiedzieliśmy się, że niektórzy pracownicy są nim objęci” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu. (Chińscy urzędnicy zaprzeczyli, że amerykańscy dyplomaci zostali poproszeni o poddanie się testom analnym).

Nie jest jasne, ilu międzynarodowych podróżników było zobowiązanych do przystąpienia do testów analnych, ale według The New York Times Pekin i Szanghaj podobno wymagały tych testów od niektórych pasażerów.

Niektórzy chińscy lekarze twierdzą, że testy są przeprowadzane w celu wykrycia cichych nosicieli wirusa – tych, którzy mogą nie wykazywać objawów lub u których występują łagodne objawy, ale szybko wracają do zdrowia – ponieważ nowego koronawirusa można wykryć w kale dłużej niż w nosie i gardle.

„Niektórzy bezobjawowi pacjenci lub ci z niewielkimi objawami szybko wracają do zdrowia [po COVID-19] i jest możliwe, że testy z gardła nie będą skuteczne w przypadku tych osób” – powiedział Li Tongzeng, chiński lekarz zajmujący się chorobami zakaźnymi.

„Naukowcy wykazali, że w przypadku niektórych zakażonych osób czas trwania dodatnich wyników badań nukleinowych był dłuższy w przypadku ich ekskrementów i wymazów z odbytu [próbek] niż z górnych dróg oddechowych. Dlatego dodanie testów wymazów z odbytu może poprawić dodatni współczynnik wykrywalności zakażonych – powiedział Tongzeng, odnosząc się do tak zwanych testów diagnostycznych PCR na obecność wirusa.

Testy są kontrowersyjne wśród ekspertów, nawet w Chinach. Yang Zhanqiu, zastępca dyrektora wydziału biologii patogenów na Uniwersytecie Wuhan, powiedział w styczniu w kontrolowanej przez państwo chińskiej gazecie Global Times, że testy nosa i gardła są nadal skuteczniejsze niż testy analne, ponieważ wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową raczej niż przez kał – jeśli celem testów jest powstrzymanie zarażonej osoby przed rozprzestrzenianiem wirusa, wówczas najlepiej sprawdza się wymaz nosa / gardła.

„Zdarzały się przypadki, w których wynik testu na koronawirusa w odchodach pacjenta był pozytywny, ale żadne dowody nie sugerują, że wirus “przeszedł” przez cały układ pokarmowy” – powiedział Yang.

Eksperci spoza Chin również kwestionują tę praktykę, ponieważ ci, którzy uzyskają pozytywny wynik testu na COVID-19 w tetach analnych, ale nie w w wymazie z nosa lub gardła, prawdopodobnie nie zarażą dużej liczby osób.

„Sensem wykrywania ludzi z wirusem jest zatrzymanie transmisji” – powiedział gazecie Benjamin Cowling, profesor zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Hongkongu. „Jeśli ktoś ma infekcję, ale nie zarażą innych, nie musimy wykrywać tej osoby”.

Źródła: Rachael Rettner

Covid: Japan asks China to stop anal tests on its citizens

China Gave US Diplomats Anal COVID Tests ‘In Error,’ American Officials Say

China subjects some travelers to anal swabs, angering foreign governments.

US officials ask China not to subject staff to Covid-19 anal swab tests

Beijing’s Latest Weapon in Its War on COVID-19: Anal Swabs

Zdjęcia: GREG BAKER/AFP via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x